Varis Tedavisi

Varis tedavisi için tarafımıza ulaşan hastalarımıza varisin derecesine göre tedavi yöntemleri belirliyoruz. Kılcal damarlı varis hastalarının yanı sıra varis ülserine dönüşmüş vakalarda etkili olan yöntemlerimizin ortak noktası ameliyat gerektirmeyen işlemler olmasıdır. Varisli hastaların şikayetlerine son veren bu metotlar birkaç seans sonuncunda tamamlanır. Bu seansları belirleyen yine varisin hangi evrede olduğudur. Varis tedavisi için kliniğimizde 3 temel yönteme başvurulmaktadır. Bunlar;

 • Köpükle Varis Tedavisi
 • Lazerle Varis Tedavisi
 • Radyo Frekans İle Varis Tedavisi

Bu tedavi yöntemlerinde doktorlarımız anestezi kullanmazlar. Acısız, kansız ve kısa sürede gerçekleştirilen bu teknikler hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Fastmed İzmir kliniğimiz haftanın 6 günü hizmetinizdedir.

Varisin oluşumuna katkıda bulunan sebepler

Ailevi :Hastalık tüm aile bireyleri arasında yaygın bir şekilde olup temel sebebi toplar damar içindeki kapakçıklardaki fonksiyon bozukluğudur.

Sabit ayakta kalma  : hareketsiz uzun  süre ayakta kalan kişilede izlenmektedir , meslek hastalığı olarak izlenir. Berber, garson, ahçı, hemşire ve öğretmen gibi mesleklerde sıklıkla rastlanmaktadır

İleri yaş : yaş ileledikçe tüm organlarda olduğu gibi venöz sistem kapak fonksiyonlarındada bozulma olmaktadır bu da karşımıza ileri varis veya backalrda şişliklerin etması şikayeti meydana gelecektir

Menopoz : progestron ve ostrojen hormonlarında az alma venöz sistem kapakçıklarında fonksiyon bozukluğu yaratmaktadır

Hamilelik  ve  sayısı : iki mekanizma ile varis oluşumu tetiklenir birincisi gebelik dolayısıyla vucutta kan ve sıvı vlümü artması ile kan volümü alt ekstremitelerde birikmesi sonrası oluşur ikici mekanizma ise bebeğin anne karnı içinde her geçen gün büyümesi büyümesi ile beraber anne karın içi basıcının artması buna bağlı karın içi toplar damarlara bası olması ve kan dönüşü yavaşlar ve toplar damarlarda kapak fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli travmalar : ortopedik ateller, kırıksonrasım oluşan venöz dönüş bozuklukları, kesiye bağlı venöz yaralanmalar varis oluşumuna sebet olabilmektedir

Obezite : bundada iki mekanizma varise sebet olmaktadır birinci sebet bacaklarda artan yağ dokusu ve toplar damara yaptıkarı basınçlardan dolayı kanı yukarı taşımada zorlanıp kapak fonksiyonlarında bozulmaya bağlıdır.

Oral kontraseptifler : çok yakın zamana kadar varis sebepleri arasında yer almasına rağmen çalışmalarda varise sebep olmadığı gözlenmiştir . Bu  ilaçlar varise sebebiyet vermemesine rağmen riskli grup ve uzun dönem kullanımlarda derin ven trombozu (DVT) ve buna bağlı pulmoner emboliye sebet olabilmektedirler. Bu ilacı kullanan kişilerin özellikle uçak ve uzun yolculuk esnasında düşük molekül ağırlıklı iğneleri kullanmaları belli bir kanıt düzeyine ulaşmıştır. Derin ven trombozu gelişen hastalarda sekonder varis ve postflebitik sendomlar oluşabilmektedir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabını duymayanınız yoktur. Annelerimiz ile adeta özdeşleşmiş bu çorapların varis tedavisindeki rolü yadsınamaz. Fakat şu önemli noktanın altını çizmekte fayda görüyoruz. Varis çorabının bu vakayı iyileştirmek gibi bir gücü yoktur. Yalnızca varis şikayetlerini azaltan ve sancılarını dindiren bu ürünü hastalığın kesin çözümü olarak algılamanız çok yanlış olacaktır. Varis çorabı bizim uyguladığımız operasyon sonrasında bir süreliğine giyilmesini önerdiğimiz ve modern tıbba destek olması açısından desteklediğimiz üründür. Fakat varis tedavisi için tek başına asla yeterli değildir.

Varis Belirtileri

3 tip varis vardır.

