Tırnak Batması

En çok ayak başparmak tırnağında görülen bir durumdur. Tırnak batmasına tıp dilinde ONİKOKRİPTOZ denir. Çok sık rastlanan bir problemdir. Bunda tırnak normal seyrinde değil yara ve cilt içine doğru uzamaya başlar. Çok nadiren el tırnaklarında da görülebilir. Ama vakaların hemen hemen tamamına yakınında ayak tırnaklarında başparmak başı çeker.

Tırnak batmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları: dar ve sivri burunlu ayakkabı giymek, tırnakların yanlış kesilmesi (özellikle çok derin kesmek), travmaya bağlı olarak tırnak altında hematom toplanması, çeşitli mantar enfeksiyonları, şişmanlık, gut hastalığı ve diyabet şeklindedir.

Hastalarda batan tırnağın çevresinde ağrı enfeksiyon ve şişme mevcuttur. Bazen bu belirtiler hastayı yürüyemez hale getirebilir. Gut ve şeker hastalarında tırnak batması normal kişilere göre daha fazla görülmektedir.

Tırnak batmaları genelde 20-30 yaşları arasında daha sık görülmektedir.Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür. Deri altında kendine yer bulan tırnak enfeksiyonları da beraberinde götürür. Deri altında iltihap oluşur. Bu sırada hasta ağrı, yanma ve akıntıdan mustariptir. Tırnak yatağından sarı bir iltihap gelir.

Tırnak batmalarına en çok neden sıkan ve rahatsız ayakkabılardır. Bunların dışında tırnakların yanlış kesilmesi, pedikür, ayak yaralanmaları tırnak batmasına neden olabilir. Tırnakların yanlışlıkla yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi tırnağın deri altına doğru büyümesine yol açmaktadır. Bu nedenle tırnaklar yuvarlak değil düz şekilde kesilmelidir. Genetik olarak da bazı ailelerde tırnak batması daha çok görülmektedir.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasında önce tırnak bölgesinde bir şişme ve kızarıklık görülür. Daha sonra tedavi edilmezse tırnak batması ilerler ve akıntılar olmaya başlar. Başlangıçta akan beyaza yakın sıvı enfeksiyondançok vücudun tırnağa reaksiyonudur. Sonra bu akıntı irin halini alır ve hastayı çok rahatsız eder.

Korunma amacıyla çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlarda en başta geleni ayaklara ılık su banyosu yaptırmaktır. Banyo sırasında batan tırnağın olduğu parmağa masaj yapılması enfeksiyonun azalmasına yardım edecektir. Bu banyodan sonra yumuşayan tırnak yatağı bir alet ile kaldırılır. Sonra daha önceden hazırlanan küçük bir pamuk parçası tırnakla deri arasına yerleştirilir.

Bu işlemle tırnak ete doğru değil dışarı doğru büyümeye başlar. Batma işlemi bitinceye kadar pamuk her gün, hatta günde 2-3 kez değiştirilebilir. Bu arada ayaklara ılık su banyosu yaparken banyo suyunun içine magnezyum sülfat konulabilir. Halk arasında epsom tuzu veya İngiliz tuzu denilen bu madde iltihabı azaltır ve cildi yumuşatır. Banyo en az 20 dakika sürmelidir.  Günde 1 kez yapılması yeterlidir. Yıkama suyuna ayrıca elma sirkesi, hidrojen peroksit gibi maddelerde konabilir. Bunlarda cildin yumuşatılmasında yararlıdır.

Bu yöntemlerle geçmeyen tırnak batmalarında cerrahi tedaviye başvurulur. Önce o bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonra bir pens yardımıyla tırnak yatağından dekole edilir ve batan tırnak kısmı kesilerek çıkarılır. Tırnak yatağı revizyonu için kürete edilir ve koterize edilir. Hastaya günlük banyolar ve pansuman önerilerek gönderilir.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Ben 13 yasindayim ve tirnagim cok kotu batiyor 3 yildan beri batiyor ve daha kotu oldu.o kadar ilerlediki artik aciyi hissetmiyorum. ama cok kotu girunuyor lutfen bana cozum bul

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cumartesi 25 Kasım 2017, 9:58 am

   Geçmiş olsun randevu alıp muayeneye gelebilirsiniz
   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   Tel2: 0232 229 00 25
   Tel3: 0232 407 19 54
   GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

 2. Tırnağım değil ayak tırnaklarımın hepsinde batık var ve beni çok rahatsız ediyor belli bi süre çalıştıktan sonra ayakta bile duramıyorum ciddi acı çekiyorum. Bana bir çözüm bulun ne olur.

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Pazartesi 27 Kasım 2017, 7:07 am

   Geçmiş olsun aşağıdaki numaralrdan randevu alırsanız tedaviyi gerçekleştirebiliriz.

   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   Tel2: 0232 229 00 25
   Tel3: 0232 407 19 54
   GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.