Makad Çatlağında Tedavi Çeşitleri

Anal fissür, makad çatlağı denilen bu hastalık anüs derisinde olan çatlaklardır. Çatlakların uzunluğu ve derinliği vakaya göre, hatta aynı hastada farklı zamanlarda değişik olabilir. Büyük çoğunluğu arka orta hatta yerleşir. Akut anal fissürler kısa süreli, yüzeysel yaralardır. Bebekler dahil her insanda kabızlık diyare atakları sonrası gelişebilir. Proktoljik muayenede çatlak bir bistüri ile çizilmiş gibidir. Çatlak derin değildir. Çevresinde müzmin bir iltihap bulguları taşımaz. Uygun ilaç tedavisiyle 4-6 haftada iyileşir. Herhangi ek bir işlem gerekmez.

Asıl konumuz olan kronik anal fissürler, çatlaklardır. Bunlar derin ve inatçı yaralardır. Tipik olarak tabanında anüs çevresindeki iç kasların lifleri izlenir. Çatlağın çevresi müzmin iltihap nedeniyle kabarıktır. Bu iltihabı kabarıklık bazı vakalarda skin tag (deri çıkıntısı) şeklinde bir cilt plisine neden olabilir. Bazen mekanizma ile anüs içinde de bir çıkıntı hissedilir. Yine klasik tanımlamalara göre 6-8 haftadan daha uzun süren ağrı belirtisi kronik fissürlerde görülür. Bir de crohn, AIDS, kanser, tbc gibi hastalıklarla birlikte görülen fissürler mevcuttur. Bunlar çoğunlukla yanlarda yerleşir ve ağrısızdırlar.

Kronik fissür tedavisinde çeşitli ajanlar kullanılmaktadır. Bunlar :

1.Gliseril trinitrat (Nitrogliserin):

GTN artmış olan içteki anal basıncı azaltarak etki gösterir. Bu bölgedeki kanlanmayı da arttırır. Anal kanaldaki spazmın azalması ile fissürün iyileşmesi kolaylaşır. Hastaya günde 2 defa (örneğin sabah dışkılama ve sıcak su banyosu/kurulama sonrası ve gece uyumadan önce) bir mercimek tanesi hacminde kremin serçe parmağı ile anal bölgeye(anal kanala girmeden) uygulanması önerilir.

Nitrogliserin uygulaması anüs kaslarında herhangi bir hasar oluşturmaz ve tersine etki yaratır. En kötü yan etkisi, sistemik yoldan muhtemelen damar duvarında da gevşeme oluşturması çerçevesinde gelişen baş ağrısıdır. Genellikle hastaların %20-25’inde baş ağrısı görülür. Baş ağrısı genellikle kısa sürelidir ve ağrı kesicilere yanıt verir. İlacın en azından ikinci dozunu gece uyumadan uygulanması hissedilmesini azaltır.

Yapılan klinik çalışmaların nitrogliserinli ilaçların fissür iyileşmesinde botox ve LİS’den daha az etkili olduğunu göstermiştir.

2.Botox(Botülinumtoxin/injeksiyonu):

 

Anüs iç kısmındaki kaslarda haftalarca süren bir paraziye neden olmakta ve bu süreçte anal kanal basıncını düşürerek fissür iyileşmesini sağlamaktadır. Etkisi yapıldıktan sonra yaklaşık 6 ay sürer. Botoxenjeksiyonlarının bilinen sistemik yan etkisi yoktur. Genelde enjekte edilen adele de etkili bir ilaçtır.

Uygulamada hastanın proktolojik masada konforlu bir pozisyonda olması önemlidir. Botox ilacı soğuk zincirle gelen bir ilaçtır. Uygulamadan önce hemen hazırlanıp uygulanmalıdır. İlacın sulandırılması serum fizyolojik ile yapılır. Serum fizyolojik ile enjeksiyonun ağrılı olması nedeni ile ve ayrıca fissüre bağlı ağrı nedeni ile botox enjeksiyonundan önce mutlaka lokal anestezi uygulanmalıdır. Genelde insülin enjektörü ve iğnesi kullanılır. Hastaya uygulamanın hiçbir riski olmadığı ve yaklaşık 2-3 dakika süreceği söylenmelidir. Hastaya işlemin lokal anestezi altında yapılacağı ve hiçbir ağrı duymayacağı ve sakin olması iletilmelidir. Özel bir saha temizliğine gerek yoktur. Anüs içi kaslar tuse ile kontrol edilerek 2 veya 3 ayrı yerden 100 Ü Botoxuygulanır. İnjeksiyon sonrasında herhangi bir tedbir yada kısıtlamaya gerek duyulmaz.

Kronik anal fissür tedavisinde artık dünyada kabul edilen yöntem ilk aşamada mutlaka botoxenjeksiyonu denenmelidir.

Ameliyat: Nüx ya da ilaç tedavilerinin etkili olmadığı vakalarda denenmelidir. Botoxenjeksiyonu hastanın tıbbi tedaviyi uyguladığı durumlarda %90-95 başarı sağladığı görülmüştür.

3.Cerrahi tedavi(LİS):

Hasta yine proktoloji masasına yatırılır. İnsülin iğnesi ile lokal anestezi yapılır. Sonra anüs kenarından yapılan bir kesi ile anüsün içindeki kas ortaya çıkarılır. Bundan sonra bu kas koterle kesilir. 1 saatlik bir gözlem sonrası hasta gönderilir. Hastaya posalı diyet , düzenli dışkılama ve dışkılama sonrası oturma banyosu önerileri ayrıntılı anlatılır.

Cerrahi tedavinin zorlukları, maliyeti ve komplikasyonları nedeniyle ilk olarak Botox tedavisi denenmelidir. Botox tedavisinde cerrahi de görülen gaz kaçırma, büyük abdest kaçırma gibi komplikasyonlar görülmez. Hasta hemen işine dönebilir. Bir proktolog tarafından yapılırsa %90-95 başarı oranı vardır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.