Kıl Dönmesinde Mikrosinüsektomi ve Lay-Open Teknikleri

Halk arasında kıl dönmesi de denilen pilonidal sinus sık görülen bir hastalıktır. Yalancı bir kapsül içinde bir kıl yumağının kuyruk sokumu üzerinde yuvalanması ile karakterizedir. Daha çok erkeklerde görülür. Genellikle kuyruk sokumunda orta hatta yerleşir. Muayenede akıntılara bağlı oluşmuş çeşitli delikler görülür. Bu deliklerden bazen basmakla iltihap geldiği de görülür. Bazen de bu delikler tıkanır. Apse o bölgede birikir ve şişmelere yol açar.

Kıl dönmesinin tedavisi ameliyattır. Ayrıca sinüs yolunun skleroze edilerek yok edilmesine dayanan fenal veya gümüş nitrat gibi kimyasallarla uygulanan tedaviler vardır. Tedavi başarısı hekimin spesifik olarak bu işle uğraşmasına bağlıdır. Çünkü operasyon sırasında kıl yumağı çevresindeki yalancı kapsül ile birlikte çıkarılmalıdır. Ayrıca oluşan boşluğun tam olarak kapatılması gerekir.Kıl dönmesi tedavisinde şimdiye dek çok çeşitli yöntemler tanımlanmıştır. Ama hepsinde ana prensip hastalıklı dokunun çıkarılması oluşan boşluğun uygun şekilde kapatılmasıdır.

Akut pilonidal sinüs apsesinin tedavisi tüm apselerde olduğu gibi drenajdır. Apse aslında kıl dönmesi olan hastalar içim şanstır. Hekim doğru yaklaşımla bu şansın kullanılmasını sağlayabileceği gibi hatalı yaklaşımla hastanın kronik hale gelmesine yol açabilir. Burada yapılacak en önemli hata akut apsenin basit bir kesi ile açılmasıdır. Apseyi ve üzerindeki cildi bir tencereye benzetecek olursak yapılması gereken şey tencerenin kapağının açılmasıdır. Tıp dilinde bu işleme Lay-open denilmektedir. Apsenin üstünde apse çapı kadar açılacak şekilde cilt, cilt altı kesisiyapılır. Apse boşluğu drenaj sonrası bir kerelik oksijenli su veya batticonsonrada serum fizyolojik ile yıkanır.

Bu kimyasal debridmanlakavite duvarı temizlenir. Koterle kanama odakları durdurulur. Bu arada yara kenarları kayık şeklinde açılabilir. Bu işlemlerden sonra boşluk pansumanla kapatılır. Tedavinin hiçbir aşamasında girişim öncesi bölge antisepsisi dışında herhangi bir antiseptik solüsyon kullanılmamalıdır. Hasta bu işlemden sonra hergün duşunu alır. 2-3 ay içinde boşluk kendiliğinden dolar. Kronikleşmiş vakalarda günümüzde mikrosinüsektomi yöntemi kullanılmaktadır. Daha önceden çok çeşitli yöntemler kullanılmıştır.(primer onarım bascom ameliyatı, flep ile kapama) Mikrosinüsektomi yönteminde amaç kıl yumağının çevresinde yalancı kapsül ile birlikte mümkün olan en az doku zararı ile çıkarılmasıdır. Oluşan açıklık çok az olduğunda primer kapama sırasında altta boşluk oluşmaz. Bu nedenle nüxü en az olan yöntem budur. Diğer yöntemlerde oluşan boşluk kapatılırken alttaboşluk kaldığından burada daha sonra serum birikmekte bir süre sonrada apseleşipnüx etmektedir.

Mikrosinüsektomi için kliniğimize başvuran hastaya önce lazerle epilasyon yapılmaktadır. O bölge kıldan tamamen arındırılmaktadır. Sonra lokalanezteziveya caudal anestezi uygulanır. Bu işlemin ardından yaklaşık 2 cm’lik bir kesi ile kıl yumağı çevre yalancı kapsül ile birlikte çıkarılır. Elektrokoterle kanama kontrolü yapılır. Sonra vücut tarafından emilen dikişlerle oluşan boşluk yara dudakları karşı karşıya gelecek şekilde kapatılır. En çok cilde birkaç taneretansiyon(gerilme) dikişi konur ve operasyona son verilir. Operasyon yeri pansumanlar kapatıldıktan sonra hasta evine gidebilir. Günlük yaşamına dönebilir. Hasta operasyonun ertesi günü banyosunu yapabilir.

Hasta 10 gün sonra, 1 ay sonra kontrollere çağrılır. Yara yerindeki iyileşme yakından izlenir. Herhangi bir sorun görüldüğünde anında müdahale edilir. Çıkan parça patolojiye gönderilir. Gelen sonuçta kıl yumağının tam olarak yalancı kapsül ile birlikte çıkarılıp çıkarılmadığı kontrol edilir. Mikrosinüsektomi yöntemi uygun vakalarda seçkin bir yöntemdir. Nüxü en az olan yöntemdir. Muayene sonucu sorunun çözüleceğinden emin olabilirsiniz.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.