Kıl Dönmesi Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında kıl dönmesi denilen sinüs pilonidalis kuyruk sokumunda veya vücudun herhangi bir yerinde  cilt altında  yuvalanmış kıl birikiminin neden olduğu, iltihabı zaman zaman da apseleşen bir hastalıktır. Kılın deriye doğru dönmesi sonucu cilt altında bir kese ve yol oluşur. Bu kese ve yolun alınması tedavinin esasını teşkil eder.

Hastalığın çok çeşitleri vardır.

  • En çok kuyruk sokumunda görülür.
  • Bunun dışında vücudun kıvrım yerlerinde,
  • koltuk altında,
  • yüzde çeşitli yerlerde görülebilir.

Hastalar çoğu kez zaman zaman akıntıları olduğunu genelde akıntı dışında sadece kuyruk sokumunda bir veya birkaç delik olduğunu, başkaca şikayetlerini olmadığını söylerler. Bu vakalar mikrosinüsektomiiçin en uygun vakalardır. Bu dönemde lokal anestezi ile yapılacak bir işlem hastayı ileride alışabilecek bir sürü komplikasyondan koruyabilir.

Bazı vakalarda kuyruk sokumunda aniden gelişen şişlik, ağrı, kızarıklık oluşur. Bu vakaların çoğu önceden yukarıda bahsedilen delik dışında hiçbir yakınması olmayan vakalardır. Hasta oturamaz. Antibiyotikler yarar sağlamaz ve hastanın ağrısı ağrı kesicilerle geçmez. Bu sinüs pilonidalis apsesidir. Acilen operasyonu gerekir. Bu vakalarda sadece drenaj yapılırsa hastanın ikinci kez operasyonu gerekir. Bu vakalarda tedavi sadece insizyon ve drenaj değildir. Apse aslında kıl dönmesi olan hasta için şanstır. Hekim doğru yaklaşımla bu şansın kullanılmasını sağlayabileceği gibi hatalı yaklaşımla olayın kronikleşmesine yol açabilir. Burada yöntem apseyi ve üzerindeki cildi tencereye benzetecek olursak yapılması gereken şey tencerenin kapağının açılmasıdır. Bunun tıptaki adı Lay-open’dır. Apse bu şekilde açıldıktan sonra kavite temizlenir. Kürete edilir. Hasta sık sık kontrol edilerek yaranın kaynaması sağlanır.

Mikro Sinüsektomi Yöntemi Videolu Anlatım

Kronik vakalarda hastanın en büyük yakınması uzun süreli akıntılardır. Hastalar sürekli iç çamaşırlarının kirlendiğinden yakınır. Bu iltihaplı veya apseli bir dönem geçirmemiş olabilirler. Sinüs deliklerinden kıl görülür. Bazen hasta yakınları bir cımbızla bu kılları aldıklarını söylerler.  Bu dönemdeki hastalarda operasyon çok iyi sonuç verir. Bunlarda da uygun vakalarda mikrosinüsektomi yapılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken sinüsün çevre yalancı kapsül ile birlikte tam olarak çıkarılmasıdır. Bu işlemden sonra dikkat edilmesi gereken kapama sırasında altta boşluk bırakılmamalıdır.

Bazı vakalarda sinüs çok yaygındır. Bu vakalarda mikrosinüsektomi uygulanmaz. Bunlarda geniş eksizyon esastır. Fakat bunda yapılan çoğu kez defektfleb yöntemi ile kapatılmaya çalışılır. Fakat fleb ile kapamada altta çoğu kez boşluk oluştuğundan nüxleri çok fazla olur. Bu nedenle bu vakaların açık bırakılması, hatta kenarlarının marsupiyalize edilmesi en uygun seçenektir sanırım.

Bazı cerrahlar tarafından uygulanan fenol tedavisinin denüxü fazladır. Fenol yönteminde önce iltihaplı sinüs ağızlarından kazıma işlemi uygulanır. Sonra kist içine ve kanal içine fenol veya gümüş nitrat gibi yakıcı-büzücü maddeler verilir. Yakıcı madde çevre dokuya ve dikkat edilmezse cilde zarar verebilir. Nüxü %50’den fazladır.

Ameliyat yönteminin seçimi kişiden kişiye, doktorun bu konudaki tecrübesine göre değişir. Erken, komplike olmamış vakalarda en uygun tedavi mikrosinüsektomidir. Operasyon lokalanesezi altında yapılır. Hastada iş ve güç kaybına yol açmaz. Nüx vakalarda veya komplike vakalarda yapılacak işlem muayene sonucu ortaya çıkacaktır.

 

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.