Lipom Oluşumu ve Tedavisi

Halk arasında yağ bezesi denen lipomlar yağ dokusunun iyi huylu tümörleridir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Bunlar ağrısız ve yumuşak kitlelerdir. Kitle dışında çok önemli şikayetlere neden olmadığından hastalar tarafından önemsenmez. Bunun sonucu çok büyük boyutlara ulaşılabilirler. Bazen bu yağ bezeleri kişilerin bunları sıkmasıyla veya çeşitli yollarla enfekte olur. Bunun sonucu çok ağrılı ve sert kitlelere dönerler.

Lipomların oluş nedeni hakkında kesin bir bilgi yoktur. Genetik faktörler önemlidir. Kişisel faktörlerde rol oynar. Var olan lipomlar içerisinde yağ hücreleri olduğu için kilo almayla büyüyebilirler. Doğumla ortaya çıkan lipomlar olduğu gibi, hastaların bazılarında sonradan ortaya çıkmaktadır.

Lipomların hemen hemen tamamına yakını iyi huyludur. Yani yalancı bir kapsül içinde olduğu yerde büyür. Çevreye veya uzak organlara metastazı olmaz. Çok az bir kısmı kötü huyludur. Bu kötü huylu olanlar lipomların kötüleşmesinden oluşmaz. Baştan beri kötü huylu hücrelerden kaynaklanmıştır. Bazen de oluşan bir yağ bezesinin iyi huylu diye önemsenmemesi kötü huylu bir tümörün gözden kaçmasına yol açabilir.

Lipom Teşhisi Nasıl Koyulur?

Lipom tanısı fizik muayene ile konur. Fakat her kitle gibi lipomlarda da yumuşak doku ultrasonu yaptırmak gerekir. Kuşkulu durumlarda sarkom, liposarkom veya kist sebase gibi oluşumların ayırıcı tanısında ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir.

Hastalar genelde vücudunun herhangi bir yerindeki şişlik nedeni ile başvurur. Bu kitlenin yıllar içinde yavaş yavaş büyüdüğünden bahseder. Enfekteolmuş durumlarda kitlenin aniden büyüdüğünü, sertleştiğini ve ağrı yapmaya başladığından bahseder.

Enfekte olmamış lipomlar hemen derinin altında tutularak hareket ettirilebilir. Deriye yapışık değildir. Yalancı bir kapsülle çevrilidir. Fakat hastalar tarafından oynanan, sıkılan lipomların bazen bütünlüğü bozulur. Hareketsiz olabilirler. Bu durum enfekte olmuş lipomlarda da görülür.

Ayrıca kas içinde, karın boşluğunda, sindirim sistemi organlarında,meme içinde ve kalptede lipom görülebilir. Bağırsakta yer alan yağ bezeleri, barsakta ki iyi huylu timörlerin %15’ini oluşturur. Bağırsak tıkanıklıklarına yol açabilir.

Yağ bezelerinin meydana gelmesinde kesin bir neden yoktur. Hastanın kalıtsal durumu önemlidir. Özellikle 12.kromozom sorumlu tutulmaktadır. Bunun dışında hastanın hayatının çeşitli dönemlerinde aldığı travmalar etkili olabilir. Yağ bezesi olan kişilerin ailesel sorgularında ailenin çeşitli bireylerinde de lipom olduğu görülür. Ailesel yatkınlığı olan kişilerin yandaş metabolikhastalıkları oluşumu arttırır. Ayrıca kişide lipoprotein, kolesterol ve trigliserid gibi kan yağları yüksekse yağ bezesi görülme olasılığı daha fazladır.

Yağ bezelerinin en çok karıştığı hastalık yağ kistleri(sebase kist)lerdir. Bunun dışında liposarkom(habis lipomlar),epidermoid kistler,leiomyom denilen adele kaynaklı tümörler ve apseler lipomla karışabilir. Yağ kistleri lipoma göre daha yumuşaktır. Tümörlerde kitle çok serttir. Apselerde o bölgede kızarıklık, ağrı ve şişlik vardır. Bazen ateşte olur. Apseler cerrahi olarak acilen boşaltılmalıdır.

Tanıda ultrasonografi yanında yumuşak doku MR tetkiklerinden de faydalanır. Fakat kesin tanı patoloji ile konur. Lipomlarda kitle tamamen çıkarılıp patolojiye gönderilir.

Tedavi Yöntemi

Lipomlarda tedavi cerrahidir. Cerrahi kararı her lipom için gerekli değildir. Kozmetik olarak kötü görünen lipomlar, patoloji sonucu kötü huylu gelen kitleler, enfekte olan lipomlar, yağ bezesi çapının 5 cm’yi aşması cerrahiye başvurma nedenidir. Lipom çevresine önce lokal anestezi yapılır. Sonra lipomun büyüklüğüne göre eliptik bir kesi ile lipom kapsülü ile birlikte çıkarılır. Yaklaşık 5-10 dakikada biten bir operasyondur. Kliniğimizde yapılmaktadır.

 

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.