Mayasıl Tedavisi

Halk arasında genelde her anüs hastalığına verilen bu isim aslında bir egzama türüdür. Anal bölgedeki derinin sulanması ile karakterize kronik bir iltihabıdır. Tıp dilindeki adı ERYTHEMA PERNİO’dur. Hastalık başlangıçta kızarıklık ve kaşıntı ile ortaya çıkar. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir. Fakat anal bölgede özellik arz eder. Çünkü anal bölgede kaşıntı ve kızarıklık yapan çok çeşitli hastalıklar vardır.Mayasıl da tedavide ilk dikkat edilecek prensip üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca özellikle anal bölgedeki temizlikte sabunlu sudan uzak durmak gerekir. Saf su yerine mayasılı olan hastalarda rivanollüsuyla oturma banyoları önerilebilir. Hastalar perhize başvurur. Özellikle acılı, baharatlı ve yağlı yememesi önerilir.

Mayasıl Nedenleri

Anal bölgedeki hafif yanıklar, aşırı soğuk ortama maruz kalma, bu bölgedeki sıyrıklar, fissürler, çeşitli ateşli hastalıklar ve alerjik reaksiyonlar gibi sebeplerdir. Genellikle gençler dış ortamda soğuğa çok maruz kalırlar. Vücudun çeşitli yerlerinde olduğu gibi (kulak, burun derisi, el ve ayak parmakları) anal bölgede de mayasıl görülür. Anüs derisi morarıp, yanar, kaşınır, üstünde ağrılı, kabarcıklar belirir. Bu kabarcıklar patlayarak iyileşir. Anüs derisi üzerinde çeşitli büyüklüklerde skar dokusu bırakır.

Anal egzama olan hastalarda ılık su oturma banyoları 10 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılırsa yararlı olur. Bundan sonra hasta anal bölgesini kurular ve uygun kaşıntı giderici, iltihap dağıtıcı merhemler kullanır. Oturma banyosu suyunun içine atkuyruğu, ebegümeci, maydanoz gibi bitkiler atılıp bekletilerek, daha sonra banyo yapılabilir. Bu amaçla havuç, ısırgan otu da kullanılabilir.

Anal dermatit de denilen bu klinik tablo çeşitli hastalıklarla birlikte de görülebilir. Pruritis ani denilen anal kaşıntı yapan her hastalık mayasıl ile karışabilir. Bunlar hemoroidler, makad çatlağı, bu bölgede görülen kondilomlar (makad siğilleri), çeşitli fistüller, bu bölgenin mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı şeklinde sıralanabilir.

Anal bölgedeki aşırı kaşıntı dışında anüs civarında ıslaklık, bazen hafif kanama, anüs cildinde kalınlaşma ve sertleşme, iyileşme döneminde anüs cildinde oluklaşma şeklinde memeler, pis koku, cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar görülen diğer belirtilerdir.

Kişilerin temizlik sırasında fazla titiz olması, temizlik için sabun kullanması, anüs cildindeki koruyucu tabakayı ortadan kaldırır. Zedelenmesine yol açar. Bunun dışında baharatlı gıdalar (özellikle acı baharat), patlıcan ve çikolata aşırı tüketimi, sentetik iç çamaşırı giyilmesi, dar giysiler bir diğer mayasıla yol açan faktörlerdir.

Tanı fizik muayene ve anaskop ile yapılan muayene sonucu konur. Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı, çatlaklar olduğu görülür. Bu arada hastalara kıl kurdu yönünden de gaita tetkiki yapılmalıdır.

Tedavide amaç mayasıla neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Hastaya öncelikle oturma banyoları önerilir. Oturma banyosu içine yukarıda bulunan bitkiler konularak bunlardan yararlanılabilir. Bu amaçla internetten satılan, sağlık bakanlığından herhangi bir onayı olmayan merhemlerin kullanılması sakıncalıdır. Bu tür hastaların ilaç kullanacaksa mutlaka bir hekimin önereceği reçeteye yazılabilen ilaçları kullanması gerekir.

Mayasıl tekrarlayabilen bir hastalıktır. Hastanın bu duruma yol açan nedenden uzak durması gerekir. Çünkü uzun süre kortizonlu merhem kullanılması da buradaki cildi bozacaktır ve sistemik yan etkilere yol açacaktır.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.