Benleri Aldırmak Tehlikeli Mi?

Benler, vücutta normalde bulunan melanosit denilen hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu urlardır. Yani iyi huylu tümörlerdir. Melanositler normalde derinin rengini verirler.

Benler çok çeşitlidir ve renkleri de farklıdır. Kırmızıdan siyaha çok çeşitli tonlarda olabilir. Bunların bir kısmı doğuştandır. Ailesel genetik faktörler etkendir. Bir kısmı ise sonradan oluşur. Çok küçük boyutta başlayan benler yıllar geçtikçe güneşe maruz kaldıkça hem hacim hemde boyut olarak büyürler.

Benlerin çoğu iyi huyludur. Doğuştan olan benlerin üzerinde bazen kılda olabilir. Benlerdeki en büyük tehlike bunların bir kısmında kanserleşme riski olmasıdır.  En tehlikeli ve en hızlı yayılan kanserlerden biri olan malignmelanomlar bazı benlerin kötüleşmesiyle oluşurlar. Bu nedenle benlerin bir an önce alınması yararlıdır.

Mevcut bir benin renginde, boyutlarında ve ciltteki sınırlarında değişiklik olduysa ve benin çoğu kısa sürede 0.5cm’yi geçip, sınırlarında da düzensizlik olursa hekime müracaat etmelidir. Açık tenli, güneşe çok maruz kalan kişilerde bu durum daha fazla görülür. Ayrıca travmaya çok maruz kalan yerlerde olan benler (örneğin ayak tabanı, el ayası, erkeklerde sakal çıkan bölge) risk oluşturur. Baştan beri rengi mavi-siyah olan benlerde dikkat gerektiren benlerdir. Bunların dışında ailesinde cilt kanseri (melanom) hikâyesi olan kişilerde dikkatle izlenmelidir.

Ben Alma Kansere Yol Açar Mı?

Benleri aldırmak kansere yol açmaz. Tam tersine kanserleşme ihtimali olan veya melanom olduğu düşünülen benler bir an önce cerrahi olarak alınıp patolojiye gönderilmelidir. Çünkü melanomlar bilinen en hızlı yayılan kanserlerdir. Çok kısa sürede metastaz yapar.

İyi huylu olduğu düşünülen benler günümüzde radyofrekans denen buharlaştırma yöntemi ile alınmaktadır. Kanserleşme olasılığı olan veya kanser olduğu düşünülen benlerde ise cerrahi esastır. Lokal anestezi altında 5-10 dakikalık bir operasyonla ben alınır. Patolojik tetkik malignmelanom gelirse ileri tetkik ve tedavileri yapılır.

Benler radyofrekansla (buharlaştırma yöntemi) alındıktan sonra alınan yerde bir kabuklanma olur. Daha sonra 2 hafta içinde kabuk düşer yerini bir kırmızılığa bırakır. Bu kırmızılığın cilt rengini alması 2-3 ayı bulur. Bu arada ilk zaman benin alındığı yerde bazen hafif bir çöküklük olabilir. Sonra 2-3 aylık süreçte buda dolar.

Cerrahi olarak alınan benlerde çizgi şeklinde biz iz kalır. Bu iz benin yerine, büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Tıbbi gereklilik yoksa ben iyi huylu olarak düşünülüyorsa bunların cerrahi olarak alınmasının bir anlamı yoktur. Cerrahi kanserleşme riski olan benlerde başvurulması gereken bir işlemdir. Yoksa estetik amaçlı yapılan vakalarda sadece radyofrekans yeterlidir. Ayrıca büyük ve kabarık benlerde radyofrekans öncesi punç biyopsi denilen yöntemle parça alınabilir. Tedavi öncesi benin iyi huylu olduğu patolojik olarak ispatlanabilir.

Benler ne şekilde alınırsa alınsın hastaların güneşten korunmaları önerilir. Hastalara silikonlu iz pomadları önerilebilir. Güneşte kalması gereken hastalara ise dışarıda iken yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmaları (50 faktör üzeri) istenir.

Benleri olan kişilerin bazısı bu benleri kendisine güzellik katan bir aksesuar olarak görür. Bunlarda sorun yoktur.  Ama bazıları hem psikolojik hemde estetik açıdan bu benlerden rahatsızlık duyar. Radyofrekans yöntemine aday hastalar bu ikinci gruptadır. Bu kişiler bu görüntüden en kolay şekilde kurtulmayı amaçlar. Bu hastalarda cerrahi müdahale ile ben almanın anlamı yoktur. Ayrıca yanak ortası, burun sırtı/ucu, omuz ve dekolte bölgesi, diz-dirseklerde yapılacak cerrahi müdahalelerde düşünülenden daha fazla iz kalmaktadır. Bunlarda radyofrekans(buharlaştırma) yöntemi ile 2-3 ay içinde herhangi bir ameliyat izi olmadan başarılı olmak mümkündür. Kliniğimizde radyofrekansla ben alma işlemi yapılmaktadır. İlk ben 200 sonraki her ben 100 TL olarak fiyatlandırılmaktadır.

Sonuç olarak iyi huylu benleri aldırmanın hiçbir tehlikesi yoktur. Hekim kuşkulandığı vakalarda mutlaka biyopsiye başvurur.

Fast Med Randevu Numaraları

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.