Hemoroid (Basur) Tedavisi

Halk arasında basur, mayasıl gibi adlarla anılan hemoroidleranüsde bulunan toplardamarlardır. Anüsde dinlenme sırasında atardamarlar aracılığı ile gelen kan toplardamarlarla geri döner.  Büyük abdest sırasında ıkınırken bu dönüş durur.  Zorlu ve uzun süreli ıkınmalarda özellikle bu toplardamarlarda az olur. Bu damarlarda pıhtılar oluşur.  Uzun süreli basınç artışı sonucu bu hemoroidlerin boyları uzar, ende genişlemeler olur, kıvrımlı bir hal alır. Dış yüzeyleri incelir, gitgide daha kolay kanayan bir hal alır.

Hemoroid (Basur) tedavisi için kullanılan farklı yöntemlerin ortak bir noktası bulunmaktadır: Ameliyatsız ve neşter kullanılmadan vakayı tedavi etmek. Eski usul ameliyatlarda karşılaştığımız birçok uygulama hastaları tedavi sürecinden korkutmakta ve geleneksel yollara başvurmalarına neden olmaktadır.

Hemoroidler kronik ishaller ve kabızlık durumu, kronik ıkınma, gebelik, uzun süreli ayakta kalan meslek gruplarından olma, anüsdeki anatominin bozulması gibi durumlarda hastalık halini alır.

Toplumun %45’i hayatının bir döneminde hemoroid hastalığı nedeni ile hekime başvurur. Erişkin toplumda yuvarlak hesap her iki kişiden birisi hemoroid hastasıdır. Hastalık daha çok 45-65 yaşları arasında görülür.

Tedaviden uzak kalmanın sonucunu tahmin etmek zor değil. Evresi ilerlemiş bir hemoroid vakası ve gündelik işlerini yapamayacak halde olan mutsuz bir hasta. Fastmed İzmir kliniğimizde eski usul ameliyatların ve geleneksel yöntemlerin aksine çağdaş tıbba uygun modern teknikler uygulanır. Hemoroid vakasına göre değişen tedavi yöntemlerimiz;

 • Lazer ile hemoroid tedavisi
 • Lastikle boğma tekniği ile hemoroid tedavisi

Olmak üzere iki grupta toplanır. İç basur ve dış basur tedavilerinde başvurduğumuz bu teknikler alanında uzun yıllar deneyime sahip olan hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Aşağıda yer vereceğimiz hemoroid belirtileri vuku bulduğunda zaman kaybetmeden kliniğimize müracaat etmeli, acısız ve rutin yaşamınıza engel olmayan yöntemlerimiz ile tedavi olmalısınız. Fastmed kliniği ekibi ile bir telefon kadar yakınınızdadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların vücudunuzda tahribasyona neden olmasını engellemek için onları yakından tanımalı ve vaktinde müdahale etmelisiniz. Bu bağlamda hemoroid belirtileri hastalar tarafından bilinmeli ve makat hastalıkları arasında en sık ve reaksiyon gücü yüksek olan bu vakadan kurtulmalısınız. Aşağıda maddeler halinde sunacağımız bu etkiler hastalığın başlangıç evresinden son evresine kadar olan süreci kapsamaktadır.

Hemoroidlerde  (mayasıl, basur) ana belirti kanamadır. Kanama hastalar tarafından genelde dışkılamayı takiben taze kırmızı kan şeklinde, taharet alırken ele gelme, tuvalet kâğıdınabulaşma, dışkıdan sonra damla damla kanama veya kanarken fark etmesi de tuvalette kan görme tarzında ifade edilir.2. ana belirti dışkılamayı takiben ele gelen ve hastaların yerine koymaya çalıştıkları basur(mayasıl) memeleridir.

Hemoroid Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Merak Edilenler

Bu memelerin fark edilmesi ile hemoroid hastalığın evresi ile direkt ilişkilidir.Bunun dışında hastalarda makatta ıslaklık, kaşıntı, çamaşırlarda kirlenme görülebilir. Bazı dış hemoroid vakalarında deri kıvrılması arasına giren dışkı artıkları yeterince temizlenemez. Bunun sonucu hastalarda ıslaklık hissi kaşıntı gibi hijyenik sorunlar görülür.

