Kondilom Tedavisi

Kondilom tedavisi genital bölgede meydana gelen siğillerin yok edilmesi için kliniğimizde uzun yıllardan bu yana yapılan bir operasyondur. Genital bölgede cinsel ilişki sonrasında meydana gelen siğiller karnabahar şeklinde ortaya çıkar. Estetik olarak özellikle kadınları rahatsız eden bu vakanın tedavi edilmemesi durumunda kansere davetiye çıkarması bilinmesi gereken bir gerçektir.

Halk arasında makat siğili de denilen kondilom HPV virüsü ratafından oluşturulan bulaşıcı, genellikle cinsel yolla bireylere geçen bir hastalıktır. Her zaman cinsel ilişki olması şart olmayıp anneden bebeğe, kemoterapi gören hastalarda çok nadiren klozet veya başka eşyalarla bulaşabilir. Enfeksiyon oranının en yüksek olduğu grup hiv pozitif homoseksüel erkeklerdir. Günümüzde 100’den fazla HPV tipivirüs saptanmıştır. Virüs vücuda girdikten sonra kuluçka dönemi 1-6 ay arasıdır.

Kadın ve erkekleri tehdit eden bu hastalığa yakalanılmaması adına verebileceğimiz birincil tavsiye tek eşliliktir. Birden fazla partneri bulunan kişilerde görülme ihtimali yüksek olan kondilom oral seks yoluyla ağızda da meydana gelebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 yaş üzeri erkeklerin %80’inde görülen vakada erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Kondilomun en tehlikeli yönü ise 8 ay gibi bir sürede vücuda hiçbir reaksiyon vermeden virüsün yoğunlaşmasıdır.

Hastalarının tamamına yakında anüs ve genital bölgede değişik büyüklükte kitleler görülür. Makat kaşıntısı (pruritus ani) hastalarda sık görülen bir diğer şikayettir. Anüs çevresindeki siğiller büyük abdest sırasında kanama, kadınlarda akıntıya yol açabilir. Hastaların muayenesinde makat veya ön bölümde karnabahar gibi siğiller görülür. Bu hastalar, özellikle homoseksüel hastaların anal muayenesinde anüsün içinde de siğillere rastlanır. Hastaların sexüel yaşantı biçimi çok önemlidir. Bu özellikle anüsün içinde lezyonları olan hastalarda çok önemlidir. Bu hastalarda skuamöz hücreli karsinom denen kanser gelişme riski olduğunda kuşkulanılan kitlelerden mutlaka biyopsi alınmalıdır.

Kondilom Bulaşıcı mıdır?

Anüs ve genital bölgedeki siğiller kanserlere oranla yaşamı tehdit edici değilse de heriki cinste hastanın kendisine, vücudun başka bölgelerine bulaştırma, anneden yeni doğana geçebilme ve anüs kanseri olasılığı nedeniyle negatif psikolojik etki yaratır. Başlangıçtaki tanıdan sonraki ilk  6 ay içerisinde hastalık tekrarlayabilir. Kondilom tedavisinde hasta hekim arasında yakın işbirliği ve tekrarlayan muayene gerekir.

Genelde ayakta günübirlik tedavi siğil tedavisi için uygun bir seçenektir. Tedaviler local anestezi altında yapılmaktadır.Farklı etki mekanizması olan ilaçlar kullanılmaktaysa da buu konuda kesin etkili bir ilaç henüz bulunmamıştır. Bu nedenle amaç tedavideki hedef ortaya çıkan siğillerin tedavi edilmesidir. Hastanın sexüelpartnerinde benzer nedenle tetkiki ve varsa onunda tedavisinin yapılması önem taşır. İlişki esnasında kondom(prezervatif) kullanılması sexüel geçişli hastaların önlenmesinde esas ise de HPV riskinin azaltılmasına rağmen tam olarak ortadan kaldırılmaz.

