Lipom ve Polipler Tehlikeli Midir?

Lipomlar halk arasında yağ bezesi denen iyi huylu tümörlerdir. Barsaklarda ki poliplerde normalde iyi huyludur. Ama bir kısmında kanserleşme riski vardır. Tümörle kanser kavramları çoğu zaman karıştırılmaktadır. Birbirine çok benzerlikleri olmasına karşılık farklılıklar gösterir.

Vücutta oluşan her kitle kanser değildir. Vücudun herhangi bir doku veya organında, hücrelerin aşırı çoğalmasıyla oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumrular tümör olarak adlandırılır. Normalde her organın hücresi belirli disiplin içinde çoğalır ve işlevini bitiren hücre kendiliğinden ölür. Tümörlerde bu özellik kaybolur. Hücreler bağımsız hareket etmeye başlar ve hızla çoğalır. Tümörlerin üremesinde herhangi bir sınırlama bulunmaz. Sınırsızca üreyen tümör hücrelerini vücutta herhangi mekanizma durduramaz. Bu büyüyen tümörler iyi huylu-selim veya kötü huylu-habis diye sınıflandırılır. İyi huylu ( selim ) tümörler olduğu yerde büyüdükleri ve çevreye yayılmadıkları halde kötü huylu ( habis ) tümörler daha hızlı büyürler ve çevreye yayılırlar. Bu kötü huylu tümörlere kanser demekteyiz. Sonuç olarak bütün kanserlere tümör olarak adlandırabiliriz. Fakat bütün tümörler kanser şeklinde değildir.

İyi ve Kötü Huylu Lipomlar Arsındaki Farklar Nelerdir?

İyi huylu tümörler kötü huylulara göre daha yavaş büyürler. Bulunduğu organ veya dokunun dışına çıkmaz. Konumuz olan polip ve lipomlar da bu gruptan tümörlerdir. Buna karşılık kötü huylu tümörler yani kanserler erkenden tedavi edilmezse vücutta hızla büyür. Bulunduğu organın sınırlarının dışına taşar. Bu hücreler vücuttaki çeşitli yolları kullanarak diğer organlara yayılabilir. Bu yollar lenf sistemi, kan dolaşımı, komşuluk yoluyla direkt bulaşma şeklinde olabilir. Böylece uzak yerlere metastaz yapar. Bu yayılma bir takım hayati organlara olursa (karaciğer, böbrek, beyin, büyük damarlar vs.) hastanın ölmesine neden olabilir.

Tümör iyi huyluysa tedavi hastalığın geliştiği organa göre değişir. Cilt altında sık görülen lipom denen yağ tümörleri küçük boyutlarda ise, kozmetik olarak hastayı rahatsız etmiyorsa, enfeksiyon oluşmamışsa herhangi bir müdahale gerektirmez.

Kalın bağırsaklarda görülen poliplerde normalde iyi huylu tümörlerdir. Rutin yapılan kolonoskopi sırasında tesadüfen görülürler. Fakat bunların kansere dönüşme olasılıkları vardır. Bu nedenle kolonoskopi sırasında fark edildiklerinde alınmalı ve patolojiye gönderilmelidirler.

Kötü huylu tümörler iyi huylu (selim) tümörlerin aksine kısa sürede büyüyüp uzak organlara yayılabilirler. Biyopsi sonucu habis gelen vakalarda vakit kaybetmeden gerekli tedavinin yapılması şarttır.

Lipomlar En çok Nerelerde Görülür?

Lipomlar vücudun her yerinde oluşabilir. Baş, boyun, extremiteler en sık rastlanan yerlerdir.  Yağ dokusu hücrelerinden oluşur. Uzak yerlere metastaz yapmazlar. Fakat olduğu yerde çok büyük hacimlere ulaşabilirler. İltihaplanırsa çok ağrılı ve sert olurlar. Bunların nedeni belli değildir. Şişmanlık ve kalıtsal faktörlerin etkisi vardır. Var olan lipomlar içerisinde yağ hücreleri içerdiğinden kilo alma ile büyürler. Doğuştan olduğu gibi herhangi bir yaşta da oluşabilirler. Lipomlar kötü huylu olmaz. Kötü huylu yağ tümörleri baştan itibaren kötü şekilde başlamıştır. Lipom kanserleşmez. Vücuttaki bir yağ kitlesinin iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğunda ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir. Kesin tedavi ve tanı cerrahi olarak konur. Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahale ile kitle total olarak çıkarılıp patolojiye gönderilir. Kitle tamamen çıkarılmazsa tekrarlayabilir.

Kalın barsak polipleri alındıktan sonra patoloji sonucuna göre hareket edilir. Genellikle kolonoskopi sırasında yapılan polipektomi yeterli bir girişimdir. Fakat bazen polip tam çıkarılamaz. O zaman daha büyük bir ameliyat gerekebilir. Bu hastalar sıkı aralıklarla takip edilmelidir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.