Rektovajinal Fistül

Anal bölgedeki dışkı ve gaz kapsamının anüs dışında vajenden de geldiği bir fistül şeklidir. Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarlagenital hijyenin sağlanamaması, kişiye rahatsızlık veren ve sosyal olarak toplumdan soyutlanmasına neden olan çözümü zor bir sağlık sorunudur. Rektovajinal fistül bir kadının kendine olan beğenisini ,samimi ilişkilerini ve öz güvenini kaybettirerek önemli psikososyal sonuçlara yol açan oldukça tahripkar ve sakat bırakan bir durumdur.

Belirtileri Nelerdir ?

Belirtileri vajinadan gaz ve dışkı gelmesi vajina mukozasının irritasyona bağlı vajina iltihabı ve buna bağlı vajinadan iltihaplı akıntının olması şeklindendir. Belirtilerin şiddeti ile fistülün bulunduğu yerde tam bir parelellik vardır. Düzeyi yüksek olan füstüllerdesemtomlar daha kötü iken alçak yerleşimli fistüllerde daha belirsiz olabilmektedir. Rektovajinal fistüllerde ağrılı cinsel ilişki, anal bölgede ağrı ve çevre dokularda sertlik gibi bulgularda gözlenebilir. Rektovajinal fistülün kanser veya crohn gibi enfeksiyonlarla birlikte olduğu durumlarda belirtiler daha şiddetli olmaktadır. Rektovajinal fistüller anüsün içinden vajina içine gelişmiş anormal bir bağlantıdır. Ayrıca hastaların önemli bir kısmında altta yatan nedene bağlı olarak değişik derecede feces veya gaz kaçırma görülebilir.

Oluşumunda çok çeşitli faktörler vardır. Bunlar arasında en önemlisi doğum esnasındaki travmalardır.  Bunun dışında crohn gibi kronik enfeksiyonlar,  bu bölgeye yapılan  ışın tedavisi  alt bölgenin kanserleri veya bu bölgede yapılan cerrahi müdahaleler sonucu gelişebilir

Normal doğumların %0.1’de fistüller gelişebilir. Özellikle ilk doğumdan sonra , iri bebeklerde ,müdahaleli  ve zor doğumlarda oluşabilir. Bazı hastalarda cinsel ilişki, prolapsus için vagene konan ve ihmal edilmiş, daha doğrusu unutulmuş  protezler, sexüelobjelerin vagen içine uygulanması fistül gelişimine yol açabilir. Özellikle demansı olan yaşlı olgularda prolapsus için vagene yerleştirilen protezlerin uygulama zamanı kayıt altına alınmalıdır. Radyoterapi sonrası fistül gelişme olasılığı %22-48 oranındadır. Özellikle serviks kanserinde intrakaviter uygulamalarda sık görülür. Uterusprolapsuslarında uygulanan transvajinal mesh uygulamalarında da fistül gelişebilir. Anal bölgede gelişen apseler , pelvikinflamasyonlar, cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar yine fistül nedeni olabilir.

Fistülün anüse uzaklığına göre alçak ve yüksek fistül diye  sınıflandırılır. Yüksek fistüllerin debileri fazladır.  Yakınmaları çoktur ve tedavileri daha zordur. Rektovajinal fistülün tanısı düşündürecek en belirgin semptom vajinadan gaz ve dışkı gelmesidir. Yalnız muayene sırasında hastaya dışkı kaçırma olup olmadığı sorulmalıdır. Çünkü hastalar dışkının kaçırmamı yada vajinadan mı geldiğini karıştırmaktadırlar. Yine sorgulamada alt bölgenin kanserleri , doğumlar , ameliyatlar , radyoterapi öyküsü araştırılmalıdır.

Muayene için hastanın anüsünden hava verilir. Vagenden hava çıkıp çıkmadığına bakılır. Bu boyalı madde (metilen mavisi) verilerekte yapılabilir. Bu arada  BT ile tüm alt batın araştırılmalıdır. Rektoskopi ile iltihap veya malignite ekarte edilmelidir.

Tedavisi cerrahidir. Çeşitli yöntemler vardır. Operasyonu  genelde bir genel cerrah ve bir jinekolog birlikte yapar. Fistülün nedenine göre  yapılacak cerrahi tedavi değişir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.