Anüsten Sokulan Yabancı Cisimler

Anal kanal ve üstteki bağırsak parçasının yabancı cisimleri acil cerrahi servislerine başvuruların nadir nedenlerinden olmakla beraber bazı olgularda önemli komplikasyonlara yol açabilmeleri nedeniyle önem kazanmaktadır. Vibratör, deodorant ve şampuan kutuları, meyve, sebze, diş protezleri, şemsiye sapı, termometre, pipo, ampul, bardak, vazo, taş, magazin dergisi, dildo, mumlar, job ve ağaçtan şekillendirilmiş özel tahta cisimler, uyuşturucu paketleri gibi değişik yabancı cisimler anal kanaldan çıkarılmıştır.

Yabancı cisimlerdeki tür fazlalılığı ve uygulanan tramvaya bağlı olarak anal kanal ve üstteki barsak bölümündeki yaralanmaları göz önüne alındığında , sistemik yaklaşım ve yabancı cisim çıkarılması hayati önem taşımaktadır. Anüs içindeki yabancı cisimlerin tanı ve tedavisindeki en önemli sorunlardan bir tanesi süre olarak geç kalınmasıdır. Hastaların utanma nedeniyle doktora gitmekten kaçınması, geç teşhis ve tedavide gecikmenin en önemli nedenidir. Acil serviste tanı konulmasına rağmen hastaların doktoru yanıltması yada durumu inkar etmeside tanıyı güçleştiren durumlardandır. Yabancı cisimler çıkarımı sonrası ciddi kanamalar ve delinmeler oluşabilir. Bu yüzden tanı, tedavi yaklaşımı, yabancı cismin çıkartılması ve çıkartılma sonrası hastanın tekrar değerlendirilmesi tedavide önem taşımaktadır.

Anal bölgedeki yabancı cisimler her yaş gurubu, cinsiyet ve etnik kökende saptansada hastaların 2/3 den fazlasını 30-40 yaş grubundaki erkekler oluşturmaktadır. Sınıflanmada anüsdeki yabancı cisimlerin uygulayan kişi tarafından gönüllü ya da istek dışı yapılması veya bunlarında sexüel yada sexüel olmayan olarak ayrılması önemlidir.

En sık gönüllü olarak sexüel amaçlı anal yabancı cisim uygulamaları görünmekte, daha az sıklıkta ise body packing (vücuda saklamak ) yöntemi ile anal kanala paketlenmiş uyuşturucunun saklanması sonrası hastalar yabancı cisimi çıkaramama nedeni ile acil kliniklere başvurmaktadırlar. Uyuşturucu kaçakçılığı yaparken paketin bağırsak lumenize delinmesi sonrası uyuşturucunun sistemik emilimine bağlı yüksek dozdan ölümler görülebilmektedir. Sexüel olmayan anal yabancı cisim uygulamaları ise yaşlılar, çocuklar ve demansı olan kişilerde görünmektedir.

Hastanın utanma nedeniyle doktora gitmekten kaçınması ve acil servise başvurduğunda doktoru yanıltmaya çalışması tanıyı güçlendiren durumlardandır. Anüs bölgesinde ağrı ya da karın ağrısı, anüsden parlak kırmızı kan gelmesi ve bağırsak salgısı tanıya yardım eden ipuçlarının başlangıçlarıdır. Muayene sırasında hasta yakınlarının bulunmaması tanıyı kolaylaştırır. Olguların büyük kısmında hastalar anal yabancı cisim uygulaması sonrası saatler bazen günler sonrası hastaneye başvururlar.

Hastalar bazen kendileri yabancı cismi çıkardıktan sonra makattan kanama, gaz, büyük abdest kaçırma, yada delinmeye bağlı sepsisbulgularıyla acil servise başvurabilirler. Bu vakalarda ölüm oranı yüksektir. İstek dışı yerleştirilen yabancı cisimlerde hastaya psikiyatrik destek sağlanması önemlidir. Anal yolla sokulan yabancı cisimler ağızdan alınanlara göre (hayvan kemikleri, takma diş, protez vb.) daha büyük hacimlerde olabilir. Bunların hepsinin adli vaka olduğu unutulmamalıdır. Aşağıda olan hemen anal kanaldaki yabancı cisimlerin çıkarılması kolaydır. Yukarıya bağırsak içine kaçan yabancı cisimlerde tedavi zorlaşır. Radyolojik olarak yabancı cisimler saptanabilir.

Tedavi delinme tablosu olup olmamasına göre değişir. Basit vakaların acil servis de halledilir. Delinme olan vakalarda yoğun bakım tedavisi gerekir. Hastanın genel durumu düzeltildikten sonra acil cerrahi girişimle yabancı cisim çıkarılır. Bunlarda ölüm oranı fazladır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.