Anal Apse ve Fistül Tedavisi

Anal bölgenin enfeksiyonları akut apse veya kronik anal fistül olarak karşımıza çıkar. Apse veya fistüllerin büyük bir kısmı korkulan komplikasyon olan anüs yetmezliği ve nükseneden olmadan tedavi edilse de bir kısmı tedavisi zor, hasta ve cerrah bıktıran korkutan bir seyir gösterebilir.

Perianalenfeksiyonlar birçok hastalıkla beraber bulunabilse de çoğu kere tek olarak karşımıza çıkar. Yandaş olarak Crohnhastalığı, TBC ve AIDS hastalığı olanlarda daha sık görülür. Fistül flüt tüp, oluk anlamına gelir. Anüs fistülü anüs cildi ile anüs boşluğu arasında kapanmayan  bir yoldur.

Anüs bölgesi enfeksiyonları erkeklerde 2-7 kez daha fazla görülür. Bu nedenle fistül gelişiminde hormonların etkili olduğu ya da enfeksiyon gelişen kişilerde anal glandların  hormon uyarısına daha duyarlı olabileceği düşünülmektedir.

Apse ve fistüllerin kaynağı anüs bölgesinde bulunan mukus denilen bir salgı yapan bezlerdir. Bu bezlerin lümeni tıkanırsa şişer bu daha sonra çeşitli bakterilerle enfekte oluşturur. Boşalamayan enfeksiyon en az direnç bulduğu yöne ilerler. Kendiliğinden  boşalan  veya ameliyatla  boşaltılan bu apsede fistül gelişmez. Diyabet, cinsiyet, sigara kullanımı, preop antibiyotik kullanımı, HN (+) (-) olması fistül gelişinde etkilidir.

Enfeksiyon gelişmesinde çeşitli risk faktörleri vardır. Bunlar arasında hemoroid tedavisi, bandligasyon, yiyeceklerdeki sert delici partiküller-balık kılçığı, yumurta kabuğu,lavmansonrasına bağlı travma, doğum travması, çeşitli komplike hemoroidler, anüs bölgesine yapılan radyoterapiler, kanser, inflamatuar bağırsak hastalıkları sayılabilir.

Perianal apsede hasta otururken veya defeksiyon sırasında artan ağrı ile başvurur. Perianal bölgede hassas, ağrılı kızarık bir kitle görülür. Kitlenin üzerine basınca ağrılı ve yumuşaktır.

Fistüller çeşitlilik gösterir. Önemli olan fistüllerin basit mi yoksa kompleke mi olduğudur. Basit fistüllerde tek dış delik bulunur, komşu organla ilişkisi yoktur. Komplike fistüller yüksektir. Birden fazla dış delik bulunur. Anüs çevresinde apse vardır veya,vagen, mesane gibi komşu organlarla ilişkilidir. Yada anal bölgede darlığa yol açmıştır.

Lazerle Fistül Tedavisi

Fistülün tipinin bulunmasında fistül grafiği ve ya MR görüntülemeden yararlanılır. Basit fistüller lokalanastezi altında fistülotomi yapılarak tedvi edilir. Komplike fistüllerde son yıllarda fistül yıolu lazer ile yakılmakta, iç delik kapatılmaktadır. Böylece sfinkterlerin kasılmasına bağlı gaz kaçırma, büyük abdest kaçırma gibi komplikasyonlar olmamaktadır.

İstanbul Nişantaşı (Şişli)

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel1: 0553 665 64 02
Tel2: 0232 421 11 11

İstanbul Bakırköy Medicine Arts

Adres Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Soru ve Cevaplar

 1. Hocam Merhaba

  1,5 yildan beri devam eden atnali fistul bulunmak agri akinti kasinti devam ediyor gecen yil amelitay oldum ancak gecmedi.

  3 aydir seton takili bir degisiklik goremiyorum doktorumu degistirmeyi dusunuyorum

  Sizin gorusunuz nedir yardimci olabilirmisiniz

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cuma 13 Ekim 2017, 10:50 am

   Setonlu halde gelirsen eğer iltihap azaldıysa setonu çıkarıp fistül yolunu laserle kapatıp, iç deliğide mucoza ile örteriz. Gel görelim. Muayenelerimiz ücretsizdir

 2. Hocam sol kalcamda kum saati gibi bir apse teshis edildi mr yoluyla, makat kisminda olan makat kaslarinin ust kismindan genis bir delik delinerek bosaltildi bu seferde sivi gidalar tukettigim icin, bagirsakta olanlar o delikten iceri giriyor muthis agri yapiyor elimle bastirarak o bolgeye gireni tekrar bagirsaga gonderiyorum gaz dahil. O acilan delik nasil kapanicak diger abse duruyor doktor onuda kesersek genis bir fistul kanali olacagini ve artik onunla yasamam gerekir dedi. Hocam benim rahatsizligimda olanlar icin artik yapilacak bir sey yokmu?

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cuma 20 Ekim 2017, 7:52 am

   Konuyu tam anlayamadım. Ya o MR sonucunu bize gönder yada muayeneye gel görelim. Muayenelerimiz ücretsizdir. Dışkının o deliğe girmesi garip. İçte acaba 2. Bir delikmi var. Görmek lazım

 3. iyi gunler kolay gelsin benim makat bolgemde bir sislik var iltihaplaniyor patlayinca rahatliyorum patlamazsa cok aci veriyor bu 14 yil once kucuk bir sivilce gibiydi ama yas gectikce buyuyor ve cok rahatsiz ediyor makat bolgemden iltihabin ciktigi yere dogru sert bir kas gibi birsey geliyor makat bolgesine bir parmak kadar bu ne olabilir tesekurler

 4. Lazerle füstütül amalyatı oldum agrılarım geçmeyince emar çekildıd trıkat 6 oldugu söylendi nasıl tedavi olabilirim tskler

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Perşembe 16 Kasım 2017, 6:26 am

   Trıkat 6 ne demek anlamadım. MR raporunu aşağıdaki whatsapp numarasından gönderebilirmisiniz.

   FastMed İzmir Kliniği
   Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
   Tel: 0232 421 11 11
   Tel2: 0232 229 00 25
   GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

 5. Iyi gunler hocam ben ameliyat oldun fistul ameliyati tam 1 hafta oldu plastik seton taktilar akinti yok ama setonun takili oldugu yerde sislik olustu apse olma ihtimali varmi ? Ve 1 haftadir cok fazla agri cekiyorum geceleri yatamiyirum yurumekde zorlaniyorum 1 haftadir hic oturmadim doktoruma sordum yara normal diyor ne yapmam lazim lutfen yardim edin

  • Op. Dr. Özgür Çiftçi
   Cumartesi 25 Kasım 2017, 10:08 am

   Bir haftada ağrılar geçmeyebilir. Apse drene olmaktadır. İlaçlarınızı kullanacaksınız. Sanıyorum siz telefonla konuştuğum konyalı hastasınız. Selamlar

Sormak İstediğiniz Sorunuz Varmıydı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.