Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Anal Fissür ( çatlak, yırtık ) anüste oluşan çatlaklardır. Anüsteki uzunluğu ve derinliği vakaya göre, hatta aynı hastada farklı zamanlarda değişik olabilir. Büyük çoğunluğu arka orta hatta ( saat 12 hizasında ) bulunur. Halk arasında makad çatlağı, makad yırtığı, mayasıl diye de isimlendirilen bu hastalığın oluşumunda en büyük neden kronik kabızlıktır. Makad bölgesinin özel anatomisine bağlı olarak arka kısım kabızlık sırasında travmaya daha çok maruz kalır. Bu nedenle fissürler en çok burada görülür. Kabızlık dışında uzun süreli ishaller, crohn veya ülseratifcolit gibi hastalıklar, tüberküloz , anal kanserlerde de fissürler görülebilir. Fakat bunlarda oluşan fissürler başka yerlerde de görülebilir. Bazı ailelerde kabızlık problemi çoğu bireyde vardır. Bu nedenle bu ailelerde fissür daha sık görülmektedir.

2 Şekli vardır.

Akut anal fissür kısa süreli yüzeysel lezyonlardır. Bebekler dahil her insanada kabızlık ve bazen ishal atakları sonrası gelişebilirler. Yara yeni bisturi ile kesilmiş gibidir, derin değildir. Etrafında iltihap yoktur. Genellikle ilaç tedavisiyle düzelir.

Kronik Anal Fissür derin ve inatçı yaralardır. Yara çevresinde iltihap mevcuttur. Bazı vakalarda yaranın önünde bir iltihaplı cilt plisi görülür. Hastanınen az 6-8 haftalık yakınması mevcuttur. Kronik anal fissürlerde çok iyi sonuçlar alınan botinum toksini tedavisi yeni bir yöntemdir. Böylece çözülen anal spazm fissürün iyileşmesiyle sonuçlanır.

Klinik olarak hastalarda çatlak oluşumu hemen her zaman müzmin kabızlık ve/veya katı/zorlu bir dışkılamadan sonra olmaktadır. Oluşumunda çeşitli faktörler söz konusudur. Bunların en önemlisi anal bölgedeki kasılma, spazmdır. Bu nedenle Fissür Tedavisinde amaç bu spazmın ortadan kaldırılmasıdır.

Makat Çatlağı tedavisi için geliştirdiğimiz tedavinin temelinde eski usul ameliyatları terk etmek vardır. Tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce hastalığı tanımanız ve kendinizi korumaya almanız açısından anal fissür ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Baştan şunu belirtmek gerekir ki fissür için belirli bir yaş grubu ya da cinsiyet bulunmamaktadır. 7’den 70’ye herkesin karşılaşabileceği bir sorun olan fissür tedavisi için zamanında müdahale ise oldukça önemlidir. Dışkılama esnasında makatınızda bir cam kesiği batıyormuş hissi duyduğunuzda bu durumu görmezden gelmemeli ve derhal bir hekime başvurmalısınız.

Çünkü fissür tedavisi için ilk 15 gün büyük önem taşır. Kronik hale dönüşmeden fissür ilaçları ile kontrol altına alabileceğimiz bu vakada geç kalınması durumunda ise ameliyatsız fissür tedavisi uygulanır. Her halükarda tamamen kurtulabileceğiniz makat çatlağı vakasının fiziksel reaksiyonlarının yanı sıra psikolojik etkileri de vardır. Makat çatlağı sorunu yaşarken bunu bir taraftan da gizlemeye çalışan hastalarımızın tarafımıza ulaştıklarında vakanın ileri bir boyut kazandığını görüyoruz. Bunun yerine aşağıda yer vereceğimiz fissür belirtileri vuku bulduğunda Genel Cerrahi ile iletişime geçmeli işi uzmanlarına bırakmalısınız.