 • İç çamaşırınızdaki nemlilik makatta meydana gelen akıntı ve dolayısıyla hemoroidin ilk belirtisi olabilir.
 • İlk başlarda fark edilmeyen bu akıntı makatta mikroplar ile birleşip iltihap kaptığında ağır bir kokuya neden olur ki hemoroid en belirgin işaretini vermiştir.
 • Bu evreden sonra doktora başvurmak çok önemlidir. Zira sonrasında makatta kanama, ağrı ve şişlik gibi şikayetler birbirini izleyecektir.
 • Son evrede hasta artık günlük işlerini yapamayan ve yaşadığı fiziksel acının yanı sıra psikolojik olarak harap olmuş bir insan haline döner.

Kliniğimize müracaat eden hemoroid hastalarının genellikle son evrede iken tedaviyi kabul ettiklerini belirtmekte fayda görüyoruz. Makat hastalığından utanan ve tedavinin meşakkatli bir süreç olduğunu düşünen hastalarımıza tedavi ile ilgili bilgi vermek üzere Canlı Destek Hattı’ndan doktorlarımız sizleri bekliyor. Bizlere ulaşabilirsiniz.

Hemoroid Tedavi Ücretleri

Kliniğimizde hemoroid ve diğer vakaların tedavi ücretleri hesaplandığında adil bir çerçevede ücretleri belirlemek için elimizden gelen her şeyi yaparız. Bizler için önemli olan unsur hastalarımızın ve yakınlarının memnuniyetidir. Bu nedenle ücretlerimiz toplumdaki tüm kesimlerin ihtiyaçlarını karşılayacak miktardadır.

Hemoroid ve Ağrı

Hemoroidlerde pek ağrı olmaz eğer hastada ağrı varsa yandaş anal fissür (makat çatlağı) ilk akla gelmelidir. Ağrı hemoroidlerde son dönemde ortaya çıkar. Birde küçük küçük çok sayıda veya tek büyük trombozepakelerinin yaptığı ağrı vardır ki hastanın zonklayıcı tarzda diye tanımladığı, dokununca veya üzerine oturunca artan , ele sert bir meme gelmesi ile korektenize olan ağrıyı ayrı düşünmek gerekir.

Tromboze hemoroid ağrısı genelde zor bir dışkılamayı takiben aniden başlayan bir ağrıdır. Hastanın sonradan hayal kırıklığına uğramaması ve ameliyatla ilgili doğru beklentilere girmesi için muayenede çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Hemoroidler anüsten dışarı çıkmıyorsa birinci ve ikinci derece hemoroidlerdir. Üçüncü derece hemoroidlerde hasta pakeleridışkıda hisseder ve eliyle bunları içeri itebilir. Dördüncü derece hemoroidlerde hasta pakeleri içeri itse bile dışarıda kalmaya devam eder. Muayene derectaltuse ve anoskopik muayenede önemlidir.

Aile öyküsünde kanser olan vakalarda 40 yaşın üzerinde gerekirse kolonoskopide yapılmalıdır. Ayırıcı tanıda prolopsuslabirlikte veya tek başına görülen anüs yetmezliği anal fissür ve bu bölgenin kanserleri ayrılmalıdır.Tedavide başlangıçta posa bırakan diyet ve yeterli su almaları sağlanmalıdır. Hastalara 10 dakikalık 38-40 derecede ısıtılan suya oturma banyoları verilir. Hastalara ilaç tedavisi önerilir.

