Komedon Tedavisi

Komedonlar kıl folliküllerinin dibinin tıkanması sonucu oluşan çıkıntılardır. Bunlar koyu renkte ve siyah olarak ciltte oluşurlar. Komedonlar yüzde, sırt, göğüs, boyun, kollarda ortaya çıkabilir. En çok yüzde görülür. Genelde en sık görülen cilt bozukluğudur.

Kıl follikülleri sebum denen bir yağ üreten bir beze sahiptir. Bu yağ kıl çevresindeki cildi yumuşak tutmaya çalışır. Bazen bu yağla burada oluşan ölü hücreler kıl follikülerinin çevresinde birikerek komedon adlı bir çıkıntı oluştururlar. Bu çıkıntı kapalı kaldığı sürece rengi beyazdır. Bunlara kapalı komedon denir. Fakat çıkıntıdaki cilt açılırsa havayla temas eden renk koyulaşır, gittikçe siyahlaşır ve komedon dediğimiz durum oluşur. Bunlara açık komedon denir.

Şişman kişilerin çoğunda vücut yağı üretimi fazladır. Bunlarda komedon oluşumu daha fazla görülür. Bunlarda yüz dışında gövde ve kollarda da komedon görülebilir. Bazı kişilerde ise ölü cilt hücreleri düzenli olarak dökülmez. Bunlar kıl folliküllerinde tahriş oluşturarak komedon oluşumuna yol açar. Gençlerde adet görme esnasında veya doğum kontrol hapları kullanırken yağ üretimi artar. Bunda bu dönemdeki hormonal değişimlerin etkisi büyüktür. Bu dönemde hastalar daha gerilimli olurlar. Ayrıca doğum kontrol haplarının yağ üretimine etkisi fazladır. Bunun dışında kortizon kullanımı, lityum içeren ilaçlar ve erkeklerin kullandığı androjen içeren ilaçların yağ üretimini arttırdığı bilinmektedir.

Bunun dışında kişilerin diyet alışkanlığının akne oluşumuna etkisi tartışılmalıdır. Kan şekeri düzeyini arttıran süt ürünleri ve karbonhidratlar, şekerli gıdalar, unlu mamüller, aşırı yağlı yiyeceklerin akne oluşumunu tetiklediği söylenmektedir. Fakat bunlarla ilgili kesin bir kanıt bulunmamıştır.

Komedonların rengi koyu veya siyah olduğundan ciltte farkedilmeleri kolaydır. Hastalar genelde kendi teşhislerini koymuş olarak gelirler. Bunlar ciltten hafif kabarıktır. Fakat sivilceler gibi iltihaplı olmadığından ağrılı değildirler. Sivilceler kıl folliküllerinde tıkanıklık sonucu oluşurlar. Bu tıkanıklığa bağlı bakteriler buraya yerleşir. Kızarıklık ve enfeksiyon oluşur.

TEDAVİ

Ciltte estetik bozulmalara yol açan komedon tedavisi hastaların bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaması yüzünden yanlış teknikler ile yapıldığında sonuç alınmayan bir tedavidir. Bu nedenle ciltte sivilce ve sivilceye benzer sorunlar oluştuğunda vakit kaybetmeden bir hekime görünmek ve tıbbi destek almak şarttır. Bu konuda kliniğimize danışabilirsiniz.

Komedon tedavisinde çeşitli ilaçlarda kullanılmaktadır. Bunların bir kısmını reçetesiz temin etmek mümkündür. Bunlar krem, jel veya ped şeklindedir. Doğrudan cilde uygulanır. Bunlarda amaç bakterileri öldürmek, fazla yağı ciltten uzaklaştırmak, ölü cilt hücrelerinden cildi arındırmak şeklinde özetlenebilir.

Fakat reçetesiz kulaktan dolma bu tür tedaviler bazen kötü sonuçlanabilir. Bunun için hekim kontrolünde ilaç kullanmak gerekir. Bu amaçla A vitamini içeren ilaçlar kullanılabilir. Bunlar kıl foliküllerin de tıkaç oluşumunu önler. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesini hızlandırır. Ayrıca temizleyici veya antibiyotikli merhemlerle kullanılabilir.

Bunun dışında mikrodermabrazyon denilen yöntem kullanılmalıdır. Bunda cildin en üst tabakası özel bir alet yardımıyla kazınır. Bunda amaç komedonlara yol açan tıkaçların giderilmesidir.

  • Bu işlem kimyasal soyma ilede yapılabilir.
  • Özel bir kimyasal solüsyon ile cildin üst tabakası soyulur.
  • Komedon tıkaçları ortadan kaldırılır.

Günümüzde çok tutulan komedon çubuğu veya buna benzer ürünlerin tedaviside hiçbir etkisi yoktur. Komedon tedavisinde cerrahi girişimle sonuç alınabilir. Bu amaçla radyofrekans kullanılmaktadır. Radyofrekansla ciltte herhangi bir iz kalmaz. Radyofrekans cihazı radyo dalgaları ile çalışır. Cihaz tarafından gönderilen dalgalar komedonlar üzerinde yoğunlaşarak o bölgede ısı oluşturur. Bunun sonucu buharlaşma olur. O bölgede sonra bir kabuklanma ve hafif bir kırmızılık oluşur. İşlem bittikten sonra hasta günlük yaşamına dönebilir. Bu tedavi kliniğimizde yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.