Makt siğili olan hastalarda tedavi sonrası yara iyileşmesi problemlerinin sık görülmesi nedeniyle seçilecek tedavi yöntemi önemlidir. Mevcut siğillerin kendiliğinden gerilemesi nadirdir. Hastalığın kuluçka süresini uzun olması dolayısıyla oluşan siğillerin tamamıyla daha önce mevcut olanların tekrarlaması şeklinde değerlendirilmesi yanlış olur.

Kondilom (Makat Siğili) Sıkça Sorulan Sorular

  1. Kondilom (Makat Siğili) Nedir ?
  2. Nasıl Bulaşır ?
  3. Belirtileri Nelerdir ?
  4. Tedavisi Nasıldır ?
  5. Tedavi Edlimezse Ne Olur?

Tüm soruların cevabı videolu bir şekilde Op. Dr. Özgür Çiftçi tarafından cevaplandırılmıştır, farklı sorularınız olursa sizde sorabilirsiniz.

Kondilom Belirtileri

Kondiloma neden olan virüs vücuda yerleşip hastalığına neden olduktan sonra meydana çıkan belirti herhangi bir alerjik reaksiyon olmamasına karşı meydana çıkan kaşınma hissidir. Genital bölgede meydana gelen bu kaşıntıyı bölgede meydana gelen kızarıklık seyreder. Minik saplı et benlerinin oluşması ile siğiller artık baş gösterecektir. Siğiller bulaşıcı etki gösterdiğinden kişiler ile temas edilmemesinde fayda vardır. Birden fazla siğilin birleşmesi sonucu karnabahar şeklini alması sonucu vakaya kondilom adı verilir. Estetik deformeye neden olan bu hastalık aynı zamanda kanserleşme riski taşıdığından derhal cerrahi müdahale ile yok edilmelidir.

Kondilom Bitkisel Tedavisi Mümkün Mü?

Kondilomun bitkisel yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Genital bölgede meydana gelen bu vakada aktarlarda ya da evde yapılan karışımları sürmek alerjik reaksiyonlara neden olur ki bu başka bir hastalığa davetiye çıkarmaktır. Bu ürünler ekonomik fiyatlar ile ameliyatsız kondilom tedavisi vaadi ile sizlere sunulan fakat modern tıbbın asla kabul etmediği karışımlardan oluşmaktadır. Ekonomik zarara neden olan ve en önemlisi sağlığınızı riske atan bu metotlardan uzak durmalı ve işin uzmanı hekimler tarafından bir klinik ortamında tedavi olmalısınız.

Ameliyatsız Kondilom Tedavisi

Tedavide en etkilisi elektrokoter ile siğillerin yakılmasıdır. Yakma için lazer de kullanılabilir. Kliniğimizde bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Burada amaç ikinci derece yanık oluşturarak skar oluşmaksızın siğillerin yok edilmesidir. Anüs çevresi ve içindeki siğillerin yakılması sırasında anüste darlığa yol açmamak gerekir. Bu nedenle yakma işlemi uzman bir proctolog tarafından yapılmalıdır. Lazer ile olan yakmalarda anal darlık olma olasılığı daha azdır.

Ameliyatsız kondilom tedavisi gelişmeleri yakından takip eden özel hastane ve kliniklerde artık mümkün. Radyo frekans tekniği sayesinde kondilomlar neştersiz bir şekilde temizlenmekte ve hastaların hayatından çıkmaktadır. Hasta operasyona hazırlandıktan sonra radyo frekans cihazının ucundaki iğne değiştirilir. Siğiller cihazdan gönderilen radyo dalgalarının etkisi ile buharlaşarak yok edilir. Bölge tamamen temizlendikten sonra operasyon tamamlanmış olur. Hasta aynı gün evine döner ve tedavi tamamlanır. Fastmed İzmir Kliniğimiz sayısız operasyona imza atmış hekimleri ve kadrosu ile bir telefon kadar yakınınızdadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

  1. 1 yil once 3 tane olan sigil su an 15 20 civarı ssk hipo dondurma yapildi fakat tekrarladi yeride etek traş i olan yerde seans ucretiniz nedir sonuçlanma suresi nedir 535 564 24 67 yada ssk anlasmaniz varmıdır

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.