Hemoroid (Basur) Neden Olur, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Halk arasında basur mayasıl gibi adlarla da anılan hemoroid anal bölgede bulunan toplardamarlardır. Bu damarlar buraya atardamarlar yolu ile gelen kanı götüren damarlardır. Halkımız anüs bölgesindeki her duruma mayasıl dediğinden her mayasıl basur değildir.

Hemoroidler kabaca anüs bölgesindeki toplardamarların varisidir. Hemoroidler oluş yerlerine göre iç hemoroid, dış hemoroid diye ayrılır.

Ayrıca kendi içinde de 4 evrede incelenir.

  • 1. ve 2. derecehemoroidler anüs içinde kalırlar. Dışarı çıkmazlar.
  • 3. derece hemoroidler zaman zaman dışarı çıkar.
  • 4. derece hemoroidler ise sürekli dışarıdadır.

Basur nedenleri:

1 –Müzmin Kabızlık(Konstipasyon): Hemoroidin oluşumunda en önemli nedendir. Kişinin durumuna göre kabızlık kişiden kişiye değişir. Beslenme alışkanlıkları, yeterli sıvı almamak, hareketsiz yaşam, bazı alışkanlıklar kabızlığın en önemlinedenidir. Kişilerin dışkılama sırasında uzun süre ıkınması, anal basıncı arttırarak buradaki toplardamarlarda varis oluşumuna yol açar. Hemoroid oluşmaması için temel şart kabız kalmamak tuvalette uzun süre ıkınmamaktır.

2- Şişmanlık(Obezite) :Pelvis içi basıncın artması anal bölgedeki damarlarda genişlemeye yol açar. Kalça ve bacaklarda fazla yağa bağlı dolaşımda bozulma olmaktadır. Bunun sonucu olarak bacaklarda varis, anal bölgede hemoroidler gelişebilmektedir.

3- Gebelik: Kadınlarda görülen hemoroidlerin büyük çoğunluğunun nedenidir. Gebelik süresi arttıkça bebeğin basısına bağlı olarak hemoroidal damarlarda geri dönüş azalır. Buna bağlı hemoroidler oluşur. Hamile kadınlarda sık sık görülen kabızlık nöbetleri de hemoroidin oluşumunu tetiklemektedir. Bu kişiler de son trimestirde görülen kanamaların %90 nedeni artmış olan hemoroidlerdir. Gebelik döneminde özellikle kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Bunun için bol su, posa bırakan diyet ve egzersiz çok önemlidir.

Hemoroidlerde en sık görülen belirtilerden biri kanamalardır. İç – dış tüm hemorodilerde görülür. Kanama klasik şekilde dışkılama sırasında veya dışkılama sonrası damla damla gelir ve kırmızı renktedir. Anal fissürde peçeteye bulaşır tarzdadır. Kanser ve diğer iltihabi hastalıklarda daha koyu kanama vardır.

Belirti dışarı çıkan hemoroid memeleridir. Bunlar 3. Veya 4. Derece hemororidlerdir. 1.ve 2.derece hemoroidlerde dışarı çıkan şişlik yoktur. Bunlarda ana belirti sadece kanamalardır.

Bazen de bu hemoroidlerin içinde kan pıhtısı birikir. Öncesinde hiçbir yakınması olmayan kişide aniden oluşur ve şiddetli ağrıyla ortaya çıkar. Anüs kenarında sert, ağrılı, siyah bir kitle mevcuttur. Ağrı günler sonra geriler fakat şişlik devam eder. İlk dönemde yapılacak cerrahi girişim tedaviyi sağlar.

Hemoroidlerde bunların dışında bazen kaşıntı, ishal olan vakalarda dışkı kaçırma gibi problemler görülebilir. 1.ve 2.derece hemoroidlerde tedavi genellikle tıbbidir. Hastalara posa bırakan diyet ve bol miktarda su içmesi önerilir. Egzersizler verilir. Oturma banyoları önerilir.   Bir takım damar tonüsünü arttırıcı ilaçlar önerilir. 3.ve 4.derece hemoroidlerde ise lazerhemorroidopeksibandligasyon ve THD denilen ofis tedavileri önerilir. Bu tedavilerle hastaların %90-95 ‘ i tedavi edilir. İlerlemiş, tedaviye cevap vermeyen vakalarda cerrahi tedavi yapılır.

Şu unutulmamalıdır her makat kanaması hemoroid değildir. Kanaması olan hastalar mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmalıdır. Çünkü kanama bir kansere bağlı veya iltihabi bir bağırsak hastalarına bağlı olarak gelişebilir. Hastaların gerek ihmal, gerekse utanma duygusu ile doktora gitmemesi kanserde altın dönem denen erken dönemin kaybedilmesine yol açabilir.

Muayene sonucu konulan teşhise göre hastalarımız aydınlatılmaktadır. Bazı hastaların hekime gitme yerine bitkisel bazı kulaktan dolma tedaviler alması hiç iyi bir hareket değildir.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.