Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti kabaca erkeklerde memelerin büyümesi, kadın memesi şeklini almasıdır. Doğuştan her iki cinste de aynı olan memeler buluğ çağından itibaren farklılaşmaya başlar. Kadınlarda memeler gelişirken erkeklerde rudimanter bir organ olarak kalır. Erkeklerde herhangi bir işlevi olmayan sadece görüntü olarak kalan bir organdır.

Memelerin erkeklerde büyümesi sosyal yönden onları rahatsız eder. Ergenlik döneminde erkeklerde memelerde dolgunluk ve hassasiyet oluşur. Bunlar hormonal nedenlere bağlıdır. Buluğ çağının bitimiyle birlikte bu büyüyen, dolgunlaşan ve ağrıyan memeler eski halini alır. Fakat bazı kişilerde bu süreç oluşmaz. Kalıcı olarak memeler büyük kalır. Buna jinekomasti denir. Bu durum şişman erkeklerde daha çok görülür. Jinekomasti olan erkeklerde utanma duygusu ön plandadır. Plaja gitmezler, vücudlarının üst kısmını göstermeye korkarlar. Bu kişiler genelde bol kıyafet giyerek, kambur yürüyerek bu büyük memeleri gizlemeye çalışırlar.

Bazende jinekomasti hormonal nedenlerle çeşitli tümörlerde özellikle testis tümörlerinde bazı kullanılan ilaçlara bağlı ortaya çıkabilir.

Normalde görülen jinekomasti ergenlik döneminde başlar ve devam eder. Diğer nedenlere bağlı jinekomastiler daha ileri yaşlarda herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir. Tanıda klinik öykü önemlidir. Hastalara ultrason, MR yaptırılabilir. Hormon değerlerine bakılabilir.

Jinekomastinin büyüklüğü vakaya göre değişir. Çok hafif bir büyümeden, kadın memesi halini almış şekillere kadar hastalar vardır. Bu farklılığın nedeni bilinmemektedir. Çoğunlukla ergenlik öncesi veya sonrasında alınan fazla kilolar jinekomastiye yol açar. Çünkü yağ dokusu testesteron denilen erkeklik hormonunun östrojene dönüşmesini arttırır. Ayrıca bazı vakalarda da normalde var olan östrojen buluğ çağında olması gerekenden fazla salgılanmaktadır.

Jinekomastinin sağlık açısından bir zararı yoktur. Sadece görüntü olarak hastaları sıkar. Bazı nadir vakalarda testis tümörlerinde, böbrek üstü bezi tümörlerinde, vücut geliştirmede kullanılan anabolik ilaçlar sonrası, kabakulak enfeksiyonunda, hipertiroid de jinekomasti görülebilir. Bunlara sekonder jinekomasti denir.

Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Tedavide öncelikle neden araştırılmalıdır. Jinekomasti yetişkin dönemde herhangi bir hastalığa bağlı olarak çıkmışsa öncelikle o tedavi edilmelidir. Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan buluğ çağından itibaren gelişmiş jinekomastilerde tedavi tamamen cerrahidir.

Operasyonda jinekomastinin büyüklüğüne göre yapılacak işlem farklıdır. Küçük memelerde sadece liposuction ile yağ alımı yapılır. Genelde burda lokal anestezi kullanılır. Bu memeler genelde yağ dokusu fazla jinekomastilerdir. Yağ dokusuyla birlikte meme dokusuda büyümüşse bunlara mixt tipte jinekomasti denir. Bunlarda liposuction ile mevcut meme dokusuda cerrahi olarak çıkarılır. Eğer jinekomasti çok büyük ve memeler sarkık durumda ise meme dokusu, yağ dokusu meme üzerindeki ciltle birlikte çıkarılır. Bunlarda genel anestezi tercih edilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra ameliyat bölgesinde genel bir ödem ve uyuşukluk oluşur. Bazen ciltte morarma görülebilir. Fakat bunlar geçicidir. Yaklaşık 1 ay içinde bunlar düzelir. Bu süre zarfında hastalara elastik bandaj uygulaması belirtilerin minimum olmasını sağlar. Fakat memelerin tam olarak düzelmesi genellikle 6 ayı bulmaktadır.

Bazı sporcular meme altındaki kasları geliştirerek jinekomastiden kurtulabilir. Sporla olabildiğince azalan meme dokusu daha sonra ufak bir operasyonla çıkarılabilir.

Tıbbi bir sorun olmadıkça ( kanser hormonal bozukluk ) operasyon sonrası memeler yeniden büyümez. Kişi aşırı kilo alırsa bu yaşla birlikte olursa riski arttırabilir.

Son olarak erkeklerde de meme kanseri olabileceği akıldan çıkarılmamalı özellikle tek taraflı büyümelerde ve sert kitlelerde uyanık olunmalıdır. Bu vakalarda ultrason ve gerekirse biopsi yapılmalıdır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.