Makad Kanaması

Makad Kanaması, kişileri en çok korkutan ve çeşitli hastalıkların belirtisi olan bir durumdur. Kanamanın şekli, rengi, zamanı neden olduğu hastalık için ipucu verir. Fakat hastalar utandıkları için doktora başvurmakta gecikmektedir. Bu yüzden ciddi sağlık problemlerinin habercisi olan bu durum ihmal edilmektedir.

Makad kanaması genellikle dışkılama ile birlikte makaddankan  gelmesidir. Bazı durumlarda ve özellikle makada yakın hastalıklarda dışkılama dışında da kanama görülebilir. Makad kanaması sık görülen bir belirtidir ve birçok hastalık makad kanaması yapar. Makad kanaması yapan hastalıklar şunlardır:

1.Hemoroidler:

Buradaki kanamalar genellikle dışkılama sonrası damlama şeklindedir. Rengi kırmızıdır. Dışkılama ile kanama tetiklenir. Kanamanın şiddeti hemoroidin derecesine ve siroz gibi yandaş bir hastalık olup olmamasına göre değişir. İleri evre hemoroidlerde (4.derece) hemoroidde sarkmalarda mevcuttur. Bazen kanamaya yanmada eşlik eder. Bazen de dışkı ile karışık kırmızı renkli kanama olur. Kanamalar genelde ağrısızdır. Tromboze olmuş hemoroidlerde ise şiddetli ağrı ile birlikte kanama görülür. Bu durum 2-3 içinde düzelir.

2.Anal fissür:

Bunda asıl belirti ağrıdır. Kanama genelde peçeteye bulaşır tarzda ve kırmızıdır. Anal fissürde bir cam parçası çıkarır gibiyırtılır  tarzda ağrıya çizgi tarzında kanama eşlik eder.

3.İyi ve kötü  huylu kitleler:

Anal bölge kanserleri veya kalın bağırsağın yukarı kısmında gelişmiş bir kanser kanamaya neden olabilir. Kanserin gelişme  yeri anüse ne kadar uzaksa kanın rengi de o derece koyu olur. Kalın bağırsağın çeşitli yerlerinde görülen poliplerde de kanamalar görülür. Bunların teşhis ve tedavisi için mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Kolonoskopi ile hem tanı konur ve polipler tedavi edilebilir.

Makadda pıhtılı kan gelmesi sindirim sisteminin herhangi bir yerinden ciddi kanama olduğunu gösterir. Bu durumda hasta hastaneye yatırılıp detaylı olarak araştırılmalıdır. Mideden olan bir kanamada kanın rengi katran gibiyken hastalık anüse yaklaştıkça rengi açılmaya başlar.

Kanama olan vakalar en kısa zamanda bir proktoloğa  başvurup tanı almalıdır. Makadda kanama çoğu zaman anal fissür, hemoroid, siğil gibi iyi huylu nedenlerde ileri gelmektedir.  Bu hastalıklar hızlı ve etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat hastalar hekimine gitmek yerine çeşitli  bitkisel ilaçlar,  kremler, fitilleri  kendi başlarına kullanmaktadırlar. Bunun sonucunda hasta etkin tedavi için umutsuzluğa kapılmakta ve sorunun  tedavi edilmez bir durum olduğunu kabul etmektedir. Oysa fissür, hemoroid, siğil vs. kanama yapan iyi huylu hastalıklar ameliyata gerek duyulmadan tedavi edilebilir. Çeşitli ilaçlar botoxenjeksiyonları,  lazer ve THD yöntemler sorunu kısa sürede çözer.

Makad kanamalarının %5-10 nedeni bağırsak kanseridir.  Barsak kanseri kalın bağırsağın herhangi bir yerinden başlayabilir. Oluşumda çevresel ve genetik faktörler önemlidir. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalde yüksektir. Ayrıca beslenme tarzı  çeşitli kimyasal maddelere maruz kalmak kolan kanseri riskini arttırmaktadır.

Kanserde asıl belirtiler  dolgunluk hissi , hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma, ishal şeklinde başlar. Bu başlangıç safhasında yakalamayan hastada  barsak daralmaya başlar kilo kaybı ve kan kaybı artar. Hasta soluktur. Laboratuvar  testlerinde  ileri derecede anemi mevcuttur. Yapılacak bir kolonoskopitanı koydurur. Metastaz yapmamış vakalarda ameliyat yüz güldürücüdür. Operasyon sonucu kanserin tipine bağlı diğer tedaviler yapılır.

Makaddan kanamanın çok yoğun olduğu hastalarda nadirdir. Hastanın kan değerlerini normalde tutabilmek için 2 üniteden fazla kan transfüzyonu gereken kan yoğun kanamalı hastalar olarak değerlendirilir bu vakalar hastaneye yatırılmalı kanama odağı bulunmalıdır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.