Anal Hastalıklarda Bitkisel Çözüm

1-Hemoroid:

Bunlar anal bölgedeki toplardamarlardır. Bunların şişmesi ve anüsten dışarı çıkmasına hemoroid denir. Bacaklardaki varislerin anal bölgedeki şeklidir. Bazen içine kan pıhtısı toplanır. Çok ağrılı olan bu duruma trombozehemoroid denir. Hemoroid nedeni ile acil servislere yapılan müracaatların %99’u bu nedenle olmaktadır.

Hemoroidde ana belirti kanamadır. Bu hemoroidin derecesine göre değişir. Dışkıya bulaşık olabildiği gibi tuvalet sırasında da damla damla da gelebilir. Bu kanama uzun zaman devam edecek olursa hastada anemiye neden olabilir.

Çoğu hasta bir proktoloğa gitmek yerine çeşitli bitkisel alternatifleri denemektedir. Fakat bunların bilimsel değeri çok sınırlıdır. Kimisi havuç yapraklarının kaynatılıp suyunun içilmesini önermekte kimisi akşamları basur bölgesine soğuk ince rendelenmiş havuç uygulamasını önermektedir.

Bir başka yazıda basur üzerine saf zeytinyağı emdirilmiş pamuk konulmasını önermektedir. Hastalardan gece yatmadan önce incir, mürdüm eriği ve kayısı tüketmeleri veya bunların çayını içmeleri istenmektedir. Bu bitkiler oluşan kabızlığı her nebze azalttığından kısmen yararlı olabilir. Kabızlık hemoroid ve diğer makad hastalıklarının oluşumunda baş faktörlerden biridir.

Ahududu, böğürtlen, kombu çayının damar büzücü etkisi vardır. Hemoroid tedavisi sonrasında yardımcı olarak kullanılabilir.

Birde hastaların en sık sorduğu ve çoğu kişinin kullandığı sarı kantoron yağı vardır. Sarı kantoron, halk arasındaki adı ile kılıç otu bitkisi çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirdiği, damar büzücü etkisi ile basuru iyileşmesini sağladığı söylenir. Bir parça pamuğa sarı kantoron yağı yedirilir ve hafif fitil şeklinde anal bölgeye uygulanır. Her gün pamuk değiştirilir.

2-Anal fissür (makad çatlağı):

Hastalarda keskin yanma ve ağrıya neden olan hastalıktır. Genellikle neden müzmin kabızlıktır. Sert dışkı anüsten çıkarken yırtılmaya yol açar. Aşırı ishallerde buna yol açabilir.

Hastalarda dışkılamadan sonra yanma ve ağrı görülür. Bazen peçeteye kırmızı parlak kan bulaşabilir.

Bu hastalarda da ilk olarak her derde deva olarak görülen zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı bal mumu ile karıştırılır ve fissür bölgesine sürülür. Bu amaçla aleovera adlı bitkinin yapraklarıda kullanılabilir. Bu amaçla ayrıca karakafes adlı bitki, Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keten tohumu önerenler vardır.

Şu unutulmamalıdır; gerek hemoroidde ve gerekse anal fissürde tedavi tıbbi tedavidir. Her ikisinde de kişinin kabız kalmaması esastır. Bunun için günlük su tüketiminin en az 3-3,5 lt olması gerekir. Bunda ölçü her hastaya söylediğimiz gibi idrardır. İdrarın rengi beyaz olmalıdır. Sarı bir idrar vücuda giren suyun az olduğunu gösterir.

  1. Dikkat edilecek konu bitkisel besinlere ağrılık verilmesidir. Günümüzde fast-food tarzı gıdalar kabızlığın en önemli nedenidir. Posa bırakan bir diyet sorunu %50 oranında çözer.
  2. Konu baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle acılı bir diyet o bölgedeki damarlarda genişleme yaparak hemoroidlerin azmasına neden olur.

Yukarıda anlatılan bitkisel önlemler ancak uygulanacak tıbbi veya cerrahi tedaviye yardımcı olarak başvurulabilir. Fakat günümüzde bu bitkilerden daha etkili ilaçlar vardır. Benim hastalara önerim kulaktan duyma bilgilerle tedavi yapmaya kalkmasınlar. Mutlaka bir proktoloğa görünsünler.  Gelip gönül rahatlığı ile muayene olabilirler.

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.