Bunun dışında hemoroid hastalarında çeşitli ofis tedavileri denenir. Bunlar lastik bandlaboğma , lazer ile yakma ,hemoroidlerin atardamarlarının bağlanması yöntemleri kullanılabilir. Bunlara  muayane sonucu karar verilir.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Bagsur tedavisinin ucreti nedir ameliyatsiz kesiksiz kesin cozum olurmu

  • Merhaba, ameliyatsız ve kesiksiz çözüm sunmaktayız. Basur ameliyatlarında ücret muayene sonucu belirleniyor. Ortamama 1200 ₺ ile 2600₺ arasında değişiyor. THD yöntemi 2600₺, iletişim numaralarımızdan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. 4. Evre için de lazerle ameliyatsız tedavi mümkün mü

 3. Merhaba. 2-3 yıldan beri makat kenarlarında kasintilarim var. Akıntıda oluyor. Kanama yok. Sadece deri üzerinde kaşıntı sonrası tahriş oluyor. Ailemdede bu durum var. Annemde kanamalı hemeroid var. Anneannem kanamalı basur sonucu rektum kanseri oldu ameliyat sonra bağırsağın bir bölümü alındı, bir yıl sonra vefat etti. Ben ne yapmalıyım.

 4. Ben SGK lı çalışanın eşim benim üzerinden tedavi oluyor eşimin hemoroid tedavisi ne kadar ücret çıkar SGK ne kadar karşılar ? kolay gelsin

 5. Merhaba doktor bey, 1haftadır makatta batma ve ağrı şikayetim var.Makata ellediğimde kitle olduğunu hissedebiliyorum. Kanama,kabızlık gibi şikayetim yok.Saygılarımla iyi çalışmalar

  • Merhaba, Tromboze hemoroid denen oradaki hemoroidlerde kan pıhtısı toplanması olabilir. 1 hafta geçtiyse ağrı yakınmalarınız azalmıştır.Ilık suya oturma banyoları yapın ve kabız kalmamaya çalışın. En kısa zamandada bir proktoloji uzmanına görünün. Selamlar

 6. Merhabalar, benim de hemoroid sorunum var ama doktora gitmeye utanıyorum açıkcasi. Dışarda bir meme oluşmuş ondan yana sıkıntım yok ama sanki tam giriş iç kisminda var gibi ve aşırı kaşıntı yapıyor bazen uyuyamiyorum kaşıntıdan dolayı kremde kullanıyorum ama faydası olmuyor sanki. Kanama olmuyordu şimdi ara sıra o da olmaya başladı. Lazer ile tedavi mümkün olur mu acaba çünkü ameliyat olmaktan ve sonrasında O acıları yaşamaktan çok korkuyorum. Teşekkürler..

 7. Merhaba, Bir kere mutlaka muayene olmalısınız. Çünkü hemoroidlerde kaşıntı pek beklenen bir durum değildir.Sizin hemoroid diye düşündüğünüz çıkıntılar bir makad siğili denilen kondilom olabilir. Bunun tedavisi farklıdır. Bir proktoloğa gidip tam teşhis konulduktan sonra tedavi olmalısınız

 8. hocam 7 aylık hamileyim , makatımda hemoroid memeleri mevcut dayanılmaz ağrı yapıyor .Doğumdan önce operasyon öneriyor musunuz ?

 9. Merhabalar genital bölgemde et benleri çıkmaya başladı ve iki tanesinin giderek büyüdüğünü farkediyorum bu kondilom mudur sizce ? Eğer kondilomsa tedavi süreci nasıl ilerliyor bilgi alabilir miyim ?Teşekkürler

  • Genital bölgedeki siğillerin veya et beni denilen oluşumların büyük çoğunluğu kondilomdur. Bunları koterizasyonla tedavi ediyoruz. Virütik bir hastalık olduğundan tek seansında tedavi olmuyor. Tedavimiz hastanın her ay gelmesi şeklinde 6 ay sürüyor

 10. Merhaba Hocam Benim de uzun yıllardır hemoroid den şikayetim var geçtiğimiz senelerde bir kaç defa kanamam oldu yanlız bu sefer kanama yok ama mütiş bir şekilde ağrı var uyutmaz oldu artık hemoroid kremleri de fayda etmiyor ameliyat korkusu var bende

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cumartesi 23 Eylül 2017, 8:45 am

