Hemoroid Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroidler kabaca 4 grupta incelenir. Birinci derece ve ikinci derece hemoroidler anüsten dışarı çıkmadığında hasta tarafından pek farkedilmez. Üçüncü derece hemoroidler anüsten dışarı çıkar fakat hasta bunları eliyle içeri itebilir. Dördüncü derece hemoroidlerde hasta bunları eliyle içeri itse bile kendiliğinden tekrar çıkar ve hep dışarıda kalır.

Tedavi kabaca cerrahi öncesi ve cerrahi diye iki safhaya ayrılabilir. Hastalığın erken ve belirtilerin hastayı fazla rahatsız etmediği dönemde özellikle yaşam değişiklikleri ele alınmalı ve ofis işlemleri denilen tedavi seçenekleri denenmelidir. Burda amaç hastanın normal bir dışkılama alışkanlığına kavuşturulmasını teşvik etmektir. Hastalara ilk önerilecek olan yeterli lif ve su tüketmeleridir. Sebze ve meyveler arasında suyu daha fazla olanlardansa posası fazla olanlar önerilmelidir. Tahıl ve unların bir lif kaynağı olması gerektiği ve hastaların kepekli un veya esmer bulgur gibi seçeneklerle her tükettiği gıdada daha fazla lif almaya çalışması önerilmelidir.

Erişkin insanın hava koşullarıda dikkate alınarak içmesi gereken su miktarı (tercihen 3 litre ) mutlaka hatırlatılmalı ve alınan liflerin işe yaraması için mutlaka yeterli suda içilmesi gerektiği öğretilmelidir. Dışkılama alışkanlığının düzenli olmasının en kolay yollarından birinin düzenli saatlerde yemek yemek ve dışkıyada düzenli çıkmaya çalışmak vurgulanmalıdır. Kabızlık veya ishali düzeldiği hastalarda hemoroidlerin gerilediği hatta kaybolduğu kanıtlanmıştır.

Birinci derece hemoroidlerde çeşitli içinde anestezik maddeler olan ilaçlar, kortizonlu kremler, kan dolaşımını iyileştiren ilaçlar kullanılabilir. İlaçlardan daha etkili olan, süresi 15 dakikayı geçmemek üzere (10 dakika ideal süredir.) 38-40 dereceye kadar ısıtılan suya oturarak yapılan sıcak uygulamasıdır. Süre uzamamalıdır. Fazlası o bölgede ödeme yol açmaktadır. Oturma banyosu sonrası o bölge silinip merhem sürülür. Bu merhemlerde genel olarak kortizon, lokal anestezik ve kanamayı azaltıcı maddeler mevcuttur.

Fakat bunların hekim muayenesi sonrası kullanılması gerekir. Bu ilaçların hekim muayenesi olmadan hastaların kulaktan dolma tavsiyelerle veya eczacı önerisiyle kullanılması sakıncalıdır. Bunun dışında ağızdan alınan bazı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar damarlarda kasılma yaparak kanama ve ödemi azaltabilir. Bunların dışında hemoroidlerde çeşitli ofis tedavileri uygulanır.

Hemoroid (Basur) İçin Uygulanan Yöntemler

1-Lastik Bant Ligasyonu


İkinci ve üçüncü derece hemoroidlerde en sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Hemoroid pakesi bir vakum ile emdirilerek veya mekanik olarak çekilerek bantla boğulur. Hemoroidin beslenmesi bozulduğundan işlemden 5-7 gün sonra dökülerek yok olur. Ağrısız bölgede çalışıldığından işlem sonrası ağrı olmaz.

2-Lazer Tedavi

Lazerle hemoroid tedavisi için ısı uygulaması yoluyla yapılan yanık dokusunun iyileşmesi sırasında oluşan fibrozisin hemoroidi alttaki kas tabakasınafixe etmesidir. İnfrared ışınları ile çok kısa süreli yüksek ısı uygulaması yapıldığında oluşur. Nekroz ve fibrozis  hemoroidin alttaki adeleye yapışmasına yol açar. Lastik bant yöntemine göre daha az ağrılı eşit etkinlikte bir yöntemdir.

Amaç hemoroide kan getiren atardamarların doppler denilen bir cihaz eşliğinde bağlanma esasına dayanır. Anestezi sonrası doppler yardımı ile atardamar bulunur. Bir dikiş yardımı ile damarlar bağlanır. Yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Atardamarların bağlanmasıyla kanama durur. Hemoroidler geri çekilir. Bunların dışında çeşitli cerrahi tedaviler vardır. Ameliyat son çare olmalıdır.  Önce yukarıdaki ofis tedavileri denenmelidir. Başarı oranı %90-95 ‘se çıkmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Selahattin özgür
  Çarşamba 4 Ekim 2017, 8:43 pm

  Kanamam var ayakta fazla durunca ağrıma var wcden çıkınca 10 ila 15 dk oturmakta zorlanma var yardımcı olursanız sevinirim lazer ile tedavi olmak istiyorum teşekkürler

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Perşembe 5 Ekim 2017, 6:35 am

   Geçmiş olsun, aşağıdakji numaralardan randevu alabilirsiniz. Aynı gün normal hayatınıza ddönebilirsiniz tedaviden sonra.

   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02

 2. 2 yil once longo amelyati oldum . ve birdaha yirtik olustu fakat icerde bu yirtik . ve ustune ustluk bir dis hemoroid olustu daha bir aylik ve ilac dahi kullanmak istemiyorum amrlyat olucam hemoroiden cok cektim canim cok yandi 13 yasindan beri agliyorum yasitlarim gulup eglenirken ben bir odada kosede oturup agliyordum . birdaha hemoroid agrisi falan cekmek istemiyorum gerekirse 4 ay amelyat agrisini cekerim sadece olmak istiyorum. Merak ettigim bu hemoroidi amelyat ederlermi ve kesip bicmeden cok lazer veya baglama yontemi kulanabilirmisiniz . siz yapabilirmisiniz . iyi bir doktor ariyorum gerektigi parayi odeyebilirim . inanin o hemoroid agrisi icin kullandigim ilaclar midemi mahvetti . midemin agrisindan gece uyuyamiyorum . surekli uzulmekten kalbim yavas atiyor doktor dediki o kadar yavas atiyorki ani kalp durabilir dedi . kaynar suya otura otura adet oldugumda artik camur gibi kan geliyor . longo tekniginden sonra biraz duzeldim mutlu oldum diger insanlar gibiydim . kalbimin atislari duzeldi doktor ilac mi kullandin duzeldi dedi hayir dedim mutluyum midem artik agirmiyor regl dinemlerimde doktor sayesinde duzelmeye basladi ama bu hemoroid birdaha oldu inanin ben birdaha boyle birsey istemiyorum cekmem ugrasmam ilac kullanip sicak suya oturmam krem bile cok kullandigim icin anal bolgem reaksiyon gosteriyor kendiliginden tahris olup yara oluyor inanin hic iyi degilim sadece amelyat olmak istiyorum .

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Perşembe 2 Kasım 2017, 9:31 am

   Longo tekniğinde stappler denilen bir aletle tüm hemoroidler alınır. Bilen bir kişi yaparsa iyi bir yöntemdir. Fakat longo tekniğinden sonra anüsde darlık komplikasyonu oluşabilir. Buna bağlıda ne yazıkki fissürler oluşmaktadır. Sizdeki sanıyorum böyle bir sorun. Gelin görelim. Sorunu ortadan kaldıralım. Bundan sonraki yaşamınız sorunsuz olsun

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.