Dış Basur Tedavisi

Hemoroidler makad bölgesindeki toplardamarlardır. Pis kanı uzaklaştırırlar. Bu hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ayrılırlar. İç hemoroidler anüsün içinde olan ve dışarı çıkmayan hemoroidlerdir.  Bunlar başka bir sınıflamada 1. ve 2. derece hemoroid olarak da adlandırılırlar.  Makaddan dışarı çıkan hemoroitlere dış hemoroid denir. Bunlarda 3.ve 4.derece hemoroid olarak sınıflandırılırlar. Dış hemoroid tanım olarak makad bölgesinde dışarıdan gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memeleridir. Büyüklükleri farklıdır. Bir nohut cesametinden bir badem cesametine kadar büyüklükleri değişebilir.

Burada ki hemoroidlerin sarkma yapması burada ki bağ dokusunun zayıflamasından oluşur. 3.derece hemoroidleri hasta eliyle içeri sokabilir fakat 4.derece dış hemoroidler hep dışarıdadır. Hasta içeri koysa bile hemen dışarı çıkar.

Dış hemoroidler genelde herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Dışkılama sırasında veya taharetlenirken ele gelir. Bu durum hastayı psikolojik olarak rahatsız eder. Özellikle bayanlar ve eşcinseller bu durumdan huzursuzdur. Bayanlar estetik olarak bunu istemez. Cinsel beraberlik sırasında hem bayanlar hem de eşcinseller partnerlerinin bunu fark etmesini, ilişki sırasında oraya odaklanmasını istemez.

Bunun dışında dış hemoroidlerde ağrı, kanama, kaşıntı ve ıslak makad dediğimiz iç çamaşırların kirlenmesi gibi yakınmalar olabilir. Tabi bu yakınmalar sadece dış hemoroidlere özgü değildir. 0 nedenle böyle yakınması olan dış hemoroidli hastalar bir proktoloğa görünmelidir. Dış hemoroide yandaş başka bir hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

İç ve Dış Hemoroid Arasındaki Fark

İç ve dış hemoroidler arasında çeşitli farklar vardır. İç hemoroidlerde ana belirti kanamadır. Hasta dışkıyla karışık veya damla damla kan geldiğini söyler. Dış hemoroidde bu durum daha nadirdir. Hasta eline memelerin geldiğini söyler. Bazen hafif bir kaşıntı, ıslaklık hissi, yanma gibi yakınmalar olabilir.

Bazen dış hemoroidlerin içinde kan pıhtısı birikebilir. Bu durumda hastalar hiç olmayan ağrı olmaya başlar. Dış hemoroidlerin oluşumunda çevresel ve genetik faktörler etkilidir. Kişinin yatkınlığı uzun kabızlık nöbetleri veya ishal atakları, aşırı ıkınma, şişmanlık, hamilelik, çok ağır işlerde ayakta çalışma, uzun süre oturma dış hemoroid oluşumunda etkilidir.

Dış hemoroidler çeşitli hastalıklarla karışabilir. Bunlar tramboze hemoroidler, anal hematom, makat siğilleri, poliplerdir. Anal bölgede her şikayette veya hasta elle bir şey farkettiğinde hasta hemen hemoroid der. O nedenle mutlaka proktolog muayenesi şarttır. Tramboze hemoroidde anüs kasları hemoroid memesini boğar, kan dolaşımı olmaz. İçinde pıhtı birikir. Geçici bir durumdur ama ağrılıdır. Anal hematom aşırı ıkınmaya bağlı anüs damarlarından birinin çatlamasıyla oluşur. Cilt altında kan birikir. Buda geçicidir. Makat siğilleri ( kondilomlar ) cinsel yolla bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Kaşıntı ön plandadır. Polipler kansere yol açabilen çeşitli büyüklüklerde oluşumlardır. Anüs dışına çıkmaları nadirdir. Ana belirti kanama ve akıntıdır.

Basurda İlaç veya Krem Tedavisi Etkilimi?

Dış basurda ilaç tedavisi bu basurları ortadan kaldırmaz. Belirgin bir şikayetede yol açmadığından çoğu zaman hasta istemedikçe tedavide gerekmez. Fakat bazen ağrı, kaşıntı ve makatta ıslaklık gibi yakınmalar olduğunda tıbbi tedavi yapılır. Bu amaçla ped, merhem ve fitil şeklinde ilaçlar vardır. Ağrı ve kaşıntı olan vakalarda kortizon içeren merhemler kullanılır. Lokal olarak yakınmaları ortadan kaldırır. Bu arada hastalara baharatlı gıda almamaları, günlük en az 3 lt su içmeleri ve posa bırakan diet almaları önerilir. Hastalara 10 dakikayı geçmeyen sıcak suda oturma banyoları önerilir. Hastaların uzun süre kortizon içeren merhemleri kullanmaları sakıncalıdır. Bu ilaçların uzun süre kullanılması anüs derisinde incelme, deri dökülmeleri ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Hastalara toplardamardaki basıncı azaltacak ağızdan alınan ilaçlar verilebilir. Basınç azalınca basur şişlikleri , kanama ve ağrı azalacaktır. Hastanın bu arada kabız kalması ve tuvalette fazla ıkınması önlenmelidir.

Yukarıda söylendiği gibi hastaların çoğu dış basurları estetik olarak istememektedir. Bunlarda cerrahi tedavi yapılır. Anal estetikte denilen bu operasyonda sarkan memeler alınır. Anüs eski görünümüne kavuşturulur.

Anal estetik kliniğimizde yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.