Anal Hematom

Anal bölgede zengin bir kan dolaşımı vardır. Buradaki toplardamarlar genel dolaşımla sindirim sistemindeki damarlar arasında geçişe meydan verir. Anüs bölgesindeki basıncın çeşitli nedenlerle artması buradaki damarların aniden yırtılmasına ve cilt altına kanamasına yol açar. Halk arasında makatta kan toplanması, makatta ağrılı şişlik diye tanımlanan anal hematomun oluş nedeni budur. Hastalar bu durumu yanlışlıkla hemoroid olarak düşünürler ve hekimlere başvururlar. Bu konuda deneyimi olmayan hekimlerde yanlışlıkla hemoroid teşhisi koyabilmektedirler. Bundan dolayı anal bölgedeki bir problemde mutlaka proktoloji  konusun da  uzman bir genel cerraha görünmelidir.

Anal Hematom Nedenleri

Anal hematom oluşumunda asıl neden anüs ve çevresinde artmış olan basınçtır. Bu kabızlık sırasında zorlu bir ıkınmaya bağlı olabileceği gibi, doğum travayı sırasında kadının ıkınmasına da bağlı gelişebilir. İnsanların çoğunda kabızlık problemi vardır ve bunlar tuvalette uzun zaman geçirmektedir. Dışkılamayı sağlamak içinde ıkınmakta ve böylece o bölgedeki basıncı arttırmaktadır. Bu basınç artısı bazen 40-45 dakikayı bulmaktadır. Bu yüksek basınç buradaki toplardamarlarda kanın geri dönüşünü bozmakta ve burada kanın göllenmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda yine bu yüksek basınç buradaki kılcal damarlarda bazen yırtılmalara yol açmaktadır. Bu yırtıktan anüsde cilt altına sızan kan  burada anal hematom oluşmasına yol açmaktadır.

Normal doğum sırasında ıkınmanın tek nedeni kabızlık değildir. Aynı zamanla hamile bayan normal doğum sırasında ıkınmak zorundadır. Bebeğin çıkması için annenin uyguladığı basınç aynı zamanda anal bölgede de basıncın artmasına, bu sırada buradaki damarların  yırtılmasına yol açmaktadır. Yeni doğum yapmış bayanlardaki anal hematom nedeni budur.

Anal bölgede yırtılan kılcallardan çıkan kan cilt altında birikir.  Bu kanama sürekli değildir. Damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve durur. Daha sonra bu kan pıhtılaşır. Anüsde cilt altında fark edilir duruma gelir.

Anal hematom da ilk çıkan belirti aniden ortaya çıkan ağrıdır. Hasta hiçbir problemi olmadığını aniden şiddetli bir ağrı hissettiğini söyler. Bu ağrı zonklayıcı tarzdadır.  Ağrı kesicilerle ilk başlangıçta geçmez. Zaman geçmeye başladığında hasta makadda bir şişlik fark eder. Şişliğin boyutu çok çeşitli olabilir.  Mercimek tanesinden bir erik cesametinde olabilir. Şişliğin üzerine basmakla hasta şiddetli ağrı hisseder. Kanamanın olduğu yerdeki anüs derisi mor renktedir. Bazen burada bir açılma olursa açılan delikten kan cilt dışına çıkar.

Tedavide amaç ani başlayan ağrının ortadan kaldırılmasıdır. Anal bölgenin sinir yapısı çok zengindir. Bu bölgedeki bir gerilme şiddetli ağrıya yol açar. Hematomun yaptığı gerilmeyi ortadan kaldırmak gerekir. Önce o bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonra ufak bir kesi ile tercihen koterle girişimde bulunulur. Hematom boşaltılır. Daha sonra kanama kontrolü yapılıp bölge pansumanla kapatılır. Hasta operasyon masasından bir dakikada ağrıdan kurtulmuş olarak kalkar. Bu işlem tercihen proktoloji masasında yapılmalıdır.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrası hastaya oturma banyoları önerilir. Bunlar 10 dakikayı geçmeyen sıcak su banyolarıdır. Bu banyoları anal sfinkterdeki spazmı azaltarak dolaşımın rahatlamasını sağlar. Daha sonra anüs kurulanıp çeşitli rahatlatıcı  merhemler kullanabilir.

Bazı anal hematomlarda bu akut dönem tedavisiz geçildiyse kendiliğinden geçebilir. Fakat bu dönemde oluşacak bir enfeksiyon burada apse oluşmasına yol açabilir.  Bu nedenle oluştuğunda cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Korunmak için kabızlığın olmaması gerekir. Bu amaçla hastaların günde en az 3 litre su içmeleri, posa bırakan sebze yemeklerine ağırlık verilmesi, baharatlı özellikle acılı gıdalardan uzak durulması gerekir.

Kliniğimizde anal hematom da drenaj işlemi yapılmaktadır.

 

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.