Folikülit “Kıl Kökü İltihabı” Belirtileri ve Nedenleri

Derinin herhangi bir yerinde görülen kıl kökü iltihabıdır. Saç köklerinde de görülebilir. Traşsırasında oluşan enfeksiyonlar, başa takılan çeşitli gereçler buna neden olabilir.

En sık olarak boyun, kasık, genital bölge gibi sürtünmeye maruz kalan bölgelerde görülür. Buradan giren mikroplar kök çevresinde enfeksiyon ve apseleşme oluşturur. Sakal traşı sırasında cildin tahriş edilmesi folikülit nedenlerinden birisidir. Ayrıca sakalın deri yüzeyinden çıkmadan geri büyümesi (kıl dönmesi) folikülite neden olur.

Hastalarda sivilce ile birlikte kaşıntı başlar. Bunun arkasından da döküntüler oluşur. Saç ve sakal da ise irinli akıntılar olabilir. Bu akıntıların arkasından kabuklanma olabilir. En sık boyun, kasık ve genital bölgede görülür.

İltihap derine doğru yayılmaya başlayınca şişlikler oluşur. Bunlar sızlayan ve kabuk tutan içi apse dolu kabarcıklar şeklindedir. Hasta ağrıdan yakınır. Daha sonra bunların olduğu yerde yara izi oluşur.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Folikülit aslında ciddi bir durum değildir. Ama tedavi edilmezse enfeksiyon yayılabilir. Diabetliolan, kortizon kullanan veya kemoterapi gören kişilerde bu durum görülebilir. Enfeksiyon yayılırsa mikroorganizmalar kan dolaşımına girerler. Sepsis denilen bu tablo ciddi bir durumdur. Acil yoğun bakım tedavisi gerektirir. Bu hastalarda bilinç bulanmaya başlar. Hasta uyaranlara cevap vermez. Bilinç kaydı görülebilir. Hastalarda yüksek ateş vardır. Dudakları mordur, oksijen ihtiyacı içindedir. Kalp hızlı atar. Hastanın şiddetli ağrısı vardır.

Folikülitler çeşitli nedenlerle derinin tahriş edilmesi sonucu oluşur. Yünlü, sıkı giysiler, başa takılan çeşitli gereçler deride tahribata yol açarak follikül dibindeenfeksiyon oluşmasına yol açar. Erkeklerdeki folikülitin en büyük nedeni sakallardır. Sakalların ters çıkarak tekrar cilde girmesi veya traş sırasında cildin kesilmesi, tahriş edilmesi folikülite yol açar.

Folikülit Nedenleri?

Boyunda virütik enfeksiyonlar folikülite yol açar. Özellikle herpes virüsü bu konuda sorumludur. Uzun süreli anitibiyotik kullanılması, yeterli hijyen koşullarına uyulmamış ,dezenfeksiyonu iyi yapılmamış havuzlara girmek , herpes enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Bu havuzlar aynı zamanda çeşitli mantar enfeksiyonlarının da kaynağıdır.

Diyabetli hastalar , uzun süre kaplıca tedavisi gören kişiler , uzun zamandır kortizon kullananlar (özellikle bunların merhemlerini kullananlar) uzun süreli antibiyotik alanlar, şişmanlar, travma sonucu derisinde hasar oluşan kişiler folikülite daha çok yatkındırlar.

Özellikle yukarıda tanımlanan kişiler deride sürtünme oluşturacak çok dar giysilerden kaçınmalıdır. Traş olurken cildi zedelememeye özen göstermelidir. Her gün mutlaka banyo almaları ve terli kalmamaları sağlanmalıdır. Şişmansa zayıflamalıdır.

Folikülit ilk başlangıçta yukarıdaki önlemler alınarak ve gerekli tıbbi ilaç tedavisi ile düzelir. Düzelmeyen vakalarda enfeksiyon oluşmuşsa enfeksiyon türüne göre gerekli ilaçlar kullanılmalıdır.

Alınacak Başlıca Önlemler

Bu tıbbi tedavi ile birlikte sık sık nükseden vakalarda kişi şişmansa zayıflamalıdır. Yüzde oluşan folikülitlerde kişi mümkünse elektrikli traş makinası ile traş olmalıdır. Bu mümkün olmazsa en azından her traştan sonra jilet değiştirilmelidir. Folikülileti olan kişiler kullandığı sabun ve şampuanları mutlaka bir hekime danışarak kullanmalıdırlar. Özellikle spor yapan kişiler kişisel hijyen konusunda daha dikkatli olmalıdır. Her gün mutlaka duş almalıdır. En son olarakta bu kişiler sıkı giysilerden uzak durmalı, mümkün olduğunca geniş giysiler giymelidir.

Tıbbi tedavi ile düzelmeyen lokalize vakalarda cerrahi tedaviye başvurulabilir. Yüzeysel folikülitlerderadyofrekans yöntemi ile iltihaplı follikül çıkarılabilir. Daha derinde olan ve sık sık nüx eden veya apseleşmiş vakalarda cerrahi tedavi yapılır. Lokal anestezi sonrası küçük bir eliptik kesi ile folikül çıkarılır. Hemostazsonrası cilt estetik olarak kapatılır.

 

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.