Anismus Tedavisi

Anal kanal dışkılamanın sağlanması açısından büyük öneme sahiptir. Anal kanal ve çevresi apse, hemoroid, fistül, fissür gibi sık rastlanan bazı hastalıkları barındırabilir. O nedenle anal kanal ve etrafı saran kas yapıları çok önemlidir.

Normal bir kişide anal sfinkterlerin tonik kasılmaları sonucu  anal kanal ön- arka doğrultuda kapalı durur. Anal kanal arkada yağ bağ ve kas dokusu aracılığı ile kuyruk sokumu kemiğine bağlantılıdır.  Yanlarda kaba yağ dokusu ile damar ve sinirleri barındıran bir yapıyla çevrilidir.

İnsanda dışkılama için öncelikle yeterli sıkışma hissi olmalıdır. Bu his sonrası tuvalete giden kişi istemsiz olarak çalışan kas ve reflekslerin yardımıyla dışkılamayı sağlar. Dışkılama sırasında anal kanal çevresindeki kasların uyum içinde ve ardışık şekilde çalışması gerekir. Normal dışkılama için yeterli bir anal basınç, yeterli bir itici güç (sıkışma hissine eşlik eden anal kanaldaki kuvvetli ilerletici kasılmalarla diyafram nefesi eşliğinde belirginleşen diyafram ve karın kaslarındaki kasılmalara), yeterli düzeyde gevşemeye ihtiyaç vardır.

Bebeklikten başlayarak önceleri kontrolsüz olan dışkılama, daha sonra tuvalet ihtiyacının bilinmesiyle kontrollü hale gelir. Yetişkinlerde gaz ve dışkı çıkışı kontrollüdür. Birey bunlara gerekli yer ve zamanda yapabilir.

Anüs çevresinde sfinkter dediğimiz kaslar dışında tabanı döşeyen başka kaslarda vardır. Bunlarında dışkılama üzerine etkileri vardır. Bu kaslar yaradılış gereği istirahatle yani dışkılama dışında kasılı vaziyette durur. Böylece dışkılama hissinin olmadığı dönemlerde gaz ve dışkı kaçakları önlenir. Yani dışkı ve gaz tutmak için  kullanıcı kontrolüne ihtiyaç yoktur.

Çocukluk çağından itibaren verilen eğitimle hijyen veya ayıp olur düşüncesiyle veya cinsel istismar nedeniyle kişiler dışkılarını tutmaya meylederler. Bu durum zamanla dışkılama işlevinin bozulmasına yol açabilir. Böylece dolu dışkı çıkışı tıkandığı veya zorlaştığı için anismus adı altında dışkılama güçlüğü dışkının çıkışındaki güçlüğe bağlı kabızlık sıkıntıları yaşanmaya başlar. Dışkılama sırasında makatta yeterli gevşeme olmadığı için dışkı çıkamaz veya zorlanarak çıkar. Animismusa makatın vajinusmusu da denebilir.

Anismus Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda dışkılama güçlüğü vardır. Hastaların bir kısmı dışkıyı yumuşatmayı günlük tuvalet sayısını arttırmaya çalışır. Dışkının makat ağzına kadar geldiğini, azar azar karnını sıktıkça çıktığını söyler. Tam boşalamama, daha varmış hissi nedeniyle tuvalette uzun süre kalınır. Bazı hastalar parmakla içeriden boşaltır. Sonraları bir akıntıdan bahsedebilir. Hastalarda karın şişliği, sesli gaz çıkarma vardır. Dışkı yumuşakta olsa gereksiz ıkınma ve zorlanmalarla çıkar. Bu zorlanmaya bağlı anal kaslarda belirgin kasılma (anal spazm) ve buna bağlı ağrılar oluşur. Anismus ayrıca hamilelik sırasında artabilir.

Tedavi Yöntemi ve Ücretlendirme ?

Hastalarda muayene çok önemlidir. Rektal tuşe ile makatın sıkma ve gevşeme durumu değerlendirilir. Dışkılama ihtiyacı olmadığı makatta dışkı olup olmadığına bakılır. Yandaş hemoroid, analfissür, anal apse, fistül gibi hastalılar araştırılır. Anismus genellikle pek farkında olunmayan hasta alışkanlıklarından kaynaklanır. Tedavide öncelikli hastaların tuvalet alışkanlığını düzeltmesi gerekir.Makattakiağrılar nedeniyle hastalara botox enjeksiyonları önerilir. Botoxlokal anestezi altında 100’ü uygulanır.

Botox’un etkisi 10 günde ortaya çıkar ve 6 ay devam eder. 1-3 aylık süreçte dışkılamayla tetiklenen ağrılarda rahatlama elde edilir. Bu rahatlama sırasında hastaların tuvalet eğitimide yapılır. Anismusun cerrahi tedavisi yoktur.  Anismusun tedavisi büyük oranda bu hastaya bağlıdır. Hasta-hekim ilişkisi çok önemlidir. Anismusta botox tedavisi kliniğimiz de yapılmaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.