 1. İri yeşilimtrak büyük (trunkal) varisler
 2. cilt altında mor 1mm çapında retiküler varisler
 3. örümcek ağına benzeyen kılcal (örümceksi ) varisler

Yaratmış olduğu klinik tablolar:

 1. Ciltte istenmeyen mavi mor renkli görüntü bozukluğu
 2. Damarların dışarı fırlayıp solucan gibi belirginleşmesi
 3. Bacaklarda uzun süre ayakta kalma sonrasında zoklayıcı yanmanın eşlik ettiği ağrı
 4. Ortaya çıkan damarlarda cilt üzerinde kaşıntı
 5. Ayak ve bacak çapında artma
 6. İleri evre ceap sınıflamasının 6. Evresine ulaşmış kişilerde kapanmayan ülsere yaralar

Varis Tedavi Ücretleri

Varis tedavisinde net bir rakam verebilmek için vakayı muayene etmemiz şarttır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kılcal damarlı varis ile tarafımıza ulaşan hasta ve varis ülserine dönüşmüş vaka ile bizlere müracaat eden hastalara aynı ücretlendirmeyi yapmamız mümkün değil. Adil bir politika olmasını dilediğimiz varis tedavi ücretleri 400 TL’den başlamaktadır.  Şehir dışı ya da yurtdışından tedavi olmaya gelecek hastalarımızın işini kolaylaştırmak adına WhatsApp üzerinden varisli damarların resmini çekip atabilir ücretlendirme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Varislerde klinik sınıflandırma (ceap)

C0: Venöz hastalık yok

C1: Telenjektazi veya retiküler ven. Spider venler olarakta adlandırılan telenjektaziler 1mm’den küçük genişlemiş venüllerdir

C2: Variköz venler; çapları 3 mm’den geniş, safen ven ve dalları ile herhan gi bir vende ortaya ç›kabilen alt ekstremiteye ait kıvrımlı ciltaltı venlerdir.

C3: Ödem; genellikle ayak ve çevresinde ortaya çıkan ciltaltı dokuda sıvı birikimidir.

C4: Deri değişiklikleri genellikle malleol ve civarında ortaya ç›kar.

C4a: Venöz hastalığa bağlı cilt değişiklikleri: pigmentasyon, egzama. Kronik venöz yetmezliğinde görülen pigmentason kahverengi renk değişikliğidir. Egzama ise staz dermatidi olarakta tanımlanabilir. Ciltte kuruluk, kalınlaşma ve döküntülerle karakterizedir.

C4b: Venöz hastalığa bağlı cilt değişiklikleri: dermatosklerosis, beyaz atrofi. Dermatosklerosiz cilt altı dokunun kronik inflamasyonu ve sonucunda fibrozisidir, beyaz atrofi de ise ciltte beyaz renkli atrofik cilt alanları vardır.

C5: İyileşmiş ülser; kenarları düzensiz, etrafı ödemli, tabanı pembe şekilde lezyonlar oluşur

C6: Aktif ülser

a: Asemptomatik,

b: Semptomatik; Semptomatik hastalarda ağrı, gerginlik, acı, cilt hassasiyeti, ağırlık hissi, ve kramp gibi venöz sisteme ait olabilecek şikayetler olur.

Varisi olan hasta ne yapmalı

Yukarıda anlatıldığı gibi kliniği çok değişken olan varis hastalığı olan veya olduğunu düşünen (mevcut şikayetleri olup fiziki olarak görünmeyen varisler) kişiler öncelikle kalp ve damar cerrahisi doktoruna başvurmalıdır. Doktorun hastaya vereceği tedavi yukarda anlatılan klinik CEAP sınıflamasının evrelerine göre değişmektedir. Günümüzde varsi tedavisi sadece estetik bir tedavi değil kişinin yaşam konforunu doğrudan etkileyen yapılması gerekli tedavilerdendir.

