Kist Sebase Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Halk arasında yağ bezesi, yağ kisti diye adlandırılan sebase kistler cildin kanserli olmayan ve çok sık görülen tümörleridir. İçlerinde sebum denen sıvı veya yarı sıvı şeklinde bir madde içerirler.

Genellikle baş, yüz, boyun ve gövde üzerinde yerleşirler. Büyümeleri çok yavaştır. Belirgin bir kapsülle çevrili olduklarından çevreye pek yapışık olmayan tümörlerdir. Elle muayenede oynak, üzerine basmakla yumuşak, herhangi bir komplikasyon olmadıkça ağrısız kitlelerdir.

Bu kistler saçlı deride ve ciltte bulunan sebum denilen bir yağ üreten bezlerden oluşur. Normalde sebum bu bez tarafından dışarı salınır ve akıcılığı sağlar. Bu salgının geçiş yolu tıkanırsa veya hasar görürse sebum geride bez içinde birikir. Çevresi kapsüllü ve iyi sıralanmış kistler oluşur. Bu tıkanmaya bir travma veya bir enfeksiyon yol açmış olabilir. Travma nedeni bölgeye olan çarpmalar veya bu bölgeye yapılan cerrahi girişimler olabilir. Bu bölgenin enfeksiyonları veya herhangi bir cilt hastalığı da kanalı tıkayarak kist oluşumuna yol açabilir. Sebase kistlerin ağzı tıkandıktan sonra büyümeye başlar. Bez sebum denen salgısını yapmaya devam eder. Kendi içinde yavaş bir şekilde büyümeye devam ederek bir süre sonra farkedilebilir bir iriliğe ulaşır.

Sebase kistlerin oluşumunda travma ve enfeksiyon dışında gelişim kusurlarına bağlı olarak bazı genetik hastalıklarda oluşabileceği unutulmamalıdır.

Sebase kistlerin tanısı kolaydır. Baş, yüz, boyun ve gövdede herhangi bir yerde kolayca görülebilirler. Hastalar genelde kendileri bu kitleleri bulur. Hekime kitleleriyle gelirler. Görünen yerlerdeki şişlikler hastaları rahatsız eder. Kistin içi sebum denilen keratin benzeri bir madde ile doludur. Kistler üzerine basmakla da çok yumuşaktır.

Kistlerde kitle dışında pek belirti görülmez. Bunlarda ağrı yoktur. Fakat iri cesamete ulaşmış kistlerde basınca bağlı bazen ağrı olabilir. Ayrıca bu kistler enfekte olurlarsa o zaman şiddetli ağrı ve üzerinde kızarıklık ve sıcaklık saptanır. Çapı 5 cm’den büyük olan veya operasyondan sonra kısa sürede nüks eden kistlerde de uyanık olmak, sık takip etmek gerekir.

Tanıda yumuşak doku ultrasonu değerlidir. Bununla kist duvarı, kist içeriği, boyutları tam olarak saptanabilir. Enfekte durumlarda içerde apse olup olmadığı anlaşılır. Karar verilemeyen vakalarda MR ile daha kesin sonuçlara varılabilir.

Tedavi Hakkında

Tedavi cerrahidir. Lokal anestezi altında kist üzerine eliptik bir insizyon yapılır ve kist kapsülü ile birlikte çıkarılır. Bunlarda cerrahiye en sık başvurulma nedeni kozmetiktir. Çünkü kistlerin çoğu sağlık için zararlı değildir. Görünen yerlerde olan, eklem yerlerinde olup hareket kısıtlılığı yapan, enfekte olmuş kistler total olarak çıkarılmalıdır. Cerrahi olarak alınmayan kistlerin gittikçe büyüyeceği veya herhangi bir dönemde enfekte olarak ağrılı, apseli bir kitleye dönüşebileceği unutulmamalıdır. Ancak yara izine neden olabileceğinden bazı hastalar cerrahiyi istemeyebilir. Fakat enfekte olan kistlere yapılan cerrahi müdahalelerde daha kötü bir iz kalacağı unutulmamalıdır.

Sebase Kist Çıkarma Videosu

Kist sebasede amaç komplike hale gelmeden kistin lokal anestezi olmadan basit bir eliptik insizyonla çıkarılmasıdır. Bu sırada kist kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kapsül yerinde bırakılırsa nüks kaçınılmazdır. Kitle çıkarıldıktan sonra patolojiye gönderilir. Kesin tanı patoloji ile konur.

Kist alındıktan sonra yara gizli dikişle kapatılıp, üzerine yapıştırıcılar konur. Oluşan izin minimum olması için uğraşılır. Bu arada hastaya 5gün süre ile koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici verilir.

Sebase kistler kanserleşmezler. Ancak kozmetik açıdan göze hoş gelmezler. Kist zamanında tedavi edilmezse çok büyük hacimlere ulaşabilir. Başta bazen patates tarlası gibi yumrular oluşabilir. Bunların enfekte olmasıyla hasta sıkıntılı bir dönem geçirebilir.

Kist kapsülü ile birlikte çıkarılırsa nüks etmez. Fakat enfekte olmuş veya hasta tarafından sıkılarak kapsülü yırtılmış, bütünlüğü bozulmuş kistlerde kapsül çıkarılamayabilir. Bunlarda nüks kaçınılmazdır.

Kliniğimizde kist sebase ameliyatı yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.