   Hemoroidde şiddetli ağrı ancak içinde pıhtı birikmesine bağlı olabilir. Bu durumda elektrokoterle pıhtıyı çıkarıyoruz. Hemen rahatlıyorsunuz. İletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   Tel2: 0232 229 00 25
   GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

 11. Hocam Merhaba benim makat bölgesinde ufak şişliklerim vardı ama bana hiç bir sorun yaratmıyor geçiyordu. Şimdi ise farkettim ki bir şişlik var ve biraz acı kaşıntı gibi değişik bir his. Dokundğum zaman çok az bir acı hissediyorum basur mudur acaba? Size gelsem teşhis koyabilir miyiz? 

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Perşembe 28 Eylül 2017, 7:57 am

   Anlattığın kadarıyla anal siğil(kondilom) mevcut. Muayeneye gelirsen teşhis kor ve ayni zamanda tedavisini yaparız. Ayrıca kondilomlar hakkında “https://www.fastmedizmir.com/kondilom-tedavisi/” << bu linkteki yazımı okuyup detayları görebilirsin.

   • Siğillerin fotoğraflarına baktım ama hiç benzemiyor bende beyaz ve hafif kırmızı küçük bir şişlik yuvarlak gibi belki geçer diye bekliyorum. Randevumu alıyoruz gelmeden önce hocam? Yoksa direk gelebilir miyim? 

 12. Merhaba.sorunum şu büyük tualet ten sonra makatta şişlik oluşuyor 3-5 dakika sonrada kayboluyor.sislik aşağı yukarı nohut büyüklüğünde tedavisi ne şekilde olur ve nekadar sürede iyileşir ve ne kadar tutar ücreti kamu calisaniyim

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cuma 6 Ekim 2017, 8:27 am

   Geçmiş olsun, anladığım kadarı ile 3. Derece hemoroid yakınmanız var. Bunlarda band ligasyon veya laser tedavisi yapıyoruz. Gelin görelim. Tedavi ücreti muayene sonucu iletilecektir.

 13. Merhaba,
  2008 yılında hemoroit ameliyatı oldum. Hemoroit şikayetlerim tekrar nuks etti. Çok sık olmasa da arada kanamalar oluyor, büyük abdes sonrası hemorlar dışarda kalıyor. Taharet sonrası geri itiyorum. Ağrı yok. Tuvalete çıkma sorunum olmuyor, sabah ve aksamları düzenli tuvaletimi yapıyorum. Arada 3cü tuvalet yapmalarim oluyor. Sizin tedavinizle olumlu sonuç alabilirmiyiz. Teşekkürler…

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Salı 10 Ekim 2017, 1:48 pm

   Anlattığınız kadarı ile hemoroidleriniz nüx etmiş. Muayene edelim. Bant’la bağlama, laser , THD gibi yöntemlerden birini uygularız

 14. Merhaba benim doğumdan sonra hemeroid sorunum başladı .İlk ağrı başladığında genel cerraha gittim hap ve krem verdi o zamanlar iyi geldi.Fakat bir yıldır ağrılarım oluyor birkaç gün sürüyor geçiyor sonra tekrar oluyor özellike ilaç kullandığımda sıkıntı yapıyor.Kanamam yok iki tane nohut büyüklüğünde dışarıda meme var şuan ağrıyor mor renkte gibi ne yapabilirim. 

  Bende her hasta gibi korkuyorum

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Salı 7 Kasım 2017, 7:01 am

   Büyük ihtimalle tromboze hemoroidiniz var. Bu trombüsler çıkarılırsa rahatlarsınız. Randevu alıp gelin tedavinizi yapalım.

 15. Birden bire cikti kanamam falan da olmadi hic 2 gundur canim cok yaniyor hareket ederken zorlaniyorum napacağım

 16. iyi gunler hocam ben bikac aydir anusumde baski ve agri oluyor haftada 3veya 4 gunde bir ara ara lavabo ihtiyaci varmis gibi kasilma agrive baski var anuste azda olsa ufakbi sislikvar nedir acaba sorunum napmam gerekir

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.