Fekal İnkontinens (Dışkı Kaçırma)

Fekal inkontinens bağırsak içeriğinin uygun zaman ve uygun yerde, anal yoldan çıkışının kontrol edilememesi şeklinde tanımlanır. Hastalığın derecesinde hastaların şikâyetleri esas alınır. Tanı ve tedavi süreci uzun ve sabır gerektiren bir çalışmadır.

Sıklığı tam olarak bilinmiyor. Ancak tahmin edilenin üzerinde kişide fiziksel psikososyal olarak etkileyen bir sorundur. Hastaların yarıdan fazlası bu şikayetlerini doktora iletmez.

Dışkılama, anüs sfinkterlerin durumuna pelvis fonksiyonlarına, dışkı sertliğine, bazı nörolojik fonksiyonlara göre değişir. Dışkı kaçırma  çok değişik klinik durumlarda ortaya çıkabilen bir belirtidir.

Doğum travması veya anüs bölgesinde yapılan cerrahi sonrası anüs sfinkterlerinde yetmezlik olabilir. Dışkı kaçırmanın en büyük nedeni bunlardır. Doğum sırasında epiziotomi yapılan kadınlara, doğum sonrası yapılan sfinkter tamirinden sonra %40 oranında çeşitli derecelerde dışkı kaçırma görülebilir. İki veya daha fazla doğum yapmak, yaş, menopoz, obezite , analinkontinents için önemli risk faktörleri olarak bulunmuştur.

Fistül, fissür ve hemoroid cerrahisi sırasında sfinkter yapılarına gereken özen gösterilmemesi sonucu hastaların yaklaşık yarısında sfinkterdefekti geliştiği görülmüştür. Dışkı kaçırma komplikasyonu en sık fistül ameliyatları sonucu görülür. Yüksek yerleşimli veya dallanmalar yapan fistüllerde bu komplikasyon daha sıktır. Fistül cerrahisi sonrası inkontinens riski %10-20 arasındadır. Risk kesilen kas  miktarı ile orantılı olarak artar.

Anal fissür tanısı ile yapılan sfinkterotomi (LİS) sonrası 1-3 ay arasında süren, geçici inkontinens görülebilir. Özellikle vajinal doğum yapmış olan fissür hastalarında LİS sonrası inkontinens daha risklidir.

Hemoroid ameliyatlarından sonra sfinkter hasarı oluşabilir. Sfinkter hasarına bağlı kirlenme şeklinde oluşan pasif inkortinens bu vakalarda sıktır.

Fekalinkontinens gaz kaçırmadan katı dışkı kaçırmaya kadar değişik derecelerde olabilir. Hastalar kaçırmayı, defekasyon sonrası sızıntı şeklinde, dışkı kaçırdığını hiç fark edememe(pasif inkontinens) veya defekasyon ihtiyacını erteleyememe(sıkışma inkontinensi) şeklinde tarif edebilir.

Hastaların muayenesinde altta yatan olası makad hastalıkları veya tedavileri nörolojik hastalıkları sorgulanır. Doğumları sorulur.  Tuşerektal ve anoskopik muayene yapılır. Endoanal ultrasonografi (EAUS) sfinkterdefektlerininortaya konmasında %100 kesinliği olan seçkin bir yöntemdir. Anal manometri, istirahat ve sıkma basınçları ile anal kanalın uzunluğunu gösteren basit, noninvaziv bir metottur. Nörolojik bozuklukların teşhisinde elektromiyometri (EMG) yapılabilir.

Tedavisi çok çeşitlidir. Diyet ve ilaç tedavisinden çeşitli ameliyat şekillerine kadar çok çeşitli alternatifler vardır. Bir proktolog muayenesinden sonra gerekli testler yapılıp nedeni yönelik tedavi esastır. Tedavi kliniğimizde uygulanmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.