Ameliyatısz Varis Tedavi Videosu

Korunma:

Varisin olmaması amacıyla verilecek öneriler koruyucu hekimlik açısından önemlidir

 1. Uzun süre sabit ayakta kalmamak
 2. Dar kıyafetler giyinmemek
 3. Otururken babacak bacak üstüne atmamak
 4. Bacakları soğuk suyla yıkamak
 5. Spor yapmak (yürüyüş, yüzme , bisiklet)
 6. Uzun topulu giymemek
 7. Baharatlı ve asitli gıdaları az tüketmek

Siz Sorun Doktorumuz Yanıtlasın

Varis tedavisi görmek isteyen hastalarımızın aklına takılan ve tereddütte kalmalarına neden olan soruları olabilir. Bu sorulara yanıt bulmak ve tedavi öncesinde huzura erişmelerini sağlamak adına birçok iletişim kanalına sahibiz. Doktorlarımıza varis tedavisi, ücretleri ve operasyon sonrasında sizi bekleyen süreç ile ilgili sormak istediğiniz soruları; mail, telefon ve canlı destek hattı ile yönlendirebilir gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Fastmed İzmir kliniğinde hasta kabullerini sürdüren hekimlerimiz her daim hizmetinizdedir.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Merhaba.Ben Doğum yağlı 2ay oldu.SEzeryan Doğum yaptım.bacaklarımda varisler var 2.hamilelikle daha da arttı.30yaşındayım.ŞU an emziriyorum varis tedavisi için sıkıntı olur mu bu??

  • Merhaba, yapacağımız tedavi lokal bir tedavi olup size ve bebeğinize bir problem yaratmaz ama doğum yapalı daha 2 ay olmuş 4 aya kadar bazı varislerde kendiliğinden gerileme olabilir ondan sonra muayeneye gelmenizi tavsiye ederim.

 2. Merhaba,
  Ben sezaryenla iki çocuk doğurdum ve hamileliğimde kilo almamamla birlikte bacaklarımdaki kılcal damarlar çatladı.Doğum üzerinden iki yıl geçmesine rağmen gerilemedi.Ailemizin tüm kadınlarında ileri düzeyde varis mevcut ve bendekiler çok aşırı olmasa da gün geçtikçe kılcal damarlar morararak yayılmaya başladı.Doğum sonrası 20 kilo verdim ancak hala geçmedi.Tedavi olmam gerekir mi?

  • Merhaba, varisler kilo ile alakalı olmakla beraber sadece kilo etken değildir. Ailede yaygın olması toplar damar kapakçıklarındaki bozukluktan kaynaklanabilir. Bunu yaptıracağınız venöz renkli doppler usg ile tespit edebiliriz.

 3. Merhabalar ben 55 yaşındayım uzun zamandan beri varislerden şikayetçiyim bir çok doktora gittim bazı ilaçlar kullandım (daflon vs.) 1 sene önce doktorumun tavsiyesi üzerine iğne tedavisine başladım damarların içine bi sıvı enjekte ediliyordu ama tedaviyi yarıda bırakmak zorunda kaldık ayaklarımda sislik ve morarma başladı agrilardan ve görüntüsünden şikayetçiyim tedavi yöntemi var mı acaba teşekkür ediyorum iyi günler

 4. önceliklle iyi günler diliyorum 3 normal doğum yaptım ilkin küçücük kılcal damar varis im vardı gün geçtikçe kalın damarlar ortaya çıktı aşırı derecede hem ince hemde kalın varislerim ççoğaldı ayak bileime kadar indi belimde bile oluştu muğla fethiyeden gecemtedavi ve ücreti öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

 5. Eşim 60 yaşında,17yıl textil fabrikasında çalıştı,dolayısıyla bacaklarında belirgin varisler var.Her iki bacağındaki ana damarlarda çekilen doppler sonucunda kaçaklar olduğu saptandı,bundan dolayı dizlerin altında deride renk değişiklikleri oldu,bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.Tedavi mümkünmü?

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Pazar 20 Ağustos 2017, 1:18 pm

   Öncelikle geçmiş olsun bahsettiğiniz duruma göre tedavi için geç kalınmış bir durum fakat tedavisi mümkün. Ameliyatsız bir şekilde tedavinizi gerçekleştirebiliriz. Derideki renk değişikliği varisin evresinde ilerleme olduğunu göstermektedir. Kısa zamanda muayene ve tedavi için kliniğimize başvurmanızı bekliyoruz.

