Kıl Dönmesi Ameliyatında Nüks ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pilonidal sinüs halk arasında kıl dönmesi denilen sıkıntılı bir durumdur. Hastalık çoğunlukla kuyruk sokumundaki olukta yerleşir. Bu bölge kaba et olarak tanımlanan iki taraflı ortasında bir oluk oluşan, yürüme esnasında birbirine sürtünen ve bir nevi testere hareketi oluşturan yerdir. Bu bölgedeki kas, cilt altı yağ dokusu arasında bir çukur vardır. Bu oluk özellikle yürüme ve koşma sırasında, bazen merdiven çıkarken bir testere hareketi yapar. Bu hareket burada vakum oluşturur. Buraya düşen bir saç, enseden inen bir kıl veya bu bölgedeki kıllardan biri bu olukta vakum etkisiyle yuvalanır ve cildin içinde bir kist oluşturur. Bu döneme kadar hastada herhangi bir belirti olmadığından hastalığın farkına varılmaz. Daha sonra enfeksiyon başlar, hastada buna bağlı delikle ve akıntılar başlayınca hastalığın farkına varılır. Hastalığa ait akıntılı veya akıntısız dış deliklerin çoğu orta hattadır. Kaba etlerin arasındaki oluktadır. Kıl bu olukta cilde girdiğinde oluşan kist genelde oluk içindedir. Tedavi de bu durum çok önemlidir. Mikrosinüsektomi yöntemi de bu oluk içindeki sinüs çıkarılır. Delikler bazen tek, bazen de birkaç tanedir.

En çok Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi genelde ergenlik çağı ve genç erişkinlerde görülür. Vakaların çoğu 15-25 yaş grubunda yer alır. 30 yaşından sonra görülme sıklığı giderek azalır. Fakat sinüs pilonidalis hastalığının her yaşta görülebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Hastalığın 15-25 yaşlarda sık görülmesinin muhtemel nedeni buradaki yağ bezlerinin pübertede aktifleşen seks hormonlarından etkilenmesidir. Erkeklerde daha sık görülür. Askerlerde ve oturarak çalışanlarda daha sık görülmektedir. Hatta uzun süre jip kullanan askerlerde sık görüldüğünden jip hastalığı adı da verilmiştir.

Kıl dönmesinin kendiliğinden düzelmesi çok nadirdir. Fakat hastalarda apseleşme ve akıntılar olmaksızın hastalık uzun süre sessiz kalabilir. Hastalığın ne kadar sessiz kalacağını, ne zaman belirti vereceğini kestirmek kolay değildir. Tedavide amaç hastayı herhangi bir komplikasyon gelişmeden tedavi etmektir. Nüks daha çok komplike vakalarda ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan biri belirti vermeye başlamış vakalarda antibiyotik kullanmaktır. Oluşan ağrı, kızarıklık ve akıntı enfeksiyon nedeniyle olur. Verilen antibiyotikle bu yakınmalar azalır, fakat asıl hastalık yerinde durmaktadır. Mutlaka nüks edecektir.

Kıl dönmesi olan hastalar hastalığını tedavi ettirmeye karar verdiklerinde hekim ve tedavi yöntemini seçmek için en yaygın yol bu hastalık nedeniyle tedavi gören hastaların tavsiyeleridir. Özellikle hastalığı nüks etmiş hastaların önerileri çok önemlidir.

Kıl dönmesi tedavisinde çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu da her hasta için değişik yöntemlerin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Hastayı kıl dönmesi nedeniyle tedavi eden hekim her hastaya bildiği tek yöntemi uygularsa hastalarda nüks kaçınılmaz olur.

Akut apseli durumda gelen hastalarda yapılan en büyük yanlış sadece küçük bir kesiyle veya basit bir enjektörle apsenin boşaltılmasıdır. Bu durumda hasta rahatlar fakat patoloji yerinde durmaktadır. Bu hasta mutlaka 2. bir operasyona maruz kalacaktır. Bunlarda yapılması gereken apseli dokunun tamamen çıkarılmasıdır. Yani tencerenin kapağının açılmasıdır. Hastanın apseli bölgesi açılır apse drene edilir. Apse duvarı kürete edilir. Bu tekniğe Lay-open denir. Bunda nüks yok denecek kadar azdır. Bu operasyonu geçiren hastanın 2. bir operasyonunada gerek kalmaz.

Herhangi bir komplikasyonu olmayan vakalarda ise cerrahide amaç pilonidal kistin çevre yalancı kapsül ile birlikte çıkarılmasıdır. Bu kapsülün çıkarıldığı vakalarda nüks azdır. Burada dikkat edilecek diğer nokta kist çıkarıldıktan sonra geride boşluk bırakmamak gerekir. Burada boşluk bırakılırsa içinde sıvı birikir. Bu daha sonra enfekte olup apseleşebilir. Nüksün en önemli nedenlerinden biridir.

Kliniğimizde uygun vakalarda mikrosinüsektomi operasyonu uygulanmaktadır. Bunda kist tamamen çıkarılmakta, kapatılırkende çok küçük bir sahada çalışıldığından geride ölü boşluk bırakılmamaktadır. Hastalar sık sık kontrol edilip, gerekli önerilerde bulunulmaktadır. Bu nedenle nüks çok azdır. Operasyon sonunda o bölge epilasyona tabi tutulmakta, o bölgedeki testere hareketi sonucu yeniden kıl dönmesi engellenmektedir. Böylece nüksler sıfıra yakındır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.