Pelvik Taban Hastalıkları ve Anismus

Anüs ve anal kanalın hastalıkları ile karışan ve vücudun en alt kısmında görülen çeşitli hastalıklar vardır. Bunlar rektosel, sistosel ve ön vajinal prolapsus, entrosel, anismus, perine çökmesi, pelvik ağrı, (koksigodini) şeklinde tanımlanabilir.

Pelvik taban aşağıda doğru daralan kemik yapısının en alt kısmında bulunan kas kiriş tabakalarından oluşan bir diyaframdır. Burası anüs fonksiyonlarına aktif katkıda bulunan dinamik bir yapıdır. Burada oluşan hastalıklarda; belirtiler dışkılama zorlukları şeklinde kabızlık ağrı ve büyük abdest tutamama şeklindedir. Pelvik diyaframın destekleyici rolü bu diyaframın has ve sinirlerinde etkilenme nedeniyle değişebilmektedir. Pelvik diyaframındanoluşacak bir sarkma aşırı gerilim ve artan kas içi basınç nedeniyle buradaki yapıları bozar.Pelvik organları sarkar.

Pelvik taban hastalıklarının teşhisinde sinedefekografi, anal monometri, endoanalultrasonagrafi, pudendol sinir iletim tespiti gibi testler kullanılır.

Anüs çevresinde  sfinkter dediğimiz kaslar fonksiyonel kasların değerlendirilmesinde önemli kaslardır. Bunların değerlendirilmesinde en ayrıntılı tanı yöntemi transanalutrasonagrafidir. Hastaların değerlendirilmesinde yapısal belirtilerin yanısıraüriner sistemi, bağırsakları, seksüel hayat ve bunların yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceleyen fonksiyonel belirtilerde göz önünde bulundurulup sorgulanmalıdır.

1.Zorlu Dışkılama Sendromuna Bağlı Kabızlık

Pelvik taban hastalıklarında öne çıkan en önemli şikâyet zorlu defeksiyon zorluğudur. Bunda en büyük neden kalın barsağın son kısmında görülen içe fıtıklaşmadır. Hasta bir dolgunluk hissi veya kitle varlığından şikayet eder. Belirtiler uzun süre ayakta kalınca artar. Kişiler gaz, gaita çıkarmak istediklerinde bir tıkanıklık fark ederler. Yetersiz boşalma vardır. Hasta parmak uygulayarak bunu ortadan kaldırır. Bağırsak burada kalınlaşmıştır. Muayenede bağırsağın, bağırsak içine geçtiği görülür. Teşhiste en iyi yöntem dinamik defekografidir. Hastalar bazen uzun ve başarısız defekasyon girişimleri şikâyeti ile doktora başvurabilir. Lavmanlarda kısmi bir rahatlık sağlamaları tipiktir. Doğum, geçirilmiş operasyonlar ve ileri yaşın pelvik destek sistemi ve sinirlere yaptığı hasar gösterilen en önemli risk faktörüdür.

                Tedavide altta yatan patolojilerin doğru irdelenmesi ve doğru strateji belirlenmesini zorunlu kılar.

REKTOSEL

Yaşlı ve çok doğum yapmış kadınlarda görülür. Kalın bağırsağın son kısmının vagen arka duvarına fıtıklaşmasıdır. Rektosel olan bayanların %20-50’sinde büyük abdest şikâyeti olur. Anal kanal ile vajina arasındaki duvarın zayıflamasından oluşur. Vajinaya doğru fıtıklaşan kalın bağırsağın son kısmı tıkayıcı dışkılama, anüs ağrısı, gaz-gaita kaçırma ya da kanamaya neden olur. Hastalar vajinaya parmaklarıyla baskı uygulayarak boşalma sağlarlar. Kesin tanı sinedefekografi ile konur.

Hastalarda ağrılı cinsel ilişki ve seksüel memnuniyetsizlikler vardır. Hastalar ilişki sırasında idrar kaçırma, utanma duygusu, vajinal kuruluktan da yakınabilir.

Hastalara posalı diyet ve sıvı alımının arttırılması ile denenen tedavi genellikle başarılıdır. Temelde hastanın kabızlık problemi varsa çözmek gerekir. Şişman bayanların zayıflaması önerilir. Bunlarla düzelmeyen vakalarda hastanın yaşına bağlı olarak çeşitli cerrahi tedaviler uygulanır.

 

SİSTOSEL

Oldukça sık görülen bir durumdur ve işeme bozukluğu ile birlikte bulunur. Kadınlarda vajinanın ön duvarından mesanenin sarkmasıdır. Bu durumun oluşumuna da vajinal doğum sırasında oluşan aşırı gerilim, menapoz ve yaşlanma ile oluşan değişiklikler neden olabilmektedir.

ANİSMUS

Pelvik tabanı oluşturan, levator kasının dışkılama sırasında gevşememesinden kaynaklanır. Boşaltım sırasında sfinkterlerde anormal bir tonüs artışı olur. Bu durum defekografi ile çok net izlenebilir. Hasta çeşitli egzersiz programlarına alınır. İleri vakalarda botox uygulamaları yapılır. Genelde 100’ü botox hastalarda en az 6 aylık bir rahatlık sağlar.

KOKSİGODİNİ

Sıklıkla kadınlarda oluşan bir hastalıktır. Karakteristik olarak hasta kalın bağırsağın son kısmında şiddetli, tekrarlayan acı veren bir rahatsızlıktan şikayet eder.Ağrının yerleşimi bu durumu trambozehemorid, anal fissür, anal ve peri anal problemlerden ayırır. Ağrı sıklıkla sol yanda olup hastayı uykudan uyandırır. Hastanın günlük dışkılama sayısı artar. Rahtsızlık genellikle;  sadece birkaç saniye sürerken nadiren birkaç saate yayılır. Hasta tuvalette çok zaman geçirir. Bu hastalar genelde aşırı duyarlı, anksiyöz kişilerdir. Tedavide sıcak oturma banyoları, trankilizan ilaçlar verilir. Ciddi ve inatçı vakalarda elektrogalvanic akım uygulanır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.