Ben Tedavisinde Lazer ve Radyo-Frekans Arasındaki Farklar

Radyofrekans, radyo dalgaları kullanılarak yapılan bir tedavi işlemidir. Radyo dalgaları vücuttaki su molekülleri ile iyonlarını (Na , K , Calcium, Mg ) harekete geçirir. Bunların hareketlenmesine bağlı olarak enerji açığa çıkar ve bölge ısınır. Isıtılan bölgede ısı 41-43°C ‘ ta çıkar. Bu ısı vücutta herhangi bir zarara yol açmaz. Radyofrekansın uygulandığı bölgede güneşe hassasiyet oluşmaz. Gebelerde ve kalp pili olanlarda uygulanmamalıdır.

Benler çoğu kişide görülen ciltte bir veya daha çok sayıda olabilen deriden kabarık veya deri düzeyinde renkli oluşumlardır. İçlerinde melanin denilen bir pigment barındırır. Kanserleri bilinen en hızlı yayılan kanserlerdir. Fakat benlerin çoğu iyi huylu oluşumlardır. Kansere dönüşebilecek veya melonom olduğundan kuşkulanılan vakalarda mutlaka biopsi alınmalıdır.

Lazer, aktive olmuş doğal gazların elementlerin, moleküllerin ve çeşitli kristallerin etkileşimi ile yüksek yoğunlukta ve paralel hareket eden, aynı dalga boyundaki elektromanyetik radyasyondan oluşan ışıktır. Lazer tıpta hücre bazında etkilidir. Kan damarlarının onarımını ve yenilenmesinde artışı sağlar. Yaraların mikroplara karşı dayanıklılığını arttırır. Tıpta kullanılan Dye (boya) lazerler derideki kan damarlarını hedef alan yoğunlaştırılmış bir sarı ışıktır.

Bu sarı ışık derideki kan damarlarını geçici olarak ısıtıp tahrip ederken çevre dokuda hasar oluşturmadan tedavinin sonlanmasını sağlar. Lazerin tıpta en yoğun kullanıldığı alanlardan biri deri hastalıkları, diğeri hemoroidlerdir. Doğumsal lekelerin, istenmeyen kılların, bazı tür benlerin, ciltte görülen kılcal damarların, kırışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Dövmelerin yok edilmesinde de en etkin yöntemdir.

Ben tedavisinde kullanılan lazer zararlı ışınlardan arındırılmıştır. Lazerle ben tedavisi daha çok koyu renkli benlerde geçerlidir. Ayrıca bebeklerde doğuştan olan damar beni (hemanjiom)’larda da kullanılabilir. Koyu renkli beni olan veya damar beni olan kişi de renkli alan ışıkla gelen ısıyı tutar. Benlerde bu ısıya bağlı hasar oluşur. Alttaki canlı dokudan ayrılır.

Lazer sadece renkli benlerde başarılı sonuç verir. Fakat genelde benlerin ortadan kalkması tek seansta olmaz. Hasta benin koyuluğuna, büyüklüğüne göre 3-4 seans gelmek zorunda kalabilir. Ciltte çok kabarık benlerde bazen sonuç alınmayabilir. İşlem sonrasında biopsi  almak bazen güç olabilir.

Radyofrekans yöntemi her tür bende uygulanabilir. İşlem esnasında ağrı olmamasına rağmen genelde lokal anestezi uygulanır. İşlem başlamadan önce kanserleşme eğilimi olduğundan kuşkulanılan benlerden mutlaka biopsi alınmalıdır. Daha sonra radyo frekansla benler buharlaştırılır. Günümüzde bıraktığı iz miktarı, uygulama kolaylığı, tek seansta bitmesi, iyileşme süresi olarak radyo frekans en iyi yöntemdir. Masaya uzanan hasta 1-2 dakika içinde benin buharlaşıp yok olduğunu görür.

Kliniğimizde benler radyo frekans yöntemi ile alınmaktadır. Ayrıca radyo frekans günümüzde siğil tedavisinde, kondilom tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunlarda lokal anestezi sonrası 3-5 dakika içinde işlem sonlandırılmaktadır. Bunlardan ücret muayene sonucu belirlenmektedir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.