Crohn ve Colitis Ulseroza

CROHN HASTALIĞI

Müzmin iltihaplı bir süreç olup gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Hastalık iltihabi bir olay olarak başlar. Bundan sonra fibrotik daralmalar, delinmeler, çeşitli apse odakları ve fistüllerle karşımıza çıkar. Anüs çevresi crohnenfekte anüste bulunan salgı bezlerinden başlar. Bu hastalıklarda perianal fistül görünmesi riski bütün yaşam boyunca %14-38 arasında bildirilmiştir. Günümüzde bilinen Crohn hastalığının yeterince iyi tanınmış olması ve beraberinde sık olarak  görülenperianal hastalık oluşumlarının da bilinmesidir.

Bazı hastalar için yalnız perianal lezyonlar yıllarca crohn hastalığının tek bulgusu olarak da herhangi bir hastada bulunabilir. Bu perianal lezyonlar ölümcül olmasa da komplikasyon ve morbidite kaynağı olarak hasta için sorun oluşturur. Girişimler anal sfinkter mekanizması üzerine kötü hatta fonksiyonunu kaybettirici etkisi olmaktadır. Burada tedavi amacıyla uygulanan cerrahi girişimi sınırları oldukça farklıdır. Konservatif yaklaşımdan tutunda cerrahiden mümkün olduğunca kaçınılan tedavi yöntemlerinin tümünün uygulanması ile karşımıza çıkan prensipler içinde tedavisi mümkün olabilmektedir.

Hastalığın farklı yerleşimlerinde farklı perianal tutumlar gözlenir. Perianal bulgular ile başlayan bir CrohnHastalığının teşhisi yukarıda bağırsak düzeyindeki bulgu verenlerden daha zordur. Perianalcrohn hastalığında lezyonların çok değişik olması, yanlarda yerleşmiş fissürlerin görülmesi, perianal ciltte derin ülserasyonlar, anal kanalda derin ülserasyonlar, anal kanalda görülen darlıklar ve çok sayıda fistüllerin olması ana bulgulardır. Fakat pek çok lezyonda görüldüğü hatta beklendiği kadar ağrılı olmayabilir.

Anal kanal sindirim sisteminin son kısmıdır ve bölgede anüs sfinkter kaslarının meydana getirdiği sfinkter mekanizmasını ihtiva eder. Sfinkter mekanizması içiçe duran iki farklı silindirik kas gruplarını kemik bir çatı ile çevrelenmiş olması olarak kısaca tanımlanabilir. Anal salgı bezleri 6 tanedir. Hastalık genelde buraları tutmaktadır. Tanıda hasta hikâyesi önemlidir. Özellikle bağırsaklardaki Crohn Hastalığının ortaya konulması için ince bağırsak grafilerinin  çekilmesi, kolonoskopinin yapılması gerekir. Perianalcrohn Hastalığının tanısı anal bölgenin muayenesi ile başlar. EndoanalUltrasonogrfitanı koymada özellikle perianal fistül ve diğer patolojilerin gösterilmesinde önemlidir. Bu konuda MR tetkiki de önemlidir. Bu tetkiklerle fistül yollarının anatomik durumları ve iç deliklerinin tespiti yapılır. Yapılacak cerrahi için ipuçları verir.

PerianalCrohn’da birincil lezyonlar peri anal fistüllerdir. Bazen bunlar yaygın ülserler şeklinde görülebilir. Lenf ödeme bağlı cilt pilisi görülebilir. Bu sıklıkla geniş, ödematöz, siyanotik ve sert yapıdadır. Hastada bazen anal fissürler görülebilir Bunlar direk olarak hastalık  süresince meydana gelen ülserin mukozaya nüfus etmesiyle alakalıdır. Bunlar daha sonra lokal apselere neden olur. Apselerde perianal bölgede zonklama tarzında ağrı, şişlik, kızarıklık görülür.

Tedavide cerrahi sonrası iki ana problem bulunmaktadır. Bunlardan birisi iyileşmenin beklenenin  kötüsüne doğru cerrahi tedaviyle götürülmesi, diğeri de cerrahi tedavi sonunda anal fonksiyonunun bozularak gaz-gaita kaçırma oluşmasıdır. Fistülotomi hastalığın tedavisi için yapılması gereken cerrahidir. Burada lazerfistülopeksi kullanılabilir. Fistülün tipine göre setonuygulanabilir.

Anüs daralması, perianalcrohn hastalarında hiç de az değildir. Posa bırakan diyet ile periyodik tek parmak dilatasyonu yeterli defekasyon sağlayacak kadar anal delik açıklığı oluşturacaktır. Oluşan apseler direne edilmelidir. Fakat apseler tekrarlayabilir. Bayanlarda rektovajinal fistül görülebilir Tedavisi Crohn Hastalığının şiddetiyle alakalıdır.

Crohn Hastalığının tedavi edilmesi son derece zor hatta olanaksızdır. Oluşan diyarenin önlenmesi, anüs bölgesindeki lezyonlar için oturma banyoları ve lokal tedavi verilir. Çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Cerrahi son çaredir.

ÜLSERATİF PROKTİTİS

Hastalık 15-25 yaşlarında pik yapar. Hastalarda kanama, büyük abdestte zorlanma ve ağrılı dışkılama sıklıkla görülen bulgulardır. Tanı rektoskopi ile konur. Hastalık çevresel faktörlerden son derece etkilenir. Hatta genetik yatkınlık olsa bile çevresel faktör tetikleyici olabilir. Herhangi bir genetik yatkınlık sosyal faktörlerden( diyet-sigara içiciliği-oralkontraseptif kullanımı) etkilenir.

Hastalığın alevlenmeler ve sönmeler halinde seyreden bir klinik yapısı vardır. Anal kanal çoğu zaman hastalığa katılır, ince bağırsaklarda tutulum olmaz.

Tedavide çeşitli ilaç kombinasyonları kullanılabilir. İlk olarak 5-ASA ile cevap alınması son derece yüksektir. Tedavi etkisiz olursa kortizon, antibiyotik ve diğer ajanlarkullanılır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.