Anal Stenoz (Anüs Darlığı) Tedavisi

Hastada ağrılı ağır rahatsızlığa ve iş görmezliğe yol açar. Önlenebilir bir hastalıktır. Normalde genişleyebilir bir yapısı olan anüsün çeşitli faktörlerle kısıtlayıcı ve skatrizan bir yapı halini alması ile karakterizedir. Bu durum dar bir anal kanal sonucunu doğurarak bölgenin fonksiyonlarını kısıtlar. Dışkılamayı zor ve ağrılı bir hale getirerek kanama, büyük abdest yapmakta zorluk, dışkı kaçırma gibi yakınmalara yol açar. Bu rahatsız edici şikayetlerin yanı sıra , hastaların utanmaları nedeniyle sosyal aktivitelerinde de kısıtlamalar gelişir.

Anal stenozlar doğumsal olabilir. Doğuştan anüsün olmaması veya anüsün yetersiz olması şeklindedir. Bebek gaitasını güçlükle yapar. Anne dışkının şerit şeklinde ince olduğundan şikayet eder. Dilatasyon veya cerrahi işlem genellikle gerekir.

Sonradan olan anüs darlıklarında Alzheimer hastalığı, uzun süreli laksatif kullanımı diğer bir nedendir.  Anüs çevresindeki adelelerdeatrofi olması nedeniyle hastalarda istemsiz gaita kaçırmaları olabilir.

Bunu dışında anüs bölgesine gelen çeşitli travmalar veya bu bölgeye yapılan radyoterapi uygulamasına bağlı olarak darlıklar oluşabilir. Anal darlıkların en önemli nedenlerinden biri bu bölgede yapılan cerrahi işlemlerdir. Cerrahi dışı bu bölgedeki kondilomların tedavisi sonrasında, tüberküloz ve diğer enfeksiyonlara bağlı olarakta darlık  görülebilir. Gaitanın sıvı veya yarı katı olması hastaların uzun süre bunun farkında olmamasına yol açabilir. Müsil ilaçlarının bilinçsizce sürekli kullanılması gaitanın anüsden katı bir şekilde geçişini seyrekleştirerek bu bölgenin çapının azalmasına yol açar.

Hemoroidlerin ameliyatı sırasında fazla miktarda doku çıkarılırsa anal darlık kaçınılmazdır. Özellikle akut atak gösteren hastalık varlığında doku ödemi de göz önünde bulundurularak tüm hemoroidlerinopere edilmesinden kaçınılmalıdır. Anüs darlığı staplerhemoroidopeksiden sonrada sık görülür. Hemoroid tedavisinde kliniğimizde kullanılan lastik bant ligasyon, infraredkoagülasyon, THD gibi tekniklerden sonra anüs bölgesinde darlık oluşması söz konusu değildir.Tanı genellikle kolaydır. Hastalar zorlukla ve ağrılı olarak dışkılama yaptıklarından şikayet ederler. Dışkılama  sırasında ve sonrasında kanama ve dışkı çapında azalma genellikle mevcuttur. Feçes tıkacı veya ağrı korkusuyla laksatif kullanımı oldukça sıktır. Hastalar tam boşalabilmek için parmakla gaitalarını dışarı atmaya çalışır. Biriken dışkı taşıma nedeniyle akıntıya, anüs ıslaklığına ve diyaneye yol açabilir.

Muayenede anal bölgede darlığa yol açan neden genelde görülür.  Ayrıca hastalar iyi bir şekilde sorgulanmalıdır. Darlığın nedeni ortaya konduktan sonra buna yönelik tedavi planlanır. Tedavide darlığın nedeni kadar, darlığın yerleşimi ciddiyeti, hastanın bu durumu kabullenme dereceside önemlidir.  İleri yaşlı, yandaş sorunları olan ,şikayetleri hafif olgularda takip ve ilaç kullanımı , daha ciddi rahatsızlıkları olan , genç bir hastada cerrahi daha uygun bir yaklaşım olabilir.Tedavide cerrahi dışı yaklaşımlar : gaitanın yumuşatılması , bölgesel ilaç ve uygulamaları  içerir. Hastalarda sıvı alımı ve posa bırakan yiyecekler teşvik edilir.  Ağrıyı azaltmak için lokalanestejik kremler verilir. Hastalara dilatasyonlardenenir. Bu tedavilerde  zarar görmeyen vakalarda ameliyat yapılır. Bu konuda uzmanlık alanını gerektiren çok çeşitli ameliyatlar vardır.

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.