Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Tedavisi

Rektal Prolapsus, Kalın barsağın son kısmının tam hat olarak anüsden dışarı çıkmasıdır. Prolapsus’u bir nevi fıtığa benzetebiliriz. Her yaşta oluşabilir. Toplumda %1 oranında görülür. Kadınlarda ve özellikle yaşlılarda daha sık görülür. Kadın erkek oranı 6/10 dur. Toplumda kadınların yaşam süresi içinde %25’ini etkileyen pelvik taban hastalıkları bu prplapsuslara yol açar. Bu durum yaş ve şişmanlık ile paralellik gösterir. Pelvik taban hastalığına ilişkin olarak toplumun %16’sında idrar tutamama %9’unda  gaz ve gaita tutamama ve %3’dede pelvik organ prolapsusu görülür. 70 yaşında en çok rastlanmaktadır. Vakaların çoğu doğum yapmış kadınlardır. Akıl hastaları ve kabızlık için uzun süre ilaç kullanan erkeklerde görülebilmektedir.

Tam (komple) prolapsus (diğer değişle prosidensiya ) ile tam olmayan prolepsusdiye  2’ye ayrılır. Tam olmayan prolapsus genellikle hemoroid ile birlikte görülür.

Oluş mekanizması pek belirgin değildir. Rektalprolapsus hasta yaşamını önemli düzeyde etkileyebilen bir hastalıktır. Dışkılama sırasında , sonrasında yada dışkılama ile ilgisiz olarak rektum dışarı çıkar. Genellikle dışarı çıkan bölüm 15 cm’yi geçmez. Kalın bağırsağın son kısmı ödemlidir. Kolayca kanar rektalprolapsus bazı hastalarda kendiliğinden bazı hastalarda elle sokularak giderilebilir. Bazen dışarı çıkan oarça oluşan spazm ve ödem nedeniyle içeri girmez. Şiddetli ağrı, kanama gangren ve delinmeye varan komplikasyonlara yol açabilir. Gaz-gaita kaçırma hastanın yaşına bağlı olarak %20 – 100 arasında görülür. Bu hastalarda  bağırsak içi basınç ve anüsün sıkma basıncı düşüktür. Kabızlık bu hastaların %70 ‘inde görülür. Anüs ağrısı ,makattan akıntı gelmesi , dolgunluk  boşalamaması sıktır. Hastaların %35’inde idrar tutamama şikayeti vardır. Bazı hastalar parmakla anüsü boşaltmaya çalışır.

 

Tam klinik muayene ile %100  oranında konulur. Dışarı doğru bombeleşmiş anüs görülür.  Birbirinin içine geçmiş bağırsak görüntüsü tipiktir. Muayene sırasında bu görünüm sağlanmazsa hasta çömeltilerek ıkındırılır ve bağırsak kısmı dışarı çıkar. Hemoroidlerde ışınsal pililer gözükürken prolapsusta iç içe konsantirik halkalar şeklinde pililer görülür. Tanıyı doğrulamak için defekagrofi veya dinamik MR yazılabilir. Hastaların tümüne kolonoskopi gerekir. Çünkü prolapsus nadirde olsa polip , kanser ve kolit ile birlikte olabilmektedir. Ayırca tanıda hemoroid , polip, kanser dikkate alınmalıdır. Prolapsus tedavisi ameliyattır. Bu konuda çeşitli yöntemler vardır. Hasta muayene edilip en uygun yöntem bulunmalıdır. Ameliyat olamayacak ve anestezi alamayacak hastalarda içten dikişlerle bağırsakların dışarı çıkması önlenmeye çalışılabilir.

Tedavinin tipine  muayene sırasında karar verilir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.