Hemoroid Kanaması

Hemoroidler makad bölgesindeki toplardamarlardır. Buraya gelen kanı kalbe ve sindirim sistemine gönderirler. Kişi dinlenirken bu toplardamarlar nispeten bu bölgeyi kapatır. Sayıları genellikle 3 tanedir ve diz-dirsek pozisyonunda 1, 5 ve 9 hizalarındaki saat kadranlarında bulunurlar. Bu damarlar dinlenme pozisyonunda gaz-gaita kaçırmayı da bir nebze önlerler.

Sürekli kabızlık çekenlerde, uzun süre ayakta duranlarda kan getiren atardamarlarda basınç artar. Bu basınç belirli seviyeye gelince de kanama oluşur. Buradaki hemoroidler 4 grupta sınıflandırılır. 1. ve 2. derece hemoroidleranüsden dışarı çıkmazlar. Bunlarda asıl belirti kanamadır. Parlak kırmızı renkte, dışkıyla karışık veya dışkılamadan sonra damla damla şeklinde kanama olur. Kanamanın asıl nedeni bu 1. ve 2. derece hemoroidlerin bulunduğu bölgedeki cilt kısmının yıpranmasıdır. Bu yıpranmaya da uzun süren kabızlık sonucu dışkının çok katı gelmesi yol açar. Özellikle ıkınma sırasında basınç çok arttığından kanama daha fazladır. Bu nedenle hastalara ıkınmadan dışkılamaları öğütlenmelidir. Kanama ancak buradaki basınç azalınca kendiliğinden duracaktır.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Kanama varken öncelikle kullanılacak ilaç ya da merhemlerin beklenen yararı sağlamayacağı bilinmelidir. Önemli olan hastanın buradaki basıncı azaltacak önlemleri alması gerekir. Bunun için ilk yapılacak işlem ıkınmanın ortadan kaldırılmasıdır. Ikınma ortadan kalkınca buradaki cilt kendini onarma fırsatı bulur. Hastalar diyetlerine bu dönemde çok dikkat etmelidir. Acı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle acı ıkınarak dışkılamaya yol açar ve bu bölgede tahrişe neden olan en önemli etkendir. Hastaların bu alışkanlığından en başta vazgeçmeleri gerekmektedir.

Hastaların dikkat edeceği 2.faktör günlük aldıkları sıvı miktarını arttırmaları gerekir. Bunun için biz hastalara en az 3 lt. sıvı almaları gerektiğini söylüyoruz. Günlük sıvı miktarı ne kadar fazla olursa hastaların kabızlık çekmeleri, buna bağlı ıkınmaları o derece azalmaktadır.

Diğer bir konu hastalara posa bırakan diyetler önerilmektedir. Bunların başında hastaların günde en az 1 kez sebze yemeği yemesini istemekteyiz. Bunun yanında bol meyve ve salata yemelerini önermekteyiz. Hastaların posalı gıdalar ile dışkılamaları daha düzenli hale gelmektedir.

Ilık su banyoları bu dönemde baya yararlı olmaktadır. Ilık su sfinkter dediğimiz bu bölgedeki kaslarda gevşeme oluşturmakta, buda anüs içindeki basıncı düşürmektedir. Bu basıncın düşmesi doğal olarak kanamanın azalmasına yol açacaktır.

Bazı yayınlarda salatalık çekirdeklerinin, ardıç yağının kanamalara etkili olduğu yazılmaktadır. Ayrıca dereotunun da, patlıcanın da bu konuda yararlı olduğu söylenmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Bu tedbirle durmayan kanamalarda mutlaka bir proktolog muayenesi şarttır. Çünkü uzun süreli kanamalar anemi dediğimiz kabızlık hastalığına yol açabilir. Bu durumdaki hasta soluktur. Çabuk yorulur. Günlük aktiviteleri kısıtlıdır. Muayene sırasında anoskop denilen aletle anüs içine bakılır. Kanayan hemoroidler görülür. Bu aşamadan sonra hemoroidin tipine ve kanamanın derecesine göre çeşitli tedavi yöntemleri denenir.

Küçük hemoroidlerde bandligasyon veya lazer yöntemi denenebilir. 1. ve 2. derece hemoroidlerde başarılı sonuçlar alınabilir. Daha büyük kanamalı hemoroidlerde THD denilen yöntem uygulanır. Bunda doppler denilen bir alet yardımıyla kanayan hemoroide ait atardamar bulunur. Emilebilen bir dikiş materyali ile bu damar bağlanır. Bu işlem yapılırken her 3 damara da uygulamak gerekir. Bu ofis tedavileri kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

Son olarak kanama bir kanserden ileri gelebilir. Uzun süren 40 yaş üzerinde ve ailede kanser öyküsü olan kanamalarda mutlaka hekim kontrolü ve kolonoskopi şarttır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.