 6. Ameliyat siz varis tedavisi oldum ileri derece yara ve iltihap vardı . Op.dr.riza aktaş hocamız sayesinde eski sağlığıma geri kavuştum. Çok memnun kaldım başarılarınizin devamını dilerim tüm hastalara acil şifalar dilerim

 7. Merhaba bacaklarımda genetik kılcal damarlar var. Her yıl biraz daha artıyor. Emekli sandığina bağlı emekliyim. Tedavi ve ücret konusunda bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

 8. Benim internette atstirip buldugum bir merkezdi varislerim yaz basinda agri yapmasi uzerine cesmede tatil yaparken izmire muayene olmaya gittim sicak kanli guler yuzlu bir karsilama sonrasi tedavim basarili bir sekilde oldu ilk gunler agri olmasina ragmen tatilime devam ettim engelleme yapmadi sorum yok sadece De. Riza beye tesekurlerimi iletmek icin yazdim

 9. ben de uşakta varislerimin ameliyatlık olduğunu öğrenince kara kara düşünmeye başladım ameliyat korkumdan dolayı . sonra araştırdım ve izmire muayene olmak için gittim dr rıza bey ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi ve sadece muayene olmak için gittiğim yerden içim rahat bir şekilde tedavi oldum çıktım ve tedavim 2 seansta bitti bütün ekibe teşekür ediyorum bu derdimden kurtuldum

 10. Merhaba dr bey köpük tedavisine başladık ve 5haftalik hamile olduğumu öğrendim. Köpük tedavisine ara vermem gerekiyor mu? Devam etsem bebeğe ve bana zarari olur mu? Simdiden teşekkür ederim.

 11. Varislerim vardi cok agri yapinca tedavi icin devlet hastanesine gittim. İzmir de cok ilerlemis dendi corap ve ilac verildi fakat yaz sicaginda corabi kullanamadim internette arastirip gittigim bir merkezdi gittigim gun tedavim baslandi ilk asamada teredutlerim oldu fakat yapilan islemle hem ameliyat olmadim hemde hizli hir sekilde varislerimden igne tedavisi ile kurtuldum. Tesekurler Dr. Rıza Bey!!

 12. Köpük tedavisinden sonra varis çorabı giymem gerekiyor mu

 13. Merhaba hocam bacaklarımda 2-3 yıldır örümcek ağı şeklinde ince kılcal damarlar mevcut Ankara da yaşıyorum ücret bilgisi almak istiyorum, geldiğimde hemen tedaviye başlayabiliyor muyuz.

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Salı 19 Eylül 2017, 2:30 pm

   Merhaba bize ait telefona varislerin durumu ile ilgili resim atarsanız fiyat verebiliriz tedaviye ilk geldiğiniz gün hemen başlarız.

   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   Tel2: 0232 229 00 25
   GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

 14. Hocam merhabalar. Tedavi sonrası tekrarlama oluyor mu? Yoksa kesin çözüm mu?

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Cuma 29 Eylül 2017, 2:11 pm

   Merhaba geçmiş olsun, kullandığımız köpük skleroterapi yöntemi ile ameliyatsız şekilde tedavi edilen varisli damarların bir daha tekrarlama ihtimali yokotur.

 15. Merhabalar dr bey…10 haftalık bir gebeliğim var yıllardır bacaklarımda sürekli artan kılcal damar ve kalınlaşmış mor varislerim var ve biliyorum ki ay ay daha da artacak ve ağrı verecek.. Ben herşeyi göze alıp tedavi uygulamanızı istiyorum..!

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Cuma 29 Eylül 2017, 2:13 pm

   Merhabalar gebelikte skleroterapi uygulanmasına yönelik çalışmalar olmayıp çok rahatsızsanız kılcallara radyofrekans uygulayabiliriz. Muayeneye geldiğinizde ayrıntılı olarak bilgilendiririm. Randevu oluşturunuz iyi günler.

 16. merhaba dr riza bey sitenizi inceledim varis tedavisi genellikle kopuk yontemiyle yapiliyor ben damar ici lazer tedavisi olmak istiyorum bu mumkun mu?

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Çarşamba 18 Ekim 2017, 8:51 am

   Merhabalar kliniğimizde her turlu varis tedavisi yapılmaktadır. Damar içi lazer, damar içi radyofrekans ve damar içi sealin (yapıştırıcı) tedavisi yapılabilmektedir. Bununla ilgili deneyimim ve seri tedavilerim fazlasıyla mevcuttur. Fakat bu tedavilerin sarf malzemelerinin ücreti hasta tarafından karşılandığı taktirde yapılmaktadır.(Ortalama 550 ile 950 TL arası).

 17. Merhaba ben 15 yaşındayım bacağımda 2tane varis var bunlar  canımı yakıyor yaşım tedevi için uygunmudur

  • Op. Dr. Mehet Ünal
   Salı 24 Ekim 2017, 7:54 am

   Merhaba 15 yaş tedavi için erken değil. Tedavi yapabiliriz, fakat muayeneye gelmenizi ve bu ağrının varisemi yoksa başka bir şeye mi bağlı olduğunu görmek isteriz.

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.