Anüsün bu bölgesi ağrıya karşı çok hassastır. Burada oluşacak ufak bir çatlak bu bölgedeki kaslarda spazma ve kan dolaşımının bozulmasına yol açar. Tedavide amaç bu anal spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Erken müdahale ile akut fissürler kendiliğinden düzelir. Düzelmeyen vakalarda ciltte bir takım bozulmalar olur ve olay kronikleşir. Fissürün alt kısmında nöbetçi pili denilen sert bir cilt pilisi oluşur. Birçok hasta bunu hemoroid zanneder. Fissür kronikleştikçe yara kenarları sertleşir, derinleşir ve zamanla fissür zemininde iç sfinkter dediğimiz anüs çevresindeki kaslar görünür hale gelir.

En Belirgin Özelliği

Anal fissür hastalığında en belirgin semptom ağrıdır. Ağrı özellikle dışkılamadan sonra artar. Kesici, yırtıcı, cam kesiği şeklinde tanımlanır. Yanma ve ağrı 3-4 saat sürebilir. Fissürlerde 2.olarak zaman zaman parlak kırmızı renkte peçeteye bulaşır tarzda kanama görülebilir. Kanamanın nedeni dışkılama sırasında anüsün genişlemesi ve çatlağın yeniden yırtılmasıdır.

Tedavide günümüzde ofis tedavisi olarak botinum toksini kullanılmaktadır.

Botinum toksini Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavisinde, kozmetik dermatolojide cilt kırışıklıklarının azaltılmasında kullanılmaktadır. Bazı kişilerde sık görülen aşırı terlemelerin (hiperhidrosis) giderilmesi amacıyla kullanılabilir.

Botinum toksini enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke eder. Kas kasılmasını engeller. Anal kanalda iç sfinkter düzeyinde yapılan botinum toksini buradaki sfinkterde geçici bir paraziye dolayısıyla spazmın ortadan kalkmasına yol açar. Botinum toksini anal bölgeye yapıldıktan sonra 10 gün sonra maximum etkiye ulaşır ve bu etki yaklaşık 6 ay sürer. Kronik fissürlerde bu spazm ortadan kalktığından yaklaşık 2-3 ay içinde tıbbi tedavi ile iyileşme sağlanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi kronik anal fissürlerde botinum toksini tedavisi tıbbi tedaviye yardımcı bir işlemdir. Çatlağın yol açtığı spazmı ortadan kaldırmayı amaçlar.

Belirtiler ve Teşhis

Hastalarda önde gelen belirti/semptom dışkılama ile artan şiddetli ağrıdır. Hasta bu ağrıyı yırtılır tarzda ve küçük bir cam parçası çıkarır gibi tanımlar. Bu ağrı tanımlaması Fissür tanısısnın konmasını sağlayan en önemli hasta ifadesidir. Bu ağrı dışkılama sonrası farklı sürelerde devam edebilir. Bazen çatlat tabanında kanama olabilir. Bu genelde peçeye bulaşır tarzdadır.

Teşhis sonrasında hasta Proctolojik pozisyonda saat 12 hizasında çatlak ve buna bağlı enfeksiyon, deri takıntısı görülebilir. Bazen çatlak zemininde kanama saptanabilir. Çok ağrılı olduğu için pamukla muayene veya anoskopi yapılmaz.

Akut çatlaklarında posalı diyet, sıcak su banyoları ve gerekirse lokal anestetik pomat uygulaması ile büyük oranda ve hızla iyileşme sağlandığı klasik bir bilgidir.

Kronik anal çatlaklarında sadece ilaç tedavisinde başarı şansı en iyi şartlarda %30’u geçmez bu nedenle anal spazm ortadan kaldırıcı bir işlem yapmak gerekir.

 

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız fissür tedavisi başlığını gördüğünüzde aklınızda neler beliriyor. Aktarlarda satılan bitkisel karışımlar mı? Ya da büyüklerinizden duyduğumuz geleneksel diğer metotlar mı? Eğer öyleyse yazımızı lütfen dikkatle okuyun. Çünkü bizim yıllardan bu yana uyguladığımız ameliyatsız fissür tedavisi klinik ortamında, neştersiz ve ameliyatsız bir şekilde hastalara sunulmaktadır.  Evet, yanlış duymadınız. Adını estetik operasyonlarda duyduğunuz etki ettiği bir diğer vaka makat çatlağıdır. Enjektör yardımı ile makata uygulanan teknikte narkoza gerek duyulmaz. Kasların gevşemesini sağlayarak fissürü tedavi eden bu metot tüm hastalara uygulanabilmektedir. Fissür tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

LİS (SFİNKTEROTOMİ )

Anüs çevresindeki interal sfinkter denen kasların kesilmesi işlemidir. Bu ameliyattan sonra

gaz kaçırma , büyük abdest kaçırma komplikasyonlar çıkabilir.

BOTİNUM TOKSİNİ UYGULAMASI

Lokal anestezi altında yapılır. Anüs çevresine 100’ü Botinum Toksini uygulanır. Botinum Toksini etkisi 10 günde
ortaya çıkmaktadır. 2-3 ay içinde %90-95 oranında iyileşme sağlanmaktadır. Fissür zemininde kanama varsa burası lazerlenerek kanama durdurulur.

Botinum toksini tedavisi 18-65 yaş arasında tüm kronik anal fissürü olan kişilerde uygulanabilir. Şimdiye kadar bildirilmiş bir yan etkisi saptanmamıştır.

Botinum toksini tedavisi öncesi anal bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Sonra 100 Ü. Botinum toksini 3 veya 4 kadrana uygulanır. Botinum toksini soğuk zincirle gelen bir ilaçtır. Mutlaka hasta uygulama için hazır olduğu anda başlanmalıdır. Uygulama süresi yaklaşık 5 dakikadır. İlaç sadece enjekte edilen bölgede etkilidir. Sistemik dolaşıma katılmaz. Botinum toksini etkisi uygulamadan 10 gün sonra başlar ve yavaş yavaş maksimum etkiye ulaşır. 6 ay içinde yeterli sonuç alınamayan vakalarda 2. Botinum toksini dozu yapılır.

Botinum toksini enjeksiyonunun bilinen bir yan etkisi yoktur. Bazı vakalarda o bölgede kızarıklık oluşabilir. Hamilelerde ve kas hastalığı olanlarda Botinum toksini yapılmamalıdır.

Botinum toksini tedavisi sonrası hastalara baharatlı gıdalardan uzak durmaları, posa bırakan sebze yemeklerine ağırlık vermeleri, bol meyve ve salata tüketmeleri önerilir. Hastalar günlük en az 3 litre su içmelidir. Mayalı içkilerden (bira,şarap) uzak durmalıdır.

Hastaya oturma banyoları verilir. Hastalar sabah-akşam 10 dakikayı geçmeyecek şekilde ılık suda oturma banyoları yapar. Sonrasında yumuşatıcı-anestezik madde içeren merhemler verilir.

Tedavi ücretleri

Botinum Toksini tedavisinde ücret; ilaç ücreti dahil genel bilgiye iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

Fastmed Kliniğimiz hastaları ve yakınları ile sürekli iletişim halindedir. Kliniğimizi ziyaret etmeden önce tedavi hakkında aklına takılan sorulara yanıt bulmak isteyen hastalarımız iletişim sayfamızda yer alan; mail, telefon ve canlı destek hattı ile bizimle irtibata geçebilirler. Fastmed kliniğimiz haftanın 6 günü hizmetinizdedir.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

  1. merhabalar, fissür  rahatsızlığım için bende Botinum toksini yöntemiyle  tedavi oldum  Şuanda oldukça memnun kaldım tavsiye ederim 

  2. Maka catlaginin belirtileri nelerdir

  3. Hocam merhaba makat çatlağında kanama olur mu?

  4. selamlar.aynı yazılanlar gibi,bendede çatlak var yazılar tamamen bana uyuyor…tuvaletten sonra acı başlıyor..4 saat kadar sürüyor 4 değişik doktora gittim hepsi çatlak olduğunu söyleyip değişik ilaçlar verdi.ama 5 aydır geçmedi..belediye otobüsünde şöförlük yapıyorum ve cok acı çekiyorum…ne yapmalıyım? selamlar…ve butedavinin fiyatı nedir…

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.