Kıl Dönmesi Belirtileri

Halk arasında kıl dönmesi, batık gibi adlarla anılan pilonidal sinüs sık görülen bir hastalıktır. Vücutta her yerde olabilir fakat en sık kuyruk sokumunda görülür. Bunun dışında erkeklerde yüzde, bayanlarda vajina duvarında veya koltuk altında da oluşabilir.

Oluşum şekliyle ilginç bir sağlık sorunudur. Vücuttaki mevcut kılların veya vücudumuzdan kopan bir kılın tekrar deri altına girip kist oluşturması ile hastalık başlar. Daha sonra bu kist iltihaplanarak halk arasında kıl dönmesi denilen tablo ortaya çıkar.

Kılların dışında bu kıllara ek olarak giyilen kıyafetlerden kopan iplik parçaları ve saç telleri derinin altına girerek yine aynı kıl dönmesi tablosuna yol açabilir.

Oluşum şekli ile garip bir durumdur. Sonuçta kıl dönmesi cilt altı dokusuna giren ve buraya ait olmayan kılın oluşturduğu bir enfeksiyon olarak kabul edilmelidir. Kıl dönmesinin yani tıbbi adıyla pilonidal kistin traş edilen bölgelerde görülen (yüz, bacak) kronik deri iltihabı ile ilgisi yoktur. Burada cildin içinde batan kılın oluşturduğu bir kist ve bu kiste bağlı enfeksiyon mevcuttur.

Kıl dönmelerinin yaklaşık 95-98’i her zaman kuyruk sokumunun bittiği ve gluteal kıvrım denen kaba etin başladığı bölgede oluşur. Bu bölge kişi tarafından çok iyi görülemediğinden başlangıç çoğu zaman fark edilmez. Baştan, enseden dökülen bir kıl kaba etlerin arasındaki vadiye yerleşir. Terle buraya yapışır. Sonra yürüme sırasında oluşan testere hareketi ile cilt içine girer ve yuvalanır. Daha sonra burada bir kist oluşturur. Bu dönem hasta tarafından fazla bir belirtisi olmadığı için fark edilmeyebilir. Bu başlangıç aşamasında herhangi bir ağrıya yol açmaz. Ancak kist büyüdükçe ağrı yapmaya başlar.

Kıl Dönmesi Ağrısı

Olay ilerlemeye başlayıp enfeksiyon arttıkça ağrıda artar. Daha sonra bu bölgede apseleşme olur. Bu dönemde kıl dönmesinin belirlenmesinde en kolay yol kuyruk sokumu bölgesinde daha önceden var olmayan büyük bir sivilce veya yağ bezesi benzeri bir şişlik olup olmadığını kontrol etmektir. Apseleşen kist içindeki iltihabı akıtacağı bir sivilce oluşturur. Apseye bağlı şişlik bu dönemde görülür. Bu şişlik genelde ağrılıdır. Hasta üzerine oturamadığından bahseder. Üzerinde sıcaklık vardır. Fakat bazen şişlik ağrılı olmayabilir.

Kıl dönmesi iltihaplandığı anda kendini belli eder. İltihaplı pilonidal kist ağrı, akıntı ve ateş gibi belirtilerle ilerler. Apse cerrahi olarak drene edilmediyse kendine bir yol bulur. Önce bir sivilce şeklinde baş verir. Sonra burada delinerek pis kokulu, kirli cerahat akmaya başlar. Bu dönemde hastada olan zonklayıcı ağrı birden azalır. Cerahatin aktığı yerde bir delik oluşur. Akış süresi apsenin miktarına ve kişiye göre değişir. Diyabetik hastalarda, kemoterapi görenlerde, kortizon kullananlarda, doğuştan sistemik bir hastalığı olanlarda bu süre çok uzundur. Bu dönemde yapılan en büyük yanlış bir hekime danışmadan hemen antibiotiğe sarılmaktır. Bu olayı daha vahim hale getirir. Bu dönemde ana belirti pis kokulu akıntıdır. Akıntı bittikten sonra hastada uzunca bir süre herhangi bir belirti olmayabilir. Bazen de zaman zaman olan akıntılar olabilir. Hasta orada bir delik olduğundan bahseder. Bu zaman zaman olan akıntılar hastalarda kaşıntıya, iç çamaşırının kirlenmesine yol açar. Bu da hastayı rahatsız eder.

Kıl Dönmesi En Fazla Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi daha çok oturarak çalışan mesleklerde görülür. 2. Dünya savaşı sırasında askerlerde sık görülmeye başlamış, bununda nedeni olarak askerlerin uzun saatler süren sallantılı yolculuklar yapması sorumlu tutulmuştur. Hasta kıl dönmesine (jip hastalığı) denmesinin nedeni budur.

Hastalık erkeklerde daha fazla görülür. Vücut ne kadar kıllıysa, hastanın kilosu ne kadar fazlaysa, ailesinde kıl dönmesi sorunu olanlarda sık görülür.

Kıl dönmesinde kliniğimizde mikrosinüsektomi yöntemi kullanılmaktadır. Hasta kliniğe geldiğinde önce lazerle epilasyon yapılmakta sonra lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla bu hastalıktan kurtulmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.