Hemoroidlerde Korunma

Uzun süreli kabızlık çekenlerde makad bölgesindeki toplardamarlarda kan birikir ve geri dönüşüm azalır. Bunun uzun zaman devam etmesi tıpkı ayaklardaki varisler gibi buradaki damarlarda genişlemelere yol açar. Buna yol açan kabızlıktaki ıkınmadır. Ikınma ile buradaki basınç ileri derecede artmaktadır. Anüs deki toplardamarların varisine hemoroid denmektedir.

Sık görülen bir hastalıktır. Toplumda yaklaşık her üç kişiden birinde görülür. Özellikle 50 yaşın üzerinde sık görülmektedir. Kadınlarda özellikle hamilelerde sıktır. Nedeni ana rahminin buradaki damarlara bası yapması ve kanın geri dönüşünü bozmasıdır. Ayrıca gebelik sırasında kadınlardaki hormonal değişikliklerin damarlar üzerine etkisi fazladır.

Alkoliklerde, aşırı derecede baharatlı özellikle acılı yiyecekler tüketenlerde de hemoroid sıktır. Alkol olarak mayalı içkiler (bira, şarap vb.) daha çok etkili olmaktadır. Uzun süre ayakta duranlarda, ayakta çalışanlarda basınç artışı olduğundan hemoroid daha sıktır. Örneğin maymunlarda hemoroid görülmez.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

Hemoroidler 4 kategoride mütalaa edilir. 1 ve 2. derece hemoroidlerde dışarı çıkan bir şey olmadığından hasta bunları kanama ile fark eder. Bu büyük abdestle karışık veya büyük abdest sonrası damla damla gelen açık kırmızı renkte kandır. 3. ve 4. derece hemoroidler dışarı çıkan hemoroidlerdir. Hasta bunları eliyle fark eder. Bu hemoroidlerde iltihaplanma ve ağrıda kanamaya eklenir. İltihaplanmış olan basur memeleri genişler ve şişer. Buna bağlı ağrılar oluşur. Bunların dışında hastalarda bazen kaşıntı, yanma, makadda ıslaklık hissi, iç çamaşırında kirlenme gibi yakınmalarda olabilir.

Bu hastalarda tanı kolaydır. Hastalara gözle ve rectaltuse şeklinde elle yapılan muayene genellikle tanı koydurur. Karar verilemeyen vakalarda rektoskopi yapılmalıdır. 40 yaşın üzerinde veya ailesinde kolon kanseri olan vakalarda kolonoskopi önerilmelidir. Çünkü mevcut muayene kanamayı izah etmiyorsa altında bir kanserli doku olup olmadığı araştırılmalıdır. Unutulmamalıdır. Kalın barsak tümörlerinde ilk belirtisi kanama olabilir.

Tedavide ilk yapılacak olay kabızlığın ve buna bağlı ıkınmanın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi buna göre planlanır. 1.derece hemoroidlerde barsak alışkanlığının düzeltilmesi, baharatlı ve özellikle acılı yiyeceklerden uzak durulması yeterlidir. Diğer hemoroid tiplerinde ise çeşitli ofis tedavileri denenir (bant ligasyon, laser, THD). En son çare cerrahiye başvurulur.

Son yıllarda çeşitli bitkisel ürünleri kullanan kişiler vardır. Bu ürünleri her dönemdeki hemoroidlerde kullanmaktalar ve yararlı olduğunu söylemektedirler. Atkestanesi, civanperçemi, mayasıl ve pelin otu gibi bitkilerin damar genişlemelerini önlediğini söylemektedirler. Bunun dışında kuru incir, zeytinyağı, çekirdekli üzüm tedavi sırasında bolca tüketilirse tedaviye yardımcı olur. Kabızlığın ortadan kalkmasını sağlar.

Kabızlığı önlemenin en önemli yolu günlük en az 3lt. sıvı alınmasıdır. Özellikle sabahları aç karnına içilen 400-500 cc su barsakların daha iyi hareket etmesini ve kabızlığın önlemesini sağlar.

2.olarak posa bırakan diyetlere yönelmelidir. Bunun için hastalar 3 öğünden bir öğününü mutlaka sebze yemeklerine ayırmalıdır. Bunun yanında bol miktarda yenecek meyve ve salata gene hastalığı önlemek için bire bir gelecektir.

Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler?

Hastaların düzenli spor yapması da önemlidir. Sedanter bir hayat dolaşım sistemi üzerine negatif etkilidir. Özellikle yaşa göre düzenli yürüme, koşma veya yüzme barsakların çalışması için çok iyi gelir.

Bu arada hastaların baharatlı gıdalardan uzak durması, öğün atlamaması gerekir. Hastalar kendilerine bir tuvalet alışkanlığı yaratmalıdır. Günün belirli bir saatinde mutlaka tuvalete gitmelidir. Bu sabah kahvaltısından sonra olursa çok iyi olur.

Bazıları tuvalette uzun süre oturur. Hatta gazete okur, cep telefonu ile ilgilenir. Tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak bu bölgedeki damarlarda basıncı arttırır ve hemoroid oluşumuna yol açar.

Aşırı stres, gerginlik sindirim sistemini etkiler. Kabızlığa yol açabilir. Ayrıca bu tür kişilerde abur-cubur yeme alışkanlığı da fazladır. Bunlardan kaçınmak gerekir.

Son olarak soğuktan kaçınmak gerekir. Özellikle ayakların üşütülmemesi, sıcak su banyoları korunma açısından faydalıdır.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.