Hemoroid (Basur) Ameliyatı Sonrası ve İyileşme Süreci

Hemoroidde cerrahi tedavi hastanın durumuna, hemoroidin derecesine ve hastanın yandaş başka hastalığı olup olmamasına göre değişir.

Ameliyat öncesi barsakların boşaltılması iyidir. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararlı bile olabilir. Bazı hastalarda ishal ameliyat sonu devam ederse sorunlar çıkabilir.

Ameliyatın tipine göre hastaya lokal anestezi, epidural anestezi veyaspinal anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi döneminde olacağı için rahattır.

Yapılacak işlemin tipine göre operasyon süresi değişir. Bu konuda ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri keserek cerrahi olarak alınır. Operasyonda en önemli husus hemoroide kan götüren atardamarların bağlanmasıdır. Atardamarları bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan biri lastik bantla boğma işlemidir. Genelde 2. ve 3. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memeleri bir araya toplanır. Cihaz içerisindeki lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki artez giriş -yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

Kullanılan Yöntemler

Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Bunda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1 ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160 derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma çökme oluşturur.

Bu ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler kesilir. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat sonra alınır. Bu işlem ligosure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makadda darlık olasılığı daha fazladır.

Hemoroidle birlikte çıkarılacak doku cerrahın tecrübesine bağlıdır. Az doku çıkarılırsa hastalık nüks eder. Fazla doku çıkarılırsa makad darlığı gelişebilir.

İyileşme Süreci

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal hayata dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına harfiyen uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3lt) ve posa bırakan diyet almalıdır.

Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bu leğene ılık su koyup hasta oturur 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3lt su almalıdır. Posa yapıcı lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllarda yeteri kadar alınmalıdır.

Basur ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar makaddan kan gelmesi, trombozehemoroid oluşması, makadda çatlak oluşması (özellikle ligasure ile ameliyatla) gibi durumlardır. Bazen anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar birazda cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

  1. Merhaba. 1.5 ay once anestezi ile uyutularak hemoroid ameliyati oldum. Uc dort tane bagsur memesi wardi hepsi alindi fakat anuste odem olustu bazen buyuk abdestimden sonra canim cok yaniyor ve odemcok fena dayanilmaz sekilde kasinmaya basliyor. Bu normalmi yoksa odemi aldirmam gerekiyormu bikac kisi odemin kalabilecegini birkac kisi de gecebilecegini soyluyor. Ne yapmaliyim?

    • Op. Dr. Özgür Çiftçi
      Perşembe 2 Kasım 2017, 10:01 am

      Ödem 1.5 ay kalacak birşey değildir. Sizde başka bir komplikasyon var sanıyorum. Muayene olmanız gerekir. Gelin muayenelerimiz ücretsizdir. Ameliyat sonu fissür ve buna bağlı enfeksiyon olabilir

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.