Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Kıl Dönmesi Nedir?
 2. Kıl Nasıl Cilt İçine Girer?
 3. Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?
 4. Tedavi Nasıl Yapılmaktadır ?
 5. Tedavi Sonrası Nüks Olurmu?

Sık sorulan sorulara ait tüm cevaplar videoda FastMed İzmir Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Çiftçi tarafından cevaplanmıştır.

Diğer adı Pilonidal Sinüs olan ve halk arasında kıl dönmesi denilen bu hastalık genellikle kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde görülür. Bu bölgede bir oluk vardır. Yürüme sırasındaki sürtünme hareketi kılların veya yabancı cisimlerin cildin içine girmesine neden olur. Zamanla kıllar burada birikir, çevresinde yalancı bir kapsül olan kiste dönüşür. İşte buna plonidal kist veya kıl dönmesi diyoruz. Bu yalancı kese tarafından salgılanan sıvılar bir süre sonra enfekte olarak apseleşirler. Bazen de kendine bir yol bulup bir delikten dışarı akabilirler. Hastalarda akıntı, apse makadda ıslaklık ve kaşıntı mevcuttur. Kronik bir enfeksiyon hastalığı olan kıl dönmesi bilinenin aksine doğuştan değil daha sonradan gerçekleşen bir hastalıktır.

Kıl dönmesi en sık kuyruk sokumunda görülür. Fakat göbekte, koltuk altında da görülebilir. Fakat bunu kıl batması ile karıştırmamalıdır.

En çok Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi erkeklerde daha sıktır. En çok 15-40 yaşları arasında görülür. Kıllı, aşırı kilolu ve çok terleyen kişilerde daha sıktır. Ayrıca oturarak çalışanlarda da sık görülmektedir.

Kıl dönmesi erkekler kadar olmasa bile kadınlarda da görülür. Kuyruk sokumuna düşen saç teli, tüyler, elbise ve iç çamaşırlarından kopan iplikler burada yuvalanabilir.

Kıl dönmesi tedavisi denilince gözünüze büyük bir ameliyat odası, sıraya dizilmiş neşterler ve yatış yaptığınız hastane odası geliyor ise sizleri şöyle alalım. Kıl dönmesi tedavisi kliniğimizde bu saydıklarımızdan çok daha farklı ve kolay bir işlem ile yapılmaktadır. Pilonidal sinüs olarak adlandırdığımız kıl dönmesi makat hastalıkları arasında sancılı bir sürece sahiptir. Başlangıçta önemsenmeyen kıl dönmesi belirtileri sonlara gelindiğinde hasta dayanılmaz bir fiziksel acı ile karşı karşıya kalır.

Kıl dönmesini bir ayıp olarak gören ve hastalığın tedavisinden uzak duran hastalarımızın bilmesi gereken önemli bir nokta var. Kıl dönmesi bitkisel tedavisi olan ya da geleneksel metotlar ile yok edilmeyecek bir vakadır. Cerrahi müdahale ile kontrol altına alınabilecek bu hastalıktan bireysel çabalarınız ile kurtulmanız mümkün değildir. Bu nedenle modern tıbba güvenmeli ve kendinizi işin ehli doktorlara teslim etmelisiniz. Fastmed kliniğimiz bu noktada güvenirliği yüksek ve 23 yıllık deneyime sahip olmanın verdiği gurur ile bir telefon uzağınızda bekliyor.

Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi başlangıç döneminde belirti vermeyebilir. Kıl yuvalanıp kist oluşturduktan sonra burada bir şişlik oluşur. Bu dönemden sonra hastalık belirti vermeye başlar. Hasta bu bölgede ağrı hissetmeye başlar. Eğer içindeki sıvı bir delik oluşturup akmaya başlarsa pis kokulu bir akıntının iç çamaşırı kirlettiği görülür. Eğer akıntı olmaz ve apseleşirse ağrı daha fazladır. Şişliğin üzerine dokununca yumuşaktır. Hastada apseye bağlı halsizlik, bulantı ve ateş belirtileri görülür. Hasta oturmakta güçlük çeker. Bu durumlarda acilen apsenin boşaltılması gerekir.

Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi hastalığının en uygun tedavisi uygun vakalarda yapılan mikrosinüsektomidir. Mikrosinüsektomi genelde lokal anestezi altında yapılır. Hastalar aynı gün iş gücü kaybı olmadan evine dönebilir. Klasik yöntemlerle tedavi edilen vakalarda nüx %40’a çıkar. Fakat mikrosinüsektomide kist yalancı kapsülü ile birlikte çıkarıldığından ve geride ölü boşluk bırakılmadığından nüxü çok azdır. Mikrosinüsektomide genellikle 2cm’lik bir keside çalışılır ve bu nedenle iz kalma olasılığı çok azdır. Genelde lokal anestezi ile yapıldığından hastanın hastanede yatması gerekmez. Yara yeri özel şekilde kapatıldığından ve herhangi bir dren konmadığından hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. Hastalar çok az travmatize edildiğinden istirahat gerekmez. Aynı gün işine dönebilir. Ağrı hisside minimumdur, ağrı kesicilerle geçer.

Akut apselerde tedavi, drenajdır ancak; sadece apsenin patlatılması değildir. Bu hatadır. Apseyi ve üzerindeki cildi bir tencereye benzetecek olursak yapılması gereken şey; tencerenin kapağının açılmasıdır. LAY-OPEN denilen bu yöntemde hem apse boşaltılır, hem de kıl dönmesi ortadan kaldırılmaktadır.

MİKROSİNÜSEKTOMİ

Mikrosinüsektomi yönteminde önce epilasyon yapılır. Glutal bölgedeki kıllar lazer ile uzaklaştırılır. Sonra lokal anestezi altında yaklaşık 2cm’lik bir kesi ile sinüs, çevre yalancı kapsülü ile birlikte çıkarılır. Koterle kanama kontrolü yapıldıktan sonra geride herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde kapatılır. Cilde sterilstripler konur. Hastaya ertesi günü banyosunu yapabileceği söylenir. Hastanın yarası bir 10 gün sonra birde 1 ay sonra 2 kez kontrol edilir. Obez hastalarda, çok kıllı hastalarda, oturarak çalışanlarda kontrolleri 2-3 kere yapmakta yarar vardır. Birde diyabetik hastalarda kortizon tedavisi veya kemoterapi görenlerde karaciğer hastalarında da uyanık olmak gerekir.

Burada amaç kıl yumağının olduğu bölgenin mikro cerrahi ile çıkarılmasıdır. Hastada işgücü kaybı oluşturmaması, 10 dakikalık bir operasyon süresi gerektirmesi ve en az doku hasarına yol açması nedeniyle seçkin bir yöntemdir. Operasyon 1-2 cm’lik bir kesiyle lokal anestezi altında yapılır. Operasyon sonrası ertesi günü hasta günlük yaşamına döner. Banyosunu yapabilir, araç kullanabilir, oturarak çalışabilir, klasik yöntemlerdeki işgücü kaybı yoktur.

FENOL TEDAVİSİ

Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan diğer yöntem fenol tedavisidir. Fenol cilt altında ki kıl yumağını veya var olan yabancı cisimleri eritir. Bunun için önce hastanın cildine fenol zarar vermesin diye koruyucu bir merhemle kapatılır. Kılların giriş deliğinden bir aletle girilerek kıllar temizlenir. Sonra bu delikten fenol uygulanır. Cilde fenol teması önlenmelidir. Ciddi yanıklara yol açar. Nüksü çok fazla olan bir yöntemdir. Kist boşluğu yerinde kaldığından pataloji tam olarak ortadan kalkmaz. Her vakada uygulanamaz.

Bunun dışında son günlerde popüler olan lazer tedavisi uygulanabilir. Bunda da önce kıllar bir aletle temizlenir. Sonra ucunda 360 derece lazer ışını veren bir cihazla sinüs yolu yakılır. Geride ölü boşluk çok bırakıldığında nüksü fazla ve pahalı bir yöntemdir.

Cerrahi dışı yöntemlerden en çok kullanılandır. Bu yöntem bazı özel vakalarda kullanılabilir. Fenolinlokalirritan etkisi sinüs boyunda fibrozis oluşturur. İşlem öncesi saha kıllardan iyice temizlenir. Sonrası sinüs ağzından fenol zerk edilir. Akut enfeksiyon ve apse varlığında kullanılamamalıdır. Bunların dışında kıl dönmesinde hastaya göre çeşitli alternatifler denenebilir. Bunlar daha çok mix ve inatçı vakalarda yapılmalıdır. Çok komplike vakalarda yars iyice açılıp fleb ile kapatılabilir. Fakat unutulmamalıdır. Bunlar uzun sürede iyileşir iş ve güç kaybına yol açan yöntemlerdir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis esastır. Erken vakalarda mikrosinüsektomi seçilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Videolu Anlatım

Ameliyatsız kıl dönmesi tabiri hastaları şaşırttığı gibi büyük bir umut da veriyor. Teknolojik gelişme hayatın her alanını kolaylaştırdı. Bunlardan biri de sağlık alanı. Eskide kalan ve uzun saatler süren neşterli ameliyatları geride bırakan modern tekniklerimiz sayesinde birçok hastalıktan kısa sürede kurtulabiliyorsunuz. Kıl dönmesi de bu hastalıklardan biri. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için sizleri bekleyen aşamaları şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Kıl dönmesi operasyonunda hastaya lokal anestezi verilerek başlanır. Kısa ve kolay bir işlem olduğu için anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
 • %95’i kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi tedavisinde bölgede açılan 2 cm’den küçük kesi açılır.
 • Kesi iz kalmayacak şekilde dikilir ve operasyon tamamlanmış olur.
 • Hastanın aynı gün eve dönmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Hastanede yatma gereği olmayan bu uygulama hastalarımızın yüzünü güldürürken kıl dönmesi artık sorun olmaktan çıkıyor. Hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini ön planda tutan kliniğimiz ve çalışanlarımız ile hizmetinizde olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücretleri

Kıl dönmesi tedavi ücretleri toplumumuzun ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Siz de kıl dönmesi vakasından muzdaripseniz ve modern yöntemler ile bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yöntem muayenehanemizde OP.DR ÖZGÜR ÇİFTÇİ tarafından başarı ile yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Hocam balıkesir’de yaşıyorum ben kıl dönmesi tedavisi olmam ne kadar bir süremi alır?

 2. Hocam ben 9 ay önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum ama 9 aydır dikişlerin üst kısımda açılma oldu ve yara kapanmadı sürekli pansuman oldum ve dün yaranın içinde küçük bi delikden intahap geldi tekrarladi peki ben kapalı yöntemle tekrar ameliyat olabilirmiyim

 3. Hocam merabalar ben bi kaç ay önce kıl dönmesi ameliyati oldu tekrardan kuyruk sokumu bölgesinde tekrar cıktı ameliyat gereklimi veya tedavi

 4. İyi günler hocam yaklaşık 3 4 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum yine tekrarladı sanırım yaz aylarında bi ağrı sızı yok ama kış mevsiminde ara ara ağrı oluyor tekrar ameliyat olmam mı gerekiyor veya nasıl bir çözümü vardır saygılarımla hocam

 5. Op. Dr. Özgür Çiftçi
  Çarşamba 29 Kasım 2017, 8:43 am

  Tekrarlayan vakalarda yeniden ameliyat olmanız gerekir. Gelin bakalım. Hangi yöntemi uygulayacağız bakalım

 6. 1 sene once kil donmesi ameliyati oldum tekrar şislikle cikmaya basladi napabilirim

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.