Makad Çatlağında Bitkisel Çözüm

Bilimsel olarak kronik anal fissür denen makad çatlakları toplumda sık görülen bir hastalıktır. Hastalar utanma duygusu nedeniyle geç doktora gitmektedirler. Bu nedenle de olay kronikleşmektedir. Hastalar ilk zamanlar kulaktan dolma bilgi, ilaç veya bitkilerle kendini tedavi etmeye çalışmaktadırlar.

Hastalık kış aylarında daha fazla görülür. Bunda hastanın kabızlık yakınmalarının artması çok etkilidir. Hastada cam batması şeklinde bir his olur. Onun için tuvalete girmek işkencedir. Şiddetli ağrı ve yanması olur. Hasta tuvalete gitmeyeyim diye yemek yemez veya sulu şeylerle öğünü geciktirir. Hastalarda ağrı dışında kanama ve kaşıntı olabilir.

Makad Çatlağı Kimlerde Görülür?

Hastalık hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Hatta bebeklerde bile görülebilir. Makad çatlağındaki ağrı vücudun başka bir yerinde oluşan çatlağa göre çok daha fazla ağrılıdır. Bunun nedeni anüs ve çevresinin sinir yapısı vücudun diğer bölgelerinden fazladır. Ayrıca anüs çevresinde birbirini dik kesen iki tane kas yapısı vardır. Dışkılama sırasında duyulan ağrı nedeni ile bu kas yapılarında spazm oluşmuş. Bu spazm oluşan yırtığın daha da derinleşmesine yol açar. Burada oluşan kısır döngünün bir noktada kırılması tedavinin esasıdır.

Kabızlık, düzensiz dışkılama, bazen de ishal sırasında anüsteki tahriş çatlak oluşumunda en büyük nedendir. İlk başlangıçta yüzeysel akut çatlaklar oluşur. Bu dönemde üzerine gidilip tedavi edilmezse olay kronikleşmektedir. Kronik dönemdeki dışkılamada dışkı yaraya temas ettikçe spazm artar ayrıca bu bölgede kronik bir enfeksiyon da gelişir.

Kronik fissürler de kabızlık dışında sürekli müsil kullanımı, crohn hastalığı, hamilelik, anal yolla cinsel ilişki, lösemi gibi çeşitli malign hastalıklar sırasında da görülebilir.

Hastalar ağrı nedeniyle dışkılamayı geciktirir. Bu gecikme dışkının daha da sertleşmesine yol açar. Sonuçta mevcut fissür daha da derinleşir. Akut(geçici) fissürler 2-4 hafta süren genelde sekel bırakmadan düzelir. Bu süre içinde düzelmeyen fissürler artık kronikleşmiştir.

Makad Çatlağından Korunma Yöntemleri

Makad çatlağından korunmak için hastalar fazla ıkınmamalıdır. Günlük 3 öğünün 1 tanesinde mutlaka sebze yemeği yemelidir. Posa bırakan diyet kabızlık sorununun çözümünde çok önemlidir. Hastalar günde en az 3 lt su içmelidir.  Bebeklerde alt bezi sık sık değiştirilmelidir.

Çatlak tedavisinde hastanın yandaş bir hastalığı olup olmadığı baştan araştırılmalıdır.

Tedavide öncelikle kabızlığı engellemek için bol sebze, meyve yenmeli, kepekli ekmek ve kayısı diyete eklenmelidir. Kas spazmının çözülmesinde en etkili yöntemlerden biri sıcak su oturma banyosudur. 10 dakikayı aşmayan oturma banyoları hastalara önerilir. Bu oturma banyolarının suyuna papatya çayı konulmasını öneren kişiler vardır. Bu amaçla karanfil çayı kullananlarda vardır. Burada 5lt suya bir çay bardağı papatya veya karanfil çayı karıştırılır. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar bu dönemde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü yanlış kullanılması fissürün artmasına yol açmaktadır.

Spazm giderici olarak nitrogliserinli kremler kullanılabilir. Genellikle günde 2 kez kullanılması önerilir. Fazla miktarda kullanılırsa tansiyonu düşürerek bazı hastalarda baş ağrısı, baş dönmesi, terleme, baygınlık hissi yaratabilir. Her oturma banyosundan sonra anüs kurulanıp fissür zeminine mercimek hacmi kadar sürülür.

Tedavide en etkili yöntemlerden biride o bölgeye botox uygulanmasıdır. Lokal anestezi altında 100 Ü. Botox anüs iç kasının çevresine uygulanır.  Tam etkisi 10 gün sonra görülür. Enjeksiyon 6 ay süre ile etkilidir. Anüs spazmını %90-95 ortadan kaldırır. Spazm ortadan kalkınca fissürün düzelmesi kolaylaşır. 2-3 ay içinde çoğu vakada sonuç alınır.

Bu tedavi yöntemleri dışında çeşitli bitkisel ilaçların etkisi yoktur. İnternette satılan çeşitli ilaçların faydadan ziyade zarar verdiği bir gerçektir. Halk arasında anüse zeytinyağı sürmek, kantaron yağı sürmek bilimsel değeri olmayan yöntemlerdir.

Bazı hastalarda kabızlığın önüne geçmek için SİNAMEKİ OTU çayı içerler. Bu denenebilir. Bazı hastalarda yararlı olabilir. Tüm bunların hekim kontrolünde yapılması gerekir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.