Kanserleşme Eğilimi Olan Benler (Naevus)

Halk arasında ben denilen naevuslar doğumda ortaya çıkmaz. Bir kişide ailesel( aile içinde farklı bireylerde) olabileceği gibi ailede başka bireylerde olmaksızın da ortaya çıkabilir. Sayıları bir tane olabileceği gibi çok sayıda da olabilirler. En sık gövde ve sırtta yerleşirler. Ailesel olanlar sıklıkla ergenlik dönemine kadar belirse de genel olarak her yaşta ortaya çıkabilir.

Görünüş olarak doğumsal olmayan sıradan benler büyüktür. Çapları 5mm’nin üzerindedir. Simetrik olmayabilirler. Ben içinde açık ve koyu kahve renkli olanlar olabilir. Şekil olarak deriden kabarık olanları ve deri ile aynı seviyede olanları mevcut olabilir. Deriden kabarık olmayan benin orta kısmında kabarık bir alan olabilir. Deriden kabarık olmayan kısımla deriden kabarık kısım, sahanda yumurta görünümü verir.

Kanserleşme eğilimi olan benler sıradan benlerden farklı olarak daha koyudur. Fakat bu benlerin çoğu kanserleşebilir görünümde olsa da iyi huyludur. Diğer benler gibi hayat boyu aynı kalabilir veya kanserleşebilir. Bu durumu ayırt etmenin en iyi yolu benlerden biyopsi almaktır. Cerrahi olarak veya radyofrekansla alınan ben patolojik olarak incelenir ve kanser belirtileri olup olmadığına bakılır. Kanserleşebileceği düşünülen benlerde bu gelişim nadirdir. Beklenen durum bu benlerin diğer sıradan benler gibi erişkin dönemde aynı kalması ve değişim göstermemesidir. Ancak değişim varlığında melanom söz konusu olabilir.

Kuşkulu benlere sahip kişilerin normal deri üzerinde gelişebilecek melanom riskleri hiç beni olmayanlara göre yüksektir.

Benler Nasıl Tedavi Edilir ?

Her kuşkulu ben cerrahi olarak çıkarılmaz. Fakat bu tür benler radyofrekans ( buharlaştırma ) yöntemiyle iz kalmadan ben alma ile ortadan kaldırılabilir. Fakat öncelikli biyopsi alınmalıdır. Bu benlerin cerrahi olarak çıkarılması gereksiz cerrahi masraflara ve hastalarda gereksiz kalıcı operasyon izlerine neden olur. Ayrıca varolan tüm kuşkulu benlerin çıkarılması hastada normal deride gelişebilecek melonom riski azaltmamaktadır.

Fakat kuşkulu benleri olan veya alınan biyopside kuşkulu ben gelen hastalar sık takip edilmelidir. Amaç oluşabilecek bir melanomu erken fark etmektedir.

Kanserleşme kuşkusu olan benlere sahip bireyler hayat boyu güneşten korunmalıdır. Yılda en az 2 kez kendini muayene ettirmesi gerekir.

Benler çeşitlidir. Koyu benlerin yanı sıra ciltten kabarık olan genellikle kadınlarda görülen et benleri tehlikesizdir. Fakat sıklıkla iltihaplanabilir. Bu nedenle radyofrekans ile alınması uygun olur.

Damar benleri, bebeklik çağında başlar. Çoğu doğuştandır. Büyüklükleri çeşitlidir. Hastalık tedavi edilmezse ilerler. Bazı vakalar yaş ilerledikçe kaybolabilir. Kliniğimizde damar cerrahisi uzmanı tarafından lazer ve köpük tedavisi denilen skleroterapi ile tedavi uygulanmaktadır.

Ben Çeşitlerine Göre Tedavi Türleri

Tedavi de önce ben iyi huylu mu, kuşkulu mu yoksa melanom vakası mı araştırılır. İyi huylu benler radyofrekans yöntemiyle birkaç dakika içinde buharlaştırılarak tedavi edilir. Radyofrekans yönteminde cihaz elektrik enerjisini radyo dalgalarına çevirerek etki eder. Yüzeysel ve kabarık tüm benlerin tedavisinde uygulanır. Bunun dışında krioterapi ( dondurma), elektrokoter tedavileri de vardır. Fakat bunların uygulama alanı gittikçe azalmaktadır.

Kuşkulu vakalarda işlem öncesi mutlaka biyopsi alınmalıdır. Biyopsinin kuşkulu geldiği ve ya melanom geldiği vakalarda cerrahi tedaviye başvurulur. Operasyonda ben çevresinde ve tabanında en az 0.5cm’lik sağlam bir doku çıkarılacak şekilde ameliyat yapılır.

Radyofrekansla ben alımından sonra bir kabuklanma olur. Kabuk yaklaşık2 hafta içinde düşer. Daha sonra o bölge de bir kırmızılık olur, bu da 2-3 ay içinde normal cilt